BARTIN’DA 1 YIL BÖYLE GEÇTİ

Bartın’da 2017 yılına damgasını vuran olaylar. Kazalar, cinayetler, siyasilerin şok açıklamaları… İşte 2017 yılında Bartın’da yaşananlar... Acısıyla tatlısıyla koskoca bir yılı daha geride bıraktık. Peki, 2017 yılında Bartın’da neler yaşandı, en konuşulan konular neler oldu, kazalar, cinayetler, siyasilerin şok açıklamaları, 2017’ye damgasını vuran olaylar? İşte, koskoca bir yılla ilgili akıllarda kalanları sizler için derledik. Hiç şüphesiz ki 2017 yılının en önemli olayı ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu oldu. Referandumda Bartın yüzde 56’la anayasa değişikliğine ‘evet’ dedi. Ülke genelinde de halk ‘evet’ deyince Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edildi. 2017’nin en önemli olaylarından biri de uzun yıllar yapımı devam eden Kirazlıkköprü Barajının açılışı oldu. Barajın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaparken Kirazlıkköprü’ye de canlı yayın gerçekleştirdi. 2017’nin sonlarına doğru ise AK Parti 6. Olağan Kongresi kapsamında Başbakan Binali Yıldırım Bartın’a geldi. Büyük kongrede AK Parti İl Başkanlığına Turhan Kalaycı seçildi.

BARTIN’DA 1 YIL BÖYLE GEÇTİ Güncel

OCAK

Hakkı Arslan son yolculuğuna uğurlandı

Geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle tedavi görmekte olduğu Bartın Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde 31 Aralık 2016 tarihinde vefat eden Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Arslan, yeni yılın ilk gününde sevenlerinin omuzlarında ebediyete uğurlandı.

Zincirleme trafik kazası

2017 yılının henüz 2. günü olan ve yeni yılın ilk iş günü olan 2 Ocak Pazartesi günü zincirleme bir kazaya sahne oldu. Çatmaca’dan yeni terminal mevkiine seyir halinde olan 19 araç buzlanma ve sis dolayısıyla zincirleme olarak çarpıştı. 12 kişi yaralandı.

Türbe yolu köprülü kavşak projesi başladı

Bartın Belediyesi ile AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç arasında zaman zaman polemiklere neden olan Özel İdare-Hastane Arası Bölünmüş Yol ve Türbe Yolu Köprülü Kavşak Projesi nihayet başladı. Milletvekili Tunç, 21 milyon TL’lik bir yatırım olan projede çalışmalara başlandığını açıkladı.

OHAL ikinci kez uzatıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) Genel Kurul görüşmelerine katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afganistan’daki NATO görevinin 2 yıl daha uzatılmasına dair tezkere ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) süresinin 3 ay süreyle ikinci kez uzatılmasına dair tezkerenin Genel Kurulda kabul edildiğini söyledi.

Kumluca’daki yangından 1 kişi öldü

Bartın'ın Ulus İlçesi Kumluca Beldesi'nde 4 katlı apartmanın giriş katındaki dairede yangın çıktı. Yangında Birinci katta oturan 38 yaşındaki İbrahim Kumluca dumandan zehirlenerek öldü.
 

Manav’dan ilk termik santral açıklaması

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, Amasra’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili ilk kez açıklamada da bulundu. Yaptığı açıklamaların AK Parti İl Başkanı olarak değil de Hüseyin Manav olarak şahsi görüşleri olduğunun altını çizen Manav, “Biz aslında santral yapılmasın, yapılmasın mücadelesi

yerine santrali Fİlyos’a nasıl kaydırabilir bunun mücadelesini vermek zorundayız. Ben bu konuda halen daha üzerime ne düşüyorsa bunu yapıyorum” dedi.

SGK hizmet binası açıldı

Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğünün  hizmet binası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde toplu açılışlarla birlikte gerçekleştirildi.

400 yataklı Devlet Hastanesinin proje çalışmaları tamamlandı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 400 Yataklı Bartın Devlet Hastanesi proje çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

18 asker hakkında  123 sayfalık iddianame

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli 18 asker hakkında  123 sayfalık iddianame düzenlenerek Bartın Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açıldı.

Kutlubey Demirciler’de Silahla intihar

Bartın Merkeze bağlı Kutlubey Demirciler Köyü’nde ikamet eden 58 yaşında ki Hasan Parıldar kalbine dayadığı silahla kendini vurarak intihar etti.

Bartın’da 106 köy yolu ulaşıma kapandı

Bartın’da etkili olan kar yağışı dolayısıyla 117 köy yolu ulaşıma kapandı. Bartın İl Özel İdaresi Karla Mücadele Koordinasyon Merkezi (ÖZKARKOM) tarafından  Merkezde 64, Amasra 10, Kurucaşile 12, Ulus ilçelerinde 20 olmak üzere toplamda 106 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü 4 yaralı

Bartın’ın Amasra İlçesi’nden şehir merkezinde gitmekte olan Hulusi Esen idaresindeki 74DB666 plakalı bir seyahat firmasına ait yolcu otobüsü, Karaçay mevkiinde devrildi. Feci kazada otobüs şoförü Hulusi Esen ve yolculardan Filiz Fırat olay yerinde hayatını kaybetti. 5 kişinin de yaralandığı kazada yaralılardan 21 yaşındaki Nurbol Kushpan Bartın Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Böylece kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi. 

ŞUBAT

Gazhane Kültür Parkının temeli atıldı

Bartın Belediyesi tarafından projelendirilerek ihalesi yapılan Gazhane Kültür Parkı için  ilk kazma vuruldu. 5 bin metrekaresi peyzaj çalışmaları 6 bin metrekaresi de yeniden yapılacak projenin temeli atıldı.

Güzelcehisar Koruma Amaçlı İmar Planı onaylandı

Birinci derece doğal sit alanı olan Bartın merkeze bağlı  Güzelcehisar sahilinin Koruma Amaçlı İmar Planı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandı.

Bartın İFAD kapsamına alındı

Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsettar Bayram, Bartın'ın Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında proje uygulanacak iller arasına alındığını açıkladı. Bayram, şubat itibariyle söz konusu projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanacağını  söyledi.

Meclis üyeleri il gündeminde

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başta olmak üzere Meclis Üyelerine Kutlubeyyazıcılar Kampüsünü tanıttı. Tanıttım gezisine Başkan Dursun’la birlikte 4 Meclis Üyesi katılırken diğer 6 Meclis Üyesinin  “Uyanamadık”ları gerekçesiyle programa katılmaması il gündemine oturdu.

Belediye Meclisinden büyük fire

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan, Bartın Belediye Meclisi’ne Kutlubeyyazıcılar Kampüsünü tanıttı. Tanıtım gezisine 25 kişilik Bartın Belediye Meclisinden sadece MHP’li Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Sandıklı ve Recep Çömlek katılırken bu durum yine il gündemine damgasını vurdu.

Yalçınkaya 16 nisan referandumu turlarına başladı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu kapsamında  vatandaşlardan “Hayır” oyu istemek için Bartın Merkeze bağlı Kızılelma, Mugada ve Beşköprü Köyleriyle Hasankadı ve Kumluca Beldesi’ni ziyaret ederek referandum turlarına başladı.

BİK seçimleri yapıldı

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda yer alacak Anadolu gazete sahiplerinden 3 temsilci seçimi Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapıldı. 492 delegenin oy kullandığı seçimde Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun adayları olan M. Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen delegelerin büyük çoğunluğunun oyunu alarak BİK Genel Kurulu’nda yer almaya hak kazandı.

Referandum süreci başladı

Anayasa değişikliği referandumunun 16 Nisan’da yapılacağı kesinleşti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Resmi Gazete’de seçim takvimini yayınladı.

Tunç, referandum çalışmalarının startını verdi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Oto Sanayi Sitesinde esnaflarını ziyaret etti. Tunç, esnafa anaya değişikliği maddelerini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatırken bir taraftan da referandum çalışmalarının startını vermiş oldu.

Şehir çöplüğünde sokak hayvanları için açlık grevi

Sokak hayvanlarına şiddete dikkat çekmek için Sevim Arkan, Ayşe Köse ve lise öğrencisi Uğurcan Saban,  Bartın şehir çöplüğünde açlık grevi yaptı. 3 hayvansever başlattıkları bu grevle hem il hem de ülke gündemine oturdu.

MART

MHP referandum çalışmalarına başladı

MHP Bartın Teşkilatı, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda vatandaşlardan değişikliğe ‘evet’ demelerini istemek için çalışmalara başladı. MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik ve Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Hasankadı Beldesi, Ulus İlçesi ve merkeze bağlı Şahne Köyü’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Kumluca’da bir kişi sobadan zehirlendi

Bartın’ın Kumluca Beldesi’nde bulunan konutlarında yaşayan 90 yaşındaki Şaban Seyhan, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.

Başbakan’ın mitingi hava muhalefetine takıldı

16 Nisan referandumu kapsamında Bartın’da miting yapacak olan Başbakan Binali Yıldırım, hava muhalefeti nedeniyle Bartın’a gelmedi. Yıldırım’ın uçağı yoğun sis nedeniyle Saltukova Havaalanına inemeyince Başbakan, Sinop’a geçmek zorunda kaldı. Ancak Binali Yıldırım, Sinop’tan mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanına canlı bağlandı.

Burcu Duran hayatını kaybetti

Valilik Kavşağı olarak bilinen noktada meydana gelen kazada sürücüsünün kontrolünden çıkarak yaya kaldırımına çıkan otomobil o sırada kaldırımda yürüyen üniversiteli Burcu Duran’a çarptı. Genç kız tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Akmanlar Dolaşıklar rampasına tünel

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Akmanlar Köyü Dolaşıklar mevkiine  Bartın-Çaycuma yolu üzerinde tünel yapılacağını açıkladı. Tunç, tünelin ön proje jeolojik etüd ihalesinin yapıldığını, çalışmaların ardından yapım ihalesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Üniversite öğrencisi evinde ölü bulundu

Bartın Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Baturay Bahar evinde ölü olarak bulundu. 21 yaşındaki gencin cesedi ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapılmak üzere Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Deniz Baykal referandum için Bartın’a geldi

CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 16 Nisan'da gerçekleşecek referandum öncesinde Bartın'a geldi. Bulut Düğün Sarayı’nda partililerle ve vatandaşlarla bir araya gelen Baykal Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu ifade ederek değişikliğin 16 maddesiyle anayasa 60 maddenin değiştiğini ve eyalet kurma yetkisinin Cumhurbaşkanı Kararnamesine teslim edildiğini söyledi.

Bartın’da 15 Temmuz şehitleri için orman oluşturuldu

 

Bartın’da, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Gecen Köyü’nde 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitirenler için “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı” oluşturuldu. 150 hektar alana 7 bin 550 fidan dikildi.

Yalı Camii hizmete açıldı             

Bartın Belediyesi tarafından Yalı mevkiine yapılan Bartın Belediyesi Yalı Cami Regaip Kandilinde hizmete açıldı.  Açılışa Bartın protokolünün büyük bir kısmı katıldı.

NİSAN

Bakan Özlü, referandum öncesi Bartın’a geldi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde Bartın’a geldi. Bakan Özlü, Bartın’a gelir gelmez ise Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Test ve İnovasyon merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Özlü’nün Bartın programı ise oldukça yoğun geçti.

Bakan Özlü, İnovasyon Merkezini açtı

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, 16 Nisan referandumu öncesinde Bartın’a geldi. Bakan Özlü, Bartın’a ayak basar basmaz ise Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), OSB Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Bartın Üniversitesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) işbirliğiyle yapılan Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi’nin  açılışını gerçekleştirdi.

16 Nisan referandumunda Bartın ‘evet’ dedi

16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylaması yapıldı. Referandumda  Türkiye 51,4 ile evet dedi. Yeni anayasaya Bartın ilinden de yüzde 56,03 ile destek geldi. Bartın’da ki hayır oranı ise 43,97’de kaldı. Hayır oranı ise Türkiye genelinde ise yüzde 48.6 kaldı.  Referandumla birlikte Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçmiş oldu.

Uzun, Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne  Prof. Dr. Orhan Uzun atandı. Rektör Uzun, Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen devir teslim töreniyle görevine başladı.

Kumluca'da feci yangın

Bartın’ın Kumluca Beldesi’nde ahşap bir evde yangın çıktı. Yangında  bir kadın yaralanırken çok sayıda hayvan telef oldu.

Bartın’ın ilk kestane bahçesi Amasra’ya kuruldu

Zonguldak Orman  Bölge Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü’nün iş birliği ile Bartın’da ilk kez kestane bahçesi oluşturuldu. Amasra ilçesine bağlı Uğurlar Köyü mevkiinde oluşturulan bahçeye köy sakinlerinin de yardımıyla 750 adet kestane fidanı dikildi.

MAYIS

1 Mayıs meydanlarda kutlandı

Bartın’daki emekçiler,  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladı. Şehir merkezinde Kemerköprü Meydanında toplanan işçiler, sloganlar atarak Aşağıçarşı ve Karakaş Caddesi boyunca Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. İşçilerin gündeminde ise TTK ve kıdem tazminatları yer aldı.

Bartınspor ile Ulusçınarpor arasında baraj maçı

BAL Liginde mücadele eden Bartınspor ile Ulusçınarpor arasında baraj maçı oynandı.  Atatürk Stadı’nda oynanan maçın sonunda Ulusçınarspor’u yenen Bartınspor, BAL Liginde kalmayı başardı.

Mehmet Bulut, yeniden Bartınspor Başkanı oldu

Bartınspor Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Bartın Ticaret Odasında yapılan kongrede  tek liste ile seçime gidilirken mevcut Başkan Mehmet Bulut yeniden Bartınspor Kulübü Başkanlığına seçildi.

Çilek Festivali 33. Kez yapıldı

Bartın Belediyesi tarafından 2017 yılında Bartın Kültür Sanat ve Turizm Festivalinin  33’üncüsü düzenlendi. Festival,  festival yürüyüşüyle start aldı.

Özçelik, yeniden MHP İl Başkanı oldu

MHP Bartın İl Başkanlığı olağan kongresini gerçekleştirdi. Belediye Sosyal Tesislerinde yapılan kongreye 600 delegenin 395’i katılırken seçimlerde ise sadece 195 delege oy kullandı. Tek liste halinde girilen seçimlerde mevcut İl Başkanı Ercüment Özçelik güven tazeleyerek yeniden MHP İl Başkanı seçildi.

Kirazlıkköprü Barajında iş kazası

Bartın’da yapımı devam eden Kirazlıkköprü Barajında iş kazası meydana geldi. Barajın gövde inşaatında çalışan 40 yaşındaki Fikret Kaya, yaklaşık 35 metre yükseklikten dengesini kaybederek aşağıya düştü.

Amasra İlçe Hastanesi inşaatı başladı

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Amasra İlçe Hastanesi inşaat çalışmalarının Amasra Kaleşah Mahallesinde inşaatına başladığını söyledi.

Kaymakam Hasar’ın makam otomobili motosikletle çarpıştı

Ulus Kaymakam Recep Hasar'ın içinde bulunduğu makam otomobili Bartın-Ulus yolunun Abdipaşa Belediyesi Mesire Alanı mevkiinde bir motosikletle çarpıştı. Kazada 56 yaşındaki motosiklet sürücüsü İbrahim Okutucu, ağır şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılan Okutucu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bartın Üniversitesi 9. Mezunlarını verdi

Bartın Üniversitesi 9. Mezunlarını verdi. Bugüne kadar 8 bin 845 mezun veren Bartın Üniversitesi’nde 2016-2017 akademik yılında 3 bin 377 öğrenci daha mezun oldu.

HAZİRAN

Kaynarca’da dev proje start aldı

Bartın Belediyesi tarafından Orduyeri Kaynarca’da 20 bin metrekarede yapımına başlanacak olan Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Parkı’nın temeli atıldı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın temel atma töreninde yaptığı konuşmada ilk etapta 12 bin metrekarelik alanda çalışma gerçekleştireceklerini söyledi.

Gurup yollarında genişletme çalışmaları

İl Özel İdaresi tarafından Bartın genelinde 4 ayrı bölgede yürütülen Grup yolları genişletme çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda toplamda 40.4 kilometre yol çalışması yapılırken zaman zaman yol çalışmalarını Bartın Valisi Nusret Dirim ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ta inceledi.

Nusret Dirim Bartın Valisi olarak kaldı

Bakanlar Kurulu’nca hazırlanan valiler kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 41 ilin valisi değişirken 20 vali de merkeze alındı. Geçen yıl Bartın’a atanan Vali Nusret Dirim ise yerini koruyan valiler arasına girdi. Vali Dirim Bartın’da görevine devam ederken Zonguldak ve Karabük Valileri değişti Zonguldak Valisi Ali Kaban  Malatya Valiliğine atanırken Bitlis Valisi Ahmet Çınar Zonguldak Valiliğine atandı.

TEMMUZ

Bartın Başsavcısı değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK),  yaz kararnamesini yayınladı. Kararnameyle Türkiye genelinde 780 hakim ve savcının yeri değişti. Yeri değişen hakim ve savcıların arasında Bartın Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt ta yer aldı. Başsavcı Bozkurt, Ankara Cumhuriyet Savcılığına atanırken Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun da Bartın Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

Halk, zaferinin birinci yılını kutladı

Bartın halkı, 1 yıl önce Fethullatçı Terör Örgütü’ne bağlı bir grup asker tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde yine meydandaydı. Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar o gece sokağa çıkaracak darbecilere karşı Türk milletinin elde ettiği zaferi kutlarken bir taraftan da şehitlerimiz ve gazilerimiz için dua etti.

Bartın’da 15 Temmuz yürüyüşü

Bartın’da 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitler için yürüyüş düzenlendi. 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için şehir merkezindeki Şehitlikten Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atarak FETÖ terör örgütü başta olmak üzere tüm terör örgütlerini bir kez daha lanetledi.

Bartın Limanının genişlemesine red

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bartın Valiliğinin Bartın Limana 120 metre ilave rıhtım yapılması ve liman içi rıhtım derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi talebini Filyos Limanının fizibilitesini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle reddetti.

AĞUSTOS

9 kişi koyda mahsur kaldı

Güzelcehisar sahilinden Kızılağaç mevkiindeki koya tekneyle giden ve günü burada geçiren 3 aileden 9 kişi dalgaların yükselmesi sonucu koyda mahsur kaldı. Mahsur kalan 2’si çocuk 9 kişi, Amasra Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı ekipleri ve Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekiplerinde kurtarıldı.

Gazhane Kültür Parkı açıldı

Bartın Belediyesi tarafından 11 bin metrekarelik alana yapılan Gazhane Kültür Parkı açıldı.

Eroğlu, Bartın’da

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeni Bakanlar Kurulunun oluşmasının ardından ilk kez Bartın’a geldi. Bakan Eroğlu, 25 milyon TL’lik 13 müjdeyle Bartın’a ayak bastı.

EYLÜL

Dirim, Güzelcehisarlılarla projeyi ve planı konuştu

Bartın Valisi Nusret Dirim,  Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” hakkında görüş alışverişinde bulunmak, bölge halkının istek ve taleplerini dinlemek üzere Güzelcehisar Köyü'nde yöre halkı ile bir araya geldi.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı başladı

2017-2018 eğitim-öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da başladı. Bartın’da yaklaşık 31 bin öğrenci için ilk ders zili çalarken yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Kemal-Sabriye Ocakçı İlkokulunda tören düzenledi.

Manav, AK Parti İl Başkanlığından ayrıldı

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, 2019’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağı  için önümüzdeki kongrede il başkanlığına aday olmayacağını açıkladı.

Pazaryeri trafiğe kapatıldı

Bartın Belediyesi ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında şehir merkezindeki Pazaryeri trafiğe kapatıldı. “Trafiksiz Salı’ etkinliği çerçevesinde yapılan uygulama 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Kalaycı, AK Parti İl Başkanlığına atandı

AK Parti Genel Merkezi,  Bartın İl Başkanlığına adaylığını koyan Merkez İlçe Başkanı Ali Eyüp Ustaoğlu, İl Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Kalaycı ve Göksel Candan ve İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Ziya Aldatmaz arasından İl Başkanı olarak Turhan Kalaycı’yı atadı.

 EKİM

İl Özel İdaresi’nin 2018 bütçesi açıklandı

İl Genel Meclisi ekim ayı gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, gündemin ilk toplantısında hazırlık çalışmaları devam eden 2018 bütçesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dursun, 2018 bütçesinin şuan itibariyle 43 milyon TL olarak belirlendiğini söyledi.

Hergün Gazetesi, kuruluşunun 9. Yılını kutladı

Bundan tam 7 yıl önce 7 Ekim 2009 tarihinde kurulan Bartın Hergün Gazetesi, kuruluşunun 9. Yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadı.

TOKİ Köprüsüne 15 milyon TL ödenek

Bartın’da yılan hikayesine dönen TOKİ Köprüyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TOKİ Köprüsü’nü Devlet Su İşlerinin (DSİ) 2017 yılı ek yatırım programına aldıklarını belirterek, köprü inşaatı için 15 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi.

KASIM

Aldatmaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı oldu

AK Parti Bartın Teşkilatı, 6. Olağan Merkez İlçe Kongresiyle ilçe kongrelerinin tamamını gerçekleştirdi. Kültür Merkezinde düzenlenen kongreyle İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Ziya Aldatmaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı oldu.

Suya yüzde 15 zam

Bartın’daki su satış ücretlerine yüzde 15 zam yapıldı. Bartın Belediye Meclisinin kasım ayı toplantısında verilen karara göre 2018 yılında Bartın’da su 1. Kademe su ücretleri ton başına 2. 90 TL olacak. 30 ton üstündeki 2. Kademe su ücretleri ise ton başına 5 TL’den faturalara yansıyacak. İnkumu’ndaki su ücretleri de 2018’de 1. Kademede ton başına 6.50 TL ve 30 ton üstündeki 2. Kademede de ton başına 8 TL olacak.  

Amasra’da madencilerden eylem

Türkiye Taş Kömürü Kurumuna (TTK) bağlı tüm işletmelerde olduğu gibi Amasra’da da Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısındaki 58. madde nedeniyle235 işçi, madenden çıkmayarak eylem kararı aldı. İşçiler, Ankara’dan gelen olumlu haber üzerine eyleme son verdi.

Bartın’ın ilk yerli cipi

Bartın’ın Yeşilkaya Köyü Horoz mahallesinde oturan ve motosiklet ile tarım aletleri tamirciliği yapan 33 yaşındaki Orhan Bakır,  köyde karlı ve bozuk yollarda kullanmak için dört çeker arazi aracı yaptı. Boş vakitlerinde köydeki garajında çalışan Bakır,  6 ay kendi cipini yapmayı başardı.

Nurdan Eroğlu

Güzelcehisar projesine tepki

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)  İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesi’nin ortaklaşa hazırladığı Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi kapsamında Güzelcehisar sahiline yapılan 850 metrelik platform tepki topladı.

TTK Özelleşmedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 58. Madde olarak görüşülen ve TBMM Genel Kurulu’na 51. Madde olarak gönderilen Maden Kanunu’nda değişiklik öngören ve kanun maddesi değiştirilerek TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetimi, Genel Kurul görüşmelerini takip ederken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç konuyla ilgili olarak “51. Madde üzerinde verdiğimiz önerge ile TTK tarafından halen doğrudan işletilen işletmeler kapsam dışında kaldı” dedi.

21. Kitap Fuarı açıldı

Bartın Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 21. Kez gerçekleştirilen Kitap Fuarı açıldı. Prof. Dr. Hasret Çomak ve Servet Çınçın’ın onur konuğu olduğu bu yıl ki kitap fuarına 16 yazar ve şair katılırken 11 yayın evi de fuarda stant açtı.

AK Parti’den yerli otomobil fabrikası atağı

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz, Bartın, Zonguldak ve Karabük’ün işbirliğiyle Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) öncülüğünde yerli otomobil fabrikasının Filyos bölgesine kurulması konusunda talepte bulunulması amacıyla Bartın TSO Başkanı Halil Balık’ı ziyaret etti.

Bakan Eroğlu, Nevzat Kor için Bartın’a geldi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  doktora hocası Prof. Dr. Nevzat Kor için  Bartın’a geldi. Bartın Üniversitesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Nevzat Kor Saygı Günlerine katılan Eroğlu,  Saygı Günleri öncesinde Bartın’da bir dizi ziyarette de bulundu.  Eroğlu’nun Bartın programı kapsamında Organize Sanayi Bölgesindeki defne yaprağı fabrikasını da  açtı.

Eroğlu, Öztem Defne Yaprağı Fabrikasını açtı

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere  Bartın’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Organize Sanayi Bölgesinde  kurulan Öztem Defne Yaprağı Fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.   

43 milyon 600 bin TL’lik bütçe kabul edildi

İl Genel Meclisi kasım ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri 20 gün süren maratonun sonunda 43 milyon 600 bin TL’LİK 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesini oy  birliği ile kabul etti.

Kirazlık Köprü Barajında mutlu son

İçlerinde Bartın Kirazlık Köprü Barajı ve Kışla Barajının da yer aldığı 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser toplu açılış töreni ile hizmete alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışını yaptığı 375 eser için “Milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ARALIK

Halk otobüslerine zam!

Bartın Belediye Meclisi’nin aralık ayı gündemi çerçevesinde aldığı karar doğrultusunda Belediye Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretlerine zam yapıldı.  Sivil, öğrenci ve emekli taşıma ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapılırken zamlı tarife 2018 yılından itibaren geçerli olacak.

Gazetecilerden TOKİ konutları talebi

Bartın’da ulusal ve yerel basında kuruluşlarında çalışan basın mensupları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Bartın’da alt gelir gruplarına yönelik yapılacak olan konutlardan kendiler için de konut ayrılması yönünde AK Parti İl Başkanlığına talepte bulundu. Gazeteciler başvuru dilekçesini AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’ya teslim ederken Kalaycı’dan bu konuda kendilerine destek olmalarını istedi.

400 yataklı devlet hastanesi ihalesi yapıldı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın 400 yataklı Devlet Hastanesi ihalesinin Sağlık Bakanlığınca Ankara’da gerçekleştirildiğini açıkladı. Tunç, ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından hastanenin temelini atacaklarını söylerken ihaleye 14 firma katıldı. 158 milyon 880 bin TL’lik ihaleyi ise ihaleye ortak katılan Ederay İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gökyol İnşaat ve Sanayi A.Ş aldı.

Bin kişilik öğrenci yurdunun ihalesi yapıldı

Bartın Üniversitesi’nin Yazıcılar Kampüsü içerisinde YURTKUR’a tahsis edilen 50 dönümlük arsa üzerinde inşa edilecek olan 1000 kişilik öğrenci yurdunun ihalesi Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Ankara’da yapıldı. İhaleye 6 firma katıldı.

AK Parti’de Turhan Kalaycı dönemi başladı

AK Parti Bartın İl Başkanlığı, 6. Olağan İl Kongresi Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirdi. Ömertepesi Spor Salonunda yapılan kongrede seçimlere tek liste halinde girilirken 412 delegenin oy kullandığı seçimlerde İl Başkanlığı görevini bizzat Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan Turhan Kalaycı, görevini taçlandırmış oldu. Kongreyle AK Parti Bartın İl Başkanlığında Turhan Kalaycı dönemi başladı.

Başbakan Binali Yıldırım,  Bartın’a geldi

AK Parti 6. Olağan İl Kongresi için Bartın’a gelen AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım,  Bartın’a geldi. Yıldırım kongrede gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam