BARTIN’DAKİ TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDE!

Erdoğan beklenen müjdeyi verdi!

BARTIN’DAKİ TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDE! Güncel

Nurdan Eroğlu

AK Parti Meclis Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan taşeron işçilere müjde geldi. Yeni taşeron düzenlemesinin ayrıntıları belli olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu idarelerindeki taşeronlar sürekli işçi kadrosuna alınacağını söyledi. Ayrıca belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlar da işçi kadrosuna alınacak.  Kamuda 4/C statüsünde olanlarda 4/B kadrosuna alınacak.  Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri de 4 aya kadar uzatılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında taşeron işçiler hakkında açıklamalarda bulundu.  Yeni taşeron düzenlemesine değinen Erdoğan, “Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen alt işveren ve işçileriyle düzenleme konusundaki düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerindeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRESİ 4 AY UZAYACAK

Halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri olan mevsimlik işçilerin de çalışma sürelerinin uzatılacağını kaydeden Erdoğan, “24 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek” ifadelerinde bulundu.

4 /C STATÜSÜNDEKİLER 4 /B STATÜSÜNE ALINACAK

Kamuda 4 /C statüsünde çalışanlarında  4 /B statüsüne alınacağını dile getiren Erdoğan, “Yine kamuda 4 /C statüsünde çalışan kardeşlerimize 4/B kadrosuna alınıyor. Böyle kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz.  Böylece bu sorun ortadan kalkıyor. Artık aradaki taşeronlar ve komisyonlar tamamen ortadan kalkıyor. Hepsi işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de  belediye iktisadi teşekküllerinin inşallah personeli olarak göreve devam edecekler. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“2019 SEÇİMLERİ İMTİHAN OLACAK”

Kısa olarak 2019 seçimlerine de değinen Recep Tayyip Erdoğan, “Has bahçemiz olan yurdumuzda kendimize daha güçlü, daha müreffeh daha güvenli bir gelecek inşa etmemiz için çalışıyoruz. Bunu başarabilmemizse ülkemizin 81 vilayetindeki vatandaşlarımızın yüreklerini aynı hedefler için atmasını sağlamamıza bağlı. Onun için teşkilatımdan bunu bekliyorum. 2019 seçimleri işte bunun için bir imtihan olacaktır. 2019 Mart ve 2019 Kasım. Bu konuda ben sizlere güveniyorum” dedi.

TUNÇ, DÜZENLEMEYİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından taşeronlara verilen müjdeyi sosyal medya hesabından paylaştı. Tunç düzenlemeyle ilgili şunları söyledi:

“Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm vatandaşlar sürekli iş kadrosuna alınacak. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün bu sabah itibariyle kamuda çalışan işçiler bundan sonra kadrolu işçi olacak. düzenleme döneminde doğum veya hastalık izninde olanlar ya da vatani görevini yapanlar da sürekli kadrolu işçi olacak.

İŞÇİ OLARAK İSTİHDAM EDİLECEKLER

Belediye ve il özel idarelerinde taşeron olarak çalışanlarda il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler.

Daha önce 5 ay 29 gün olan mevsimlik işçi çalışma süresi 4 aya kadar uzatılacak.

Kamuda istihdam edilen 657 Sayılı Kanunun 4/C’ye bağlı geçici çalışanlarda 4 /B kadrosuna alınacak.”

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam