YALÇINKAYA’DAN İNSAN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

“İnsan haklarında ülkemiz geriliyor”

YALÇINKAYA’DAN İNSAN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI Güncel

Nurdan Eroğlu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya,  10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Türkiye’nin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul eden ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Yalçınkaya bugün buna rağmen insan hak ve özgürlükleri konusunda ülkemizde gerilemeler yaşandığını söyledi.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya,  10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin insan haklarının anayasası olarak tanımlandığını ifade eden Yalçınkaya, “ 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, insan haklarının anayasası olarak tanımlanmaktadır. Bildirge, tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmekte ve bünyesinde çocuk hakları, kadın hakları, hasta hakları, çevre hakkı, yaşam hakkı gibi insana dair pek çok unsuru barındırmakta, güvence altına almaktadır.  Ülkemiz, bildirgeyi ilk kabul eden ülkeler arasında yer almasına rağmen, çağdaş dünyadan her geçen gün uzaklaşmakta, insan hak ve özgürlükleri konusunda ülkemizde gerilemeler yaşanmaktadır” dedi.

“GÜÇLÜNÜN HUKUKU ESAS ALINIYOR”

Hukukun gücünün  değil güçlünün hukukunun esas alındığını vurgulayan Yalçınkaya, “Düşünce, ifade ve basın özgürlüğü, iş güvencesi, kadın ve çocuk hakları, sendikal ve siyasal haklar, adil yargılama alanlarında sorunlar artarak devam etmekte, sorunların çözümünde ise hukukun gücü değil; güçlünün hukuku esas alınmaktadır.   Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında; hak ve özgürlüklerin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti kimliğine sahip, çağdaş bir Türkiye özlemiyle 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, mutlu bir gelecek temennisiyle sevgi ve saygılar sunuyorum. Bu vesile ile geçen yıl 10 Aralık’ta İstanbul’da yaşanan terör saldırısında şehit olan polislerimize ve terörle mücadele sırasında hayatını kaybeden tüm güvenlik görevlilerimize ve sivil yurttaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, halen tedavi görmekte olan tüm gazilerimize de acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam