YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT!

Böbrek ve karaciğer fonksiyonları olumsuz etkileniyor

YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT!

 

Nurdan Eroğlu

İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, antibiyotiklerin yanlış kullanımının ciddi sorunlara yol açtığına dikkat çekerek  “Antibiyotiklere karşı vücutta direnç oluşuyor ve ilacın etkinliği azalıyor. Çocukların büyüme süreci engelleniyor. Böbrek ve karaciğer fonksiyonları olumsuz etkileniyor” dedi.

Antibiyotikler özellikle bakteriyel, bazı mantar ve parazit enfeksiyonlarının tedavisinde hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak antibiyotiğin, etki etmeyeceği durumlarda kullanılması, antibiyotik direncine, bu da ciddi sorunlara yol açabiliyor. “13-19 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” ve “18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” adıyla tüm dünyada toplumu bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Gününde, antibiyotik direncinin önemli nedenlerinden biri olan gereksiz antibiyotik kullanımına dikkat çekmek önem taşıyor. Antibiyotiklerin yanlış kullanımının antibiyotiklere karşı vücutta direnç oluşturduğunu ve ilacın etkinliğini azalttığını, çocukların büyüme sürecini engellediğini, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkilediğini, mantar ve parazit enfeksiyonlarını artırdığını, çocuklarda diş sararmasının yanında anemi ve astım hastalığını tetiklediğine dikkatleri çeken Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, antibiyotiklerle ilgili olarak şunları söyledi:

“ÇOK ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU”

“Antibiyotik direnci tüm dünyayı ve sadece bugünü değil geleceği de ilgilendiren, çok önemli bir sağlık sorunudur. Dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalık ve ölüm oranlarının artmasına ve hastanedeki yatış sürelerinin uzamasına neden olmaktadır.  Antibiyotiklerin hem insanlarda, hem de tarım ve hayvancılık sektörlerinde uygunsuz kullanımı, hijyen yetersizliği, aşılama ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin yetersiz uygulanması gibi nedenlerle direnç oranları giderek artmaktadır. Günümüz teknolojik ve ekonomik koşulları, turizm, göçler ve ticaret nedenleriyle uluslararası seyahat sıklığının artmasının bir sonucu olarak, dünyanın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan antibiyotik direnci sorunu çok kısa süre içinde tüm dünyayı ilgilendiren bir boyuta ulaşmaktadır. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) antimikrobiyal direnç sorununun ele alınmasında dünya çapında farkındalık ve tek sağlık yaklaşımı içerisinde işbirliği çağrısında bulunmaktadır.

“UYGUN MİKTAR VE SÜREDE KULLANILMALI”

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü, halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile tüm Avrupa ülkelerinde her yıl 18 Kasım’da gerçekleştirilen bir sağlık girişimidir.  DSÖ 2015 yılından itibaren 18 Kasım gününü içine alan bu haftayı ‘Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’ olarak ilan etmiştir. Bu amaçla, insan sağlık sektörü yanında gıda, tarım ve hayvancılık, eğitim, medya ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışılması önerilmektedir. Bu yılki tema; antibiyotiklerin sadece hekimin reçete ettiği durumlarda ve eczacının danışmanlığında, uygun miktar ve sürede kullanılması gerektiğidir.

“ANTİBİYOTİK KULLANIMI AZALTILMALI”

Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır. Akılcı antibiyotik kullanımının sağlanması için öncelikle kanıta dayalı tanı yöntemleri kullanılarak infeksiyonların tanısının doğru konulması şarttır. Tanının mikrobiyal testler ile desteklenmesi antibiyotik seçiminde en önemli süreçtir. Antibiyotik duyarlılık testlerinin standardizasyonu etkene yönelik antibiyotik tedavisinin daraltılmasına olanak verir. Böylece gereksiz geniş spektrumlu antibiyotik kullanımının azaltılması mümkün olur.

“ANTİBİYOTİKLERİN GRİBAL ENFEKSİYONLARDA YERİ YOK”

Nezle ya da grip gibi virüslere bağlı enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yerinin olmadığı ve gereksiz antibiyotik kullanımıyla istenmeyen yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır. Enfeksiyonlara karşı mücadelede, hijyen, sanitasyon, sağlık bakımı, el hijyeni gibi standart önlemleri içeren gerekli bütün enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasının sağlanması, aşı ile önlenebilen hastalıklarda etkili bağışıklama programlarının yürütülmesi de önem arz etmektedir. Antibiyotik almadan önce bir sağlık profesyonelinden tavsiye almayı unutmayın. Bu yalnızca siz ve aileniz için en iyi tedaviyi sağlamakla kalmamakta, toplumda antibiyotik direnci riskinin azalmasını da sağlayacaktır.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam