KADINLARDAN KADIN HAKLARI DAYANIŞMASI

Siyaset gözetmeden bir araya geldiler

KADINLARDAN KADIN HAKLARI DAYANIŞMASI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Kadın Kolları Başkanlığı, 5 Aralık Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 83. Yıl Dönümü kapsamında birlik, beraberlik ve dayanışma programı düzenledi. Kadınlar siyasi ayrım gözetmeksizin bir araya gelirken birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Kadın Kolları Başkanlığı, 5 Aralık Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 83. Yıl Dönümü kapsamında birlik, beraberlik ve dayanışma programı düzenledi. Gazhane Kültür Parkı’nda gerçekleştirilen programa MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, AK Parti Bartın Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, kadın muhtarlar, siyasette, baroda, ticarette ve daha birçok alanda görev alan kadınlar katıldı.

AKMAZ: “ÇÖZÜM ANCAK İNANMIŞ TÜRK KADININDADIR”

Programa ev sahipliği yapan MHP Kadın Kolları Başkanı Akmaz, siyasi ayrım gözetmeksizin birlik ve beraberliğin daha da arttırılması gerektiği vurgusu yaparak “Bilindiği üzere 5 Aralık Kadınların Seçme ve Seçilme hakkının verilmesinin bu sene 83. Yıldönümünü kutluyoruz. 83 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz zeka ve öngörüsü ile Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın - erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuştur. 5 Aralık 1934’te ise Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Batıda kadının adının olmadığı bir dönemde, İngiltere, İsviçre, İtalya gibi medeniyetin beşiği sayılan ülkelerde dahi bahsedilmezken seçme ve seçilme hakkı Türk kadınlarına verilmiştir. Bu da elbette Türk kadınlarına haklı bir gurur yaşatmaktadır. Bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarı ile adlarından söz ettirmiştir. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin vurguladığı gibi ‘En başta ve her şeyden önce kadın insandır.’ Elbette insan olmaktan kaynaklanan tüm hak ve mükâfatlara da sahip olacaktır. Bir ülkenin gelişmişlik ölçüsü, bir çağın medeniyet seviyesi ilk önce insanlık onuruna duyulan samimi hürmet ve sadakate bağlıdır. Kadınlık onurunu insanlık onurundan ayrı tutmak, ayrı düşünmek, apayrı bir kategoride ele almak söz konusu değildir. Ekonomide, siyasette, sosyal bünyede yaşanan sorunların çözümü; ancak inanmış Türk kadınındadır. Bu bağlamda siyasi ayrım gözetmeksizin birlik ve beraberliğimizi her zamankinden daha fazla ortaya koyarak sahip çıkmalıyız. Aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan, ‘Mutlu Kadın Huzurlu Türkiye’ anlayışımızın yapı taşı olan kadınlarımızın bu güzel gününü kutluyor, Kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.

KURTKAYA: “KADINLARIMIZ TOPLUMDA KENDİ YERİNİ, MİSYONUNU BULMUŞTUR”

AK Parti Bartın İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya da artık ticaretten siyasete her alanda yer alan kadınların toplumda özellikle son 15 yılda kendi yerini bulduğunu belirterek “Toplumumuzda kadın öncelikle toplumun yarısını oluşturan bir bireydir. Sadece gelecek nesillerin yetişmesinde ya da toplumun yarısını oluşturduğu için öncelik taşıyan değil gelecek nesillerin yetişmesi için anne olduğu için bir birey olduğu için önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı verdiği içinde minnettarız. Kadınlarımız toplumda özellikle son 15 yılda kendi yerini, misyonunu bulmuştur. Hem siyasal anlamda hem toplumsal anlamda hem de kültürel anlamda kadınlarımız layıkıyla yerini almıştır. Eskiden eş, anne, kız kardeş, ablayken şu anda toplumun her alanında ticarette, iş alanında, siyasi anlamda da yerini bulmuştur. Aynı zamanda tesettürlü kadınlarımız da kendi siyasal ve sosyal anlamda da özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle konumuna ulaşmıştır. Şuanda her alanda tesettürlü kadınlarımız vardır. O yüzden hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hem de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hem de davetlerinden dolayı Nuran Akmaz’a ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

ÖZCAN: “KADINLARI HER ALANDA GÖRMEK İSTİYORUZ”

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan ise kadınların istenilen düzeye gelemediğini savunarak “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dünya devletlerinden önce biz Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Bize birçok ülkeden önce bu hakkı vermişken bugünkü durum hiç de iç açıcı değil. Kadınlar istenilen düzeye gelmedi. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet gün geçtikçe artarak devam etmiştir. Bu bizim için çok büyük bir acıdır. Toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadınların olduğu yer yer güzelleşir. Bu nedenle kadının her yerde yer alması gerekiyor. Atamızın bize emanetine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Cumhuriyetimizi korumaya çalışıyoruz. Kadınları her alanda görmek istiyoruz. Bu anlamda böylesine önemli günde bizleri buraya davet eden Sayın Nuran Akmaz’a teşekkür ediyorum. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetlerimi sunuyor, saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum” ifadelerinde bulundu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam