Özel güvenlik görevlileri eğitimde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından özel güvenlik görevlilerine yönelik Türkiye genelinde başlatılan eğitimlerin Bartın ayağı başladı. Bartın İl Emniyet Müdürlüğünde özel güvenlik görevlilerine yönelik eğitim düzenlenirken eğitimi Emniyet Genel Müdürlüğü başmüfettişleri gerçekleştirdi. Eğitimler 3 gün sürecek.

Özel güvenlik görevlileri eğitimde

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından özel güvenlik görevlilerine yönelik Türkiye genelinde başlatılan eğitimlerin Bartın ayağı dün başladı. Bartın İl Emniyet Müdürlüğünde özel güvenlik görevlilerine yönelik eğitim düzenlenirken eğitimi Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişleri gerçekleştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen Polis Başmüfettişi 1. Sınıf Emniyet Müdürü Salavat Mete Pınar ve Polis Başmüfettişi 1. Sınıf Emniyet Müdürü Asım Dursun tarafından verilen eğitimlerde özel güvenlik görevlilerine Etkili İletişim, Genel Kollukla İlişkiler, Aidiyet Duygusunun geliştirilmesi, Güvenlik Tedbirleri, Özel Güvenlik Hukuku, Mevzuatla Gelen Yetki Sorumluluk ve İdari Yaptırımlar ve Afet ve Acil Durum Başkanlığı Bilinçlendirme Eğitimi konuları ile ilgili  bilgi verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden açıklama

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvelik Denetleme Başkanlığı, Türkiye genelinde verilecek eğitimlerle ilgili açıklamada bulundu. Özel güvenlik hizmetlerinin büyük bir sektör haline geldiğini ifade eden Emniyet Genel Müdürlüğü şunları söyledi:

“Büyük bir sektör haline gelen özel güvenlik hizmetleriyle ilgili istatistiklerde bin 435 özel güvenlik şirketinin, 444 özel güvenlik eğitim kurumunun, 289 alarm izleme merkezinin, 95 bin 577 özel güvenlik izni verilen yerin, 291 kişi korumasının 283 bin 431 çalışan özel güvenlik görevlisinin 29 bin 383 silahlı özel güvenlik görevlisinin 1 milyon 556 bin 250 özel güvelik sertifikası bulunan kişinin, 1 milyon 58 bin 626 özel güvenlik kimlik kartı verilen kişinin olduğu görüşmektedir. Sektörün denetimi polis başmüfettişlerimiz ve valiliklerce gerçekleştirilmektedir.

Bakan Soylu’dan talimat

2018 yılı içerisinde Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı olarak bir taraftan denetim görevini ifade ederken diğer taraftan da temel hak ve hürriyetlerin korunması ve kolluk hizmetlerinin tamamlayıcısı olan özel güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programlarına başlanacaktır. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla başlatılan bu proje çerçevesinde ülkemiz genelinde özel güvenlik personeline yönelik bir eğitim programı ifade edilecektir. Bu program çerçevesinde ülkemiz genelinde görev yapan tüm özel güvenlik görevlilerinin bilgi, beceri, tecrübe ve sunulan güvenlik hizmetlerinin kalitesinin arttırılması amacıyla etkili iletişim, genel kollukla ilişkiler ve aidiyet duygusunun geliştirilmesi, güvenlik tedbirleri ve özel güvenlik hukuku alanlarında eğitim planı hazırlanmıştır. Ayrıca AFAD Başkanlığı personelince kendi eğitim programları çerçevesinde katılım sağlanacaktır. 2 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlanacak olan eğitimlerin 31 Mart 2018 tarihi itibariyle tamamlanması planlanmaktadır.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam