İstiridye mantarında hasat zamanı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi Projesinden yararlanarak Bartın Sütlüce Köyü’nde oluşturduğu serayla istiridye mantarı yetiştiren Şükran Özdemir, istiridye mantarı hasadına başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, hasat yapan genç çiftçiyi ziyaret etti.

İstiridye mantarında hasat zamanı Güncel

Haber merkezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi Projesinden yararlanarak  Bartın Sütlüce  Köyü’nde oluşturduğu serayla istiridye mantarı yetiştiren  Şükran Özdemir,   yaklaşık 1 ay önce getirip yerleştirdiği misel ekimi gerçekleştirilmiş kompostlarından istiridye mantarı hasadına başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram,  ilk hasadı izlemek ve serada incelemeler yapmak üzere Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yaşar Çırak, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar ve konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Gürkan Bozkurt’la birlikte  genç çiftçiyi serasında ziyaret etti.

Her dönemde 3-4 ton mantar

Ziyarette sera ve mantar hakkında bilgi alış-verişinde bulunuldu. Her dönemde 3-4 ton mantar hedeflediğini belirten Özdemir hedeflerinin yılda 10-12 ton olduğunu söyleyerek, destek olan yetkililere teşekkürlerini iletti. Abdulsetter Bayram da Bartın ilinin özellikle mantar üretimi için elverişli olduğunu, istiridye mantarının hızla gelişim gösterdiğini eğer gayret eder ve iyi örgütlenirsek mantar konusunda marka il olmak için hiçbir engelin olmadığını, bunun için hem Genç Çiftçi Projeleri ve hem de yüzde 50 hibe desteklemeli Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar projelerinden faydalanmanın mümkün olduğunu, İl Müdürlüğü olarak bunun için imkanların kullanılacağını belirtti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam