BARTIN’DA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI KUTLANDI

Koç: “Acil durumlarda saniyeler çok önemli”

BARTIN’DA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI KUTLANDI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın’da, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle “Ambulansa Yol Ver Hayat Kurtarmaya Sen De Yardımcı Ol”, “112 Acil’i Gereksiz Meşgul Etmeyin” sloganıyla Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi. Acil durumlarda saniyelerin çok önemli olduğunu belirten Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, “Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmesi, zamanla yarışan 112 Acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesinde önem arz etmektedir” dedi.

Bartın’da, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle “Ambulansa Yol Ver Hayat Kurtarmaya Sen De Yardımcı Ol”, “112 Acil’i Gereksiz Meşgul Etmeyin” sloganıyla Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yürüyüş düzenlendi. Müdürlük önünden başlayan yürüyüş, Hükümet Caddesinden geçerek Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. 112 sağlık çalışanları, yürüyüş boyunca ellerinde, “Ambulansa Yol Ver Hayat Kurtarmaya Sen De Yardımcı Ol”, “112 Acil’i Gereksiz Meşgul Etmeyin” yazılı dövizler taşıdı. Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, haftanın önem ve anlamını belirten bir konuşma gerçekleştirildi. Acil durumlarda saniyelerin çok önemli olduğunu belirten Dr. Koç, yaptığı açıklamada acil sağlık hizmetlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 Acil çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi gibi nedenlerle ambulansların vakalara ulaşım sürelerinin uzadığına dikkat çekti. Ambulansa yol verme ve 112 çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi konusunda vatandaşlarda farkındalık oluşturmak istediklerini kaydeden İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, şunları söyledi:

AMAÇ TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMAK

“1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası münasebetiyle tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Bartın’da da ’112 Acil Çağrı Hattının Gereksiz Aranmasının Önlenmesi’ , ‘Trafikte Ambulansın Geçiş Önceliğine Özen Gösterilmesi’ ve ‘Acil Durumlarda Saniyelerin Önemli Olduğunun Unutulmaması’ konularında toplumsal farkındalığın oluşturulması amacıyla hafta boyunca faaliyetler sürdürülmüştür. Şehrin muhtelif yerlerinde hazırlanan bez afişler asılarak kamuoyunun dikkati bu yöne çekilmiştir. Bartın İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı acil sağlık çalışanları ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda sonlanan yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir. Ben tüm acil sağlık çalışanlarının haftasını kutluyorum. İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli personelin günün koşullarına uygun olarak yetişmelerini ve görevin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışlara sahip olmalarını sağlamak amacıyla Yetişkinlerde İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Temel Modül Eğitimi, Travma ve Resüsitasyon Eğitimi ve Hizmet içi eğitimler ilimizde düzenlenmiş, kaliteyi artırmak adına da önemli adımlar atılmıştır. Amacımız ilimizde acil sağlık hizmetlerini en üst seviyeye çıkartmaktır.

“ACİL DURUMLARDA SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ”

Acil sağlık hizmetlerinin amacı vatandaşlara haftanın 7 gün 24 saat ücretsiz ve kesintisiz olarak en kısa sürede ulaşmaktır. Kentsel vakaların yüzde 97’sine, kırsal vakaların yüzde 93’üne Bakanlığımızın belirlediği ulaşım standartlarında varılarak acil müdahaleye başlanmaktadır. Acil sağlık hizmetlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 Acil çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi gibi nedenlerle maalesef ambulansların vakalara ulaşım süreleri uzamaktadır. Acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmesi, zamanla yarışan 112 Acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesinde önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda gösterecekleri hassasiyet için şimdiden teşekkür ediyorum.”

Daha sonra da 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanları kapalı pazaryerindeki esnafa broşürler dağıtarak bilgilendirme yaptı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam