Yalçınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, Bartın’daki yerel ve ulusal basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Basın özgürlüğünün halkın bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Ülkemiz, Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke arasında 155’nci sırada yer almaktadır ve son 12 yılda 57 basamak gerilemiştir” dedi.

Yalçınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi  Rıza Yalçınkaya, Bartın’daki yerel ve ulusal basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Demokratik toplum düzeni, diğer temel unsurlarla birlikte basının katkısıyla sağlanabildiğini ifade eden Yalçınkaya, “ Basın, vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dili olarak çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokratik toplum düzeni, diğer temel unsurlarla birlikte basının katkısıyla sağlanabilir. Ülkemizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; “Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir” diyerek basının toplumun aydınlatılmasındaki rolünü en güzel şekilde açıklamıştır. Basının “milletin sesi” olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür” dedi.

“Türkiye basın özgürlüğünde 155’nci sırada”

Basın özgürlüğünün halkın bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı olduğunu kaydeden Yalçınkaya şöyle devam etti:

“Basın özgürlüğü, halkın bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir. Fakat ne yazık ki günümüzde, gazetecilerin kalemlerine kelepçe vurulmak istenmekte, en küçük eleştiri suç sayılıp, gerçeğin peşindeki gazeteciler cezaevine konulmaktadır. Ülkemiz, Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınladığı Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke arasında 155’nci sırada yer almaktadır ve son 12 Yılda 57 basamak gerilemiştir.

“Sansürden uzak özgür günlerin gelmesi dileğiyle”

Bütün bu olumsuzluklardan hiç şüphe yok ki ulusal basınımız kadar yerel basın kuruluşlarımız ve onların emekçileri de nasibini almaktadır. Oysa Atatürk’ün “Fazilet Adaları” olarak nitelendirdiği yerel basın kuruluşlarımızın güçlü olması, ekonomik ve siyasi baskının olmadığı bir ortamda mesleklerini yerine getirmesi son derece önem taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün eksiksiz olarak yaşama geçirildiği, gazetecilerin işsiz kalmadığı, toplumu bilgilendirme çabası veren cezaevlerindeki tüm gazetecilerin özgür olduğu ve haber yapabildikleri, sansürden ve otosansürden uzak özgür günlerin gelmesi dileğiyle, tüm basın emekçilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”  

                                                                                                                                                           

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam