Yerli kömürden 350 milyar dolar katkı

Enerji Bakanlığı’nın yerli enerji stratejisi çerçevesinde Türkiye, adım adım dışa bağımlılıktan kurtulacak. Yerli kömür rezerviyle ekonomiye 350 milyar dolarlık katkı sağlanması planlanıyor. Türkiye’nin tek yerli taş kömürü rezervi Bartın-Zonguldak havzasında bulunuyor.

Yerli kömürden 350 milyar dolar katkı Güncel

Haber Merkezi

2018 Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltma hedefi kapsamında da milat olacağa benziyor. Kasım 2017'de Yerli Kömür Çalıştayı'nı toplayarak, 'Akıllı Kömür Kullanımı Dönemi' başlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu yılki gündeminde üretimde 12. sırada yer alan Türkiye'yi kömür liginde daha üst sıralara çıkarmak yer alacak. Son dönemde yapılan arama ve sondaj faaliyetleri ile kömür rezervi 17.3 milyar ton olarak belirlenirken, bu miktarın ekonomiye kazandırılması ile 350 milyar dolarlık bir ekonomik kazanım sağlanması da öngörülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın yerli linyit rezervlerinin ekonomiye kazandırılması için başlattığı çalışmalar çerçevesinde 2018'de kara elması gün yüzüne çıkarma çalışmaları hızlanacak.

Vatandaşa ucuz elektrik yolu

Yerli kömürden elektrik üretmek için oluşturulacak yeni model ile hem vatandaşın ucuz elektrik tüketmesi hem de kömür madenciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Yeni dönemde kömür yalnızca bir emtia olarak sunulmayacak. Yerli kömürün kurulu güç içindeki payı Avrupa'da kullanılan, insan sağlığına ve çevreye zararsız yeni nesil ileri teknoloji santrallerle sağlanacak. Kurulum çalışmalarına devam edilen bin 915 MW yerli kömür kaynaklı kurulu güç ile birlikte tüm santraller devreye alındığında elektrik üretim amaçlı özel sektöre devredilen kömür sahalarında toplamda 2 bin 735 MW kurulu gücünde yerli linyit yakıtlı termik santral kurulmuş olacak. Çayırhan, Afyonkarahisar-Dinar, Tekirdağ-Çerkezköy, Malkara, Konya Karapınar ve Afşin Elbistan kömür havzalarının yatırıma açılabilmesi için de yol haritası çalışmaları hızlandı.

Eskişehir kömür madenlerinde 25 bin istihdam olanağı

Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası ile Eskişehir Alpu sahasında devam eden çalışmaların yalnızca Eskişehir ayağında 900-bin 100 MW arası kurulu güce sahip bir termik santral için de ihale süreci başlatıldı. Eskişehir'de yapılması planlanan santral kapsamında ise açılacak kömür madenlerinde 25 bin kişinin fiilen çalışması hedefleniyor. Enerji Bakanlığı yerli kömürü ekonomiye kazandırma faaliyetlerine son sürat devam ederken, diğer yandan da Denizli, Afyonkarahisar, Aydın, Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Muş, Ankara, Amasya, Karabük ve Çankırı illeri başta olmak üzere tüm ülke sathında linyit arama ve rezerv belirleme çalışmalarını da devam ettiriyor.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam