OKUL ÖNLERİNDE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR

Bartın Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü, il genelindeki resmi ve özel tüm okullarda güvenlik önlemlerini arttırıyor. Her iki kurumun aldığı karara göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde bundan böyle okullarla ilgisi olmayan ve okul çevresinde toplanan herkes, üst araması da dahil olmak üzere okul önlerinden uzaklaştırılacak. Okul önünden uzaklaşmak istemeyen ya da üzerinde kesici, delici, aletler ve bıçak bulunan kişilere cezai işlem uygulanacak. Ayrıca internet cafe, play station gibi yerlerde okul saatleri içerisinde öğrenci bulunduran işletmelere de idari para cezası verilecek.

OKUL ÖNLERİNDE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR Güncel

Artık serbestçe dolaşılamayacak!

Bartın Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü, il genelindeki resmi ve özel tüm okullarda güvenlik önlemlerini arttırıyor. Her iki kurumun aldığı karara göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde bundan böyle okullarla ilgisi olmayan ve  okul çevresinde toplanan herkes, üst araması da dahil olmak üzere okul önlerinden uzaklaştırılacak.  Okul önünden uzaklaşmak istemeyen ya da üzerinde kesici, delici, aletler ve bıçak bulunan kişilere cezai işlem uygulanacak. Ayrıca internet cafe, play station gibi yerlerde  okul saatleri içerisinde öğrenci bulunduran işletmelere de idari para cezası  verilecek.  Konuyla ilgili açıklama yapan İl Emniyet Müdürlüğü  alınan kararla ilgili “Okullarla ilgisi olmayan okul çevresinde toplanan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması, öğrencilerin eğitim-öğretim saatleri içerisinde internet cafe, play station, umuma açık mekan, eğlence ve istirahat yerlerine alınmaması, 6136 sayılı kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, aletler ve bıçakların okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşınması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” dedi.

Amaç öğrencileri korumak

Kararın Bartın il sınırlan içerisinde ilkokul, ortaokul, lise dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulları kapsadığını dile getiren Emniyet şöyle devam etti:

“Bartın il sınırlan içerisinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevresinde şiddet olaylarının engellenmesi, öğrencilerin eğitim-öğretim saatinde okullarda olmalarının sağlanması, okul giriş - çıkış saatlerinde asayiş ve trafik yönünden gerekli düzenlenmenin yapılması, okul çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak, okulla ilgisi bulunmayan kişilerin okul önlerinde ve çevrelerinde toplanmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilere ve öğretmenlere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu madde satıcılarının asıl hedefi olan gençlerimizin uyuşturucu madde zararlarından ve satıcılarından korunmaları, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü faaliyet gösteren örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının önüne geçmektir.

Karar tüm okulları kapsıyor

Bu karar Bartın il sınırlan içerisinde ilkokul, ortaokul, lise dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların bahçesini, çevresini, tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerini kapsar. Bu karar 5442 sayılı II İdaresi Kanununun 11/C ve 66.maddesi, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 2/A ve 11 .maddeleri, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun 4. Maddesi , İçişleri Bakanlığının 23.08.2017 tarih ve Bakanlık Genelge No: 2017/3, Emniyet Genel Müdürlüğünün 2017/23 sayılı “Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri” konulu genelgesi uyarınca hazırlanmıştır.

Okulla ilgili olmayan herkes uzaklaştırılacak

Öğrencilerin şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek unsurlardan (müstehcen neşriyat vb. dahil), yasadışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların yakın çevresinde, bahçesinde ve okul kapısı önünde okulla İlgisi olmayan başka okul öğrencisi, öğrenci velisi/vasisi ve şahıslar okul çevresinden uzaklaştırılacaktır.

İnternet cafe, play station gibi yerler dikkat!

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla İlkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okullarda öğrenim gören “18 yaşından küçük üniformalı veya üniformasız öğrencilerin internet cafe, play station oyun salonu, cafe, bar, kıraathane, kahvehane ve diğer tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerine gibi yerlere okul günlerinde 08:00-17:00 saatleri arasında girmesinin yasaklanmıştır.” yapılan denetlemelerde, 08:00-17:00 saatleri arasında üniformalı veya üniformasız öğrencilerin görülmeleri halinde, karara uymadığı tespit edilen iş yeri sahipleri hakkında birinci ihlalinde bir defaya mahsus olmak üzere yazılı olarak uyarılacaktır.

Karara uymayanlara ve işletmelere cezai işlem

Okul saati dışında ise 17 Nisan 2017 tarih ve 30035 sayılı İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında çıkartılan ve resmi gazetede yayımlanan resmi gazete belirtilen hususların uygulanmasının aynen geçerli olduğu, İnternet cafe, play station oyun salonu, cafe, bar, kıraathane, kahvehane ve diğer tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerinin denetiminde, okul saatlerinde üniformalı veya üniformasız öğrencilerin olduğunun ikinci kez tespiti halinde ise iş yeri sahipleri hakkında gerekli ceza-i müeyyide uygulanacaktır.

6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, aletler ve bıçakların; okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşıması veya yanlarında bulundurmasına izin verilmeyecek, tespiti halinde gerekli ceza-i müeyyide uygulanacaktır.

Kararlara uymayanlar hakkında 5542 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66.maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesinin 1.fıkrası gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Bu karar; 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi dahil olmak üzere yeni bir karar alınıncaya kadar müteakip eğitim-öğretim dönemlerim kapsar.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam