YALÇINKAYA’DAN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ MESAJI

“TTK’ya işçi alınmalı”

YALÇINKAYA’DAN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ MESAJI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Açıklamasında Madenciler Gününü kutlayan Yalçınkaya “Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na sahip çıkılmalı, gelişmiş teknoloji yatırımlarına hız verilmeli, üretim içsisi alınmalı ve bu kurumların yeniden ayağa kaldırılması sağlanmalıdır” dedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Açıklamasında Türkiye’nin yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ülkemiz, bu anlamda ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek çok önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için; planlama, yatırım ve üretim aşamalarından, pazarlama aşamasına kadar madencilik sektörüne özel katkılar sağlanmalıdır. Donanım, bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren bu sektöre gereken önem verilmeli, sektör teşvik edilmeli ve yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz ülkemizin ekonomisine kazandırılmalıdır” dedi.

“SON 10 YILDA MADEN İTHALATINA YAKLAŞIK 11 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ”

Türkiye’nin hedefinin enerjinin yerli maden kaynaklarımızdan karşılanması olması gerektiğini dile getiren Rıza Yalçınkaya şöyle devam etti:

Her tür ekonomik faaliyette olduğu gibi madencilik çalışmalarında asıl amaç hiç şüphesiz insanın refah ve mutluluğudur. İnsan onuruna ve emeğine saygı, madencilik faaliyetlerinin planlama ve uygulamasında hareket noktası olmalı ve madencilik sektörünün tüm alt sektörlerinde üretim arttırılmalıdır. Bu amaç ve hedef doğrultusunda, kamu yararı öncelikli olarak göz önünde tutulmalıdır. Son 10 yılda maden ithalatına yaklaşık 11 milyar dolar ödeyen ülkemizin enerji ve madende ithalata bağımlılık sarmalından artık kurtulması için temel hedef, enerjinin yerli maden kaynaklarımızdan karşılanması olmalıdır. Bu amaç, ancak madencilik sektöründe faaliyet yürüten ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, uzun yıllara dayanan üretim kültürleri, bilgi ve deneyimleri yok sayılmadan ve bu kurum ve kuruluşları “yük” ve “külfet” olarak görülmeden hayata geçirilebilecektir.

“TTK’YA İŞÇİ ALINMALI”

Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar geçen zaman içinde ülkemizin ekonomisi ve sanayisine güç vermiş, katkı sağlamış olan ülkemizin yegane taşkömürü üreticisi Türkiye Taşkömürü Kurumu ve linyit kömüründe söz sahibi olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na sahip çıkılmalı, gelişmiş teknoloji yatırımlarına hız verilmeli, üretim içsisi alınmalı ve bu kurumların yeniden ayağa kaldırılması sağlanmalıdır. Bu köklü kurumlarımızın ihtiyaçları karşılanmadan, madencilik gibi stratejik bir alanın yetersiz ve deneyimsiz özel kuruluşlara bırakılması iş güvencesini, işçi sağlığı ve güvenliğini ortadan kaldıracak, taşeronlaşmayı artıracak, daha çok sömürü, daha çok iş kazasını da beraberinde getirecektir.

“MADENCİLERİMİZE BÜTÜN HAKLARI VERİLMELİDİR”

Toplumsal, ekonomik ve çevresel bakımdan sürdürülebilir bir madencilik sektörünün gelişiminde en büyük değerimiz hiç şüphesiz bizim insanımızdır. Her türlü tehlike ve zorluk altında, doğa ile mücadele ederek emek veren, ürettiği yer altı ve yer üstü kaynaklarını alın teri dökerek insanlığın hizmetine sunan ve bu uğurda canlarını veren maden emekçilerine olan vefa borcu asla ödenemez. Dolayısıyla, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin ülke ekonomisine kazandırılmasında; iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevresel değerler daima öncelikli olarak yer almalıdır. Maden emekçisi kardeşlerimizin çalışma koşulları çağdaş ve gelişmiş ülkelerin standartlarına yükseltilmeli, emeklerinin değerini alması için bir an önce bütün hakları verilmelidir.

“TOPLUM MADENCİLİĞİN ÖNEMİ HAKKINDA EĞİTİLMELİ”

Yerel halkın onayını almamış hiçbir ekonomik girişimin ülkeye yarar getirmesi beklenemez. Dolayısıyla, madencilik sektörüne ilişkin alınacak her kararda ilgili yöre halkının katılımı sağlanmalı, ilgili sektörün atacağı her adımla ilgili olarak şeffaflık sağlanmalı, alınan kararlardan toplumun her kesimi bilgilendirilmelidir. Ayrıca toplumun bir istihdam alanı ve gelir kaynağı olarak madenciliğin önemi hakkında eğitilmesi de sektörün gelişmesi bakımından son derece önemlidir.

“DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”

Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Madenciler Günü’nde insanlığa hizmet adına yerin yüzlerce metre altında ülkemize ışık olmak için kazmasını sallarken şehit olmuş tüm maden şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, çalışan madencilerimize ve sektöre emek ve gönül verenlere esenlikli günler diliyor, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.  Güvenli, sağlıklı, doğa dostu ve ekonomiyi gözeten madencilik günlerini el birliğiyle sağlayacağımıza olan inancımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

SMS

-Maden kazalarında hayatlarını kaybeden maden şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizin ve yöremizin kalkınmasında büyük katkıları olan tüm madenci kardeşlerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

-Elleri kara, kalpleri temiz, alın terleri kutsal, kazançları helal olan tüm madencilerimizi ve ailelerini saygıyla selamlıyor 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 

 -“Emek” sözünün hakkını sonuna kadar veren tüm madencilerimizin ve ailelerinin "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" kutlu olsun! İş cinayetlerinde hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

- “Yüz karası değil, kömür karası / Böyle kazanılır ekmek parası” diyerek alın teri döken tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor,  yerin binlerce metre altında ülkemize ışık olmak için kazmasını sallarken şehit olmuş tüm maden işçilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.

-Dünya Madenciler Günü’nde bir kez daha yüksek sesle haykıralım; “Kararır ekmek insanlık azaldıkça”. Ekmeğimizi, insanlığımızı paylaştığımız, kutsal emek ile özdeşleşen tüm madencilerimizin gününü kutluyor,  iş cinayetlerinde yitirdiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

-1 DAKİKA: Madende var olan, ürettiği taş kömürüyle yıllarca ülke ağır sanayisini omuzlarında taşıyan, buna karşılık 5 bine yakın madencisini yerin yüzlerce metre altında iş kazalarında, grizularda kaybeden, büyük acılar çeken ve büyük bedeller ödeyen ancak  bu bedellerin karşılığı olarak ocakları taşerona devredilmiş, limanlarına ithal kömür gelen ve mevcut kömür ocakları teşvik dışında bırakılmış bir kentin milletvekili olarak ben de başta Zonguldak’ta yitirdiğimiz 5 bine yakın maden şehidimiz olmak üzere ülkemizin  dört  bir tarafında maden sektöründe yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi saygıyla, şükranla anıyorum. Ayrıca, madencilerimizin, taşeronlaşmaya dur denilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilerek iş kazalarının önlenmesi ve insanca, insan onuruna yaraşır maaşlarının kendisine ödenmesi konusundaki taleplerine kulakların ve gözlerin kapatılmaması dileğiyle çalışan madencilerimize esenlikler diliyorum, saygılarımı sunuyorum.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam