YALÇINKAYA DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

“Kadınlar bugün toplumsal hayattan koparılmak isteniyor”

YALÇINKAYA DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI Güncel

 

 Nurdan Eroğlu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, bir mesaj yayımlayarak kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.   Türk kadınının bugün,  var olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam alanlarından çekilmek istendiğini dile getiren Yalçınkaya “Bir yandan şiddet, erken yaşta evlilik gibi sosyal sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar, bir yandan da toplumsal hayattan koparılmak istenmektedir” dedi.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, bir mesaj yayımlayarak kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı. Türk kadının pek çok alanda kazandığı başarılarla adlarını tarihe yazdırdığını ifade eden Yalçınkaya, “ Kurtuluş Savaşımızın ardından, ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, özgürlüğümüze kavuşmamızda büyük pay sahibi olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına bütün meslek, sanat ve bilim alanlarını açarak, onların kamusal alana çıkmasını sağlamış; söz, yetki ve karar sahibi özgür bir birey haline dönüşmeleri için her zaman öncü ve destek olmuştur. Türk kadınları, Ata’sından aldığı bu güçle; bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, basında, siyasette ve daha pek çok alanda kazandığı başarılarla adlarını tarihe yazdırmışlardır” dedi.

“KADINLAR TOPLUMSAL HAYATTAN KOPARILMAK İSTENİYOR”

Türk kadınının bugün,  var olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam alanlarından çekilmek istendiğini dile getiren Yalçınkaya,  “Kadını ikinci sınıf gören anlayışa son veren Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar geçen zaman içinde ülkemizde ne yazık ki kadınların hakları açısından bir geriye gidiş söz konusudur. Türk kadını, bugün var olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam alanlarından çekilmek istenmekte, eşit bir birey olarak hayat verdiği alanlar her geçen gün biraz daha daraltılmaktadır. Bir yandan şiddet, erken yaşta evlilik gibi sosyal sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar, bir yandan da toplumsal hayattan koparılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.

“DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUM”

Kadınların etkin katılımı olmadan birlik ve beraberlikten, çağdaşlıktan, kalkınmadan, demokrasiden söz etmek mümkün olmadığını vurgulayan Yalçınkaya son olarak “Kadınların etkin katılımı olmadan ve karar alma süreçlerinin tümünde kadın bakış açısı yerleşmeden eşitlikten, birlik ve beraberlikten, çağdaşlıktan, kalkınmadan, demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Atatürk’ün başlatmış olduğu çağdaşlaşma yürüyüşünü ara vermeden sürdürmek, eşit, adil ve tam demokrasinin yerleştiği bir Türkiye’yi kurmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara bırakmak kadın, erkek hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur.

 Bu duygu ve düşüncelerle, aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük katkıları olan kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anıyor, bu ülke için emek vermiş tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

 

 

                                                                            

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam