Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'ndeki Allahuekber Dağları'nda, 1914-1915 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen Sarıkamış Şehitlerinin anıldığı 103. yılında “Gençlik Şuhedanın İzinde” sloganıyla Bartın Valiliği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi.

Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler Güncel

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'ndeki Allahuekber Dağları'nda, 1914-1915 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen Sarıkamış Şehitlerinin anıldığı  103. yılında “Gençlik Şuhedanın İzinde” sloganıyla Bartın Valiliği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi. Bartın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen  Sarıkamış Şehitleri Anma Programına  Bartın Valisi Nusret Dirim, protokol üyeleri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler  ile  çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Dirim programda yaptığı konuşmada, “Sarıkamış şehitlerimiz için buradan şehitliğimize kadar gençlerimizle birlikte yürüyüş gerçekleştireceğiz. Tabi ki Sarıkamış harekatı bir çok ibret almamız gereken çok üzüntü verici, çok dramatik tarihi olay olarak hafızalarımızda hep canlı olarak kalacak. Onbin lerce vatan evladı  bir kısmı Ruslarla yapılan savaşta şehit düşüyor, bir kısmı da çok soğuk bir dönemde yapılması nedeniyle şehit  düşüyor. Vatan için canlarını, bedenlerini en aziz varlıklarını  gözlerini kırpmadan feda ediyorlar” dedi.

“Gençlerimize sonsuz  güveniyorum”

15 Temmuz hain darbe girişiminde bir çok gencin meydanlarda tankların önüne çıktığını dile getiren Dirim, Bugün gençlerimiz onların izinde bu coğrafyada varlığımızı sürdürmek için verdiğimiz mücadeleleri görüyorlar ve mutlaka bundan bir çok anlam çıkarıyorlar. Bunu da en son 15 Temmuz’da gördük ki bir çok gencimiz meydanlarda tankların önüne çıktı. 15 Temmuz’dan sonra  yapılan demokrasi nöbetinde meydanlarda bir çok gencimizi gördük. Onlar, asla bu topraklarda vatanın sahipsiz olmadığını, bu vatan için bedel ödemeye hazır milyonlarca vatan evladının bulunduğunu en güzel şekilde gösterdiler. Ben gençlerimize sonsuz  güveniyorum. Onlara her zaman bu vatanın en güzel nimetlerini sunmamız gerektiğini, en iyi imkanları onlara hazırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Anma etkinliği kapsamında  Nusret DİRİM ve  beraberindekiler türbe mevkiinde bulunan Şehitliğe kadar  yürüdüler. Şehitlikte okunan duaların ardından anma etkinliği şehitliğe karanfiller bırakılarak son buldu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam