BARTIN BAROSUNDAN KADIN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

“Mücadelemize devam edeceğiz”

BARTIN BAROSUNDAN KADIN HAKLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI Güncel

Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu  5 Aralık Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkınınım Verilmesi ve Kadın Hakları Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Kadınların bugün fiili olarak eşit yurttaş olamadıklarını ifade eden Komisyon “Kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması, yasal değişikliklerin yapılması, kadın- erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için, dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza ve mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu  5 Aralık Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkınınım Verilmesi ve Kadın Hakları Günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınların çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiklerini ifade eden Bartın Barosu, “1930 yılından itibaren çıkartılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclisine seçilme hakkını elde eden kadınlarımız; 5 Aralık 1934’ de Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. Bu nedenle bu tarih “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişlerdir. Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yaratmanın gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyetini kuran irade ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız birçok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını elde etmişlerdir” dedi.

“KADININ İNSAN HAKLARININ İHLALİ DEVAM EDİYOR”

Kadınların bugün fiili olarak eşit yurttaş olamadıklarını kaydeden Kadın Hukuku Komisyonu   açıklamasına şöyle devam etti:

“Nitekim kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. dönem seçimlerinde, 17 kadın milletvekili TBMM’ne girmiştir. Bugün ise nüfusumuzun yarısını kadınlar oluşturmakta olmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak “eşit yurttaş” olamadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamın arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam etmesine neden olmaktadır. Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve hukuki değişikliklerin yapılması zorunludur.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Kadın-erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması, yine erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir. Bu yasaların çıkartılmasında meclisteki kadın milletvekillerinin katkısının çok daha etkin olması gerekmektedir.  Kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması, yasal değişikliklerin yapılması, kadın- erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için, dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza ve mücadelemize devam edeceğiz.”

 

                                              

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam