MÜDÜRLÜKTEN FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Çocuk hakları müdürlüğün gündeminde

MÜDÜRLÜKTEN FARKINDALIK EĞİTİMLERİ Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'nde Ruh Sağlığı Birimi personeli tarafından Çocuklarda İhmal, İstismar ve Korunma Yolları, Çocuklarda Görülen Davranış Sorunları ve Çözüm Yolları, Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Programı, Çocukluk Çağı Ruhsal Hastalıkları, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konularında farkındalık eğitimleri veriliyor. 
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'nde Ruh Sağlığı Birimi personeli tarafından Çocuklarda İhmal, İstismar ve Korunma Yolları, Çocuklarda Görülen Davranış Sorunları ve Çözüm Yolları, Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Programı, Çocukluk Çağı Ruhsal Hastalıkları, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konularında farkındalık eğitimleri veriliyor. Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir bülten yayınlarken İl Sağlık Müdürlüğü'nce çocuklar için yapılan çalışmalardan da bahsetti. Dr. Koç, yayınladığı bültende şu ifadelere yer verdi:
KOÇ: "HER ÇOCUĞUN HAKKI" 
"Sağlıklı ve huzurlu, refah düzeyi yüksek bir topluma kavuşma yolunun çocuklardan geçtiğinin bilinci ile 20 Kasım 1989'da Türkiye Cumhuriyetinin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler, 193 ülke üyelerin katılımı ile Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'sini kabul ederek imzalamışlardır. Bu kapsamda alınan bazı kararlar; Sevgi ve ilgi görmek her çocuğun tabii hakkıdır. Dengeli ve düzenli beslenmek her çocuğun hakkıdır. Dinlenmek ve eğlenmek her çocuğun hakkıdır. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak her çocuğun doğal hakkıdır. Özgürce oyun oynamak her çocuğun hakkıdır. Barınmak ve korunmak her çocuğun olmazsa olmaz bir hakkıdır. Okula gitmek ve sağlıklı modern bir eğitim almak her çocuğun hakkıdır.
"TÜM HAKLAR AYRIM GÖZETİLMEKSİZİN UYGULANMALIDIR"
Şiddet, istismar, ihmal ve her türlü tehlikelere karşı korunmak her çocuğun hakkıdır. Engelli olan çocukların durumlarına uygun eğitim almak hakkıdır. Barış içinde, özgürlük içinde savaşlardan uzak yaşamak her çocuğun hakkıdır. 18 yaşından önce çalıştırılmamak her çocuğun hakkıdır. Tertemiz bir çevrede yaşamak her çocuğun doğal hakkıdır. Tüm haklar her çocuğa ayrım gözetilmeksizin uygulanmalıdır. Bu haklardan yararlanmak her çocuğun hakkıdır."
FARKINDALIK EĞİTİMLERİ…
Müdürlüğümüzde Ruh Sağlığı Birimi personeli tarafından konu ile ilgili olarak Çocuklarda İhmal, İstismar ve Korunma Yolları, Çocuklarda Görülen Davranış Sorunları ve Çözüm Yolları, Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Programı, Çocukluk Çağı Ruhsal Hastalıkları, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konularında farkındalık eğitimleri verilmektedir. Geleceğimizi güvence altına almak için çocuklarımızı koruyalım, eğitelim, sağlıklı ve mutlu yetiştirelim, onlara düşünme hakkı tanıyalım, oynamalarına izin verelim, çocuk olmanın ayrıcalığını yaşatalım."

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam