İŞTE AK PARTİ İKTİDARINDA ENGELLİLER İÇİN YAPILANLAR!

Tunç: "Sahip çıkmaya devam edeceğiz"

İŞTE AK PARTİ İKTİDARINDA ENGELLİLER İÇİN YAPILANLAR! Güncel

Haber merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Mesajında AK Parti iktidarları döneminde engelli vatandaşlarımız için yapılan hizmetler ve getirilen hukuki düzenlemeleri anlatan Tunç, "Bizim için her insan özeldir, her insan değerlidir, kıymetlidir.  Her insan hak ettiği imkan ve haklara sahip olabilmelidir. 14 yıllık AK Parti iktidarında engellilerimize büyük önem verdik, haklarını genişlettik.  Mağduriyetlerinin giderilmesini sağladık " dedi. 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.   Hiç kimsenin ileride engelli olmamak için bir garantisi olmadığını ifade eden Tunç,  "3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş, önemli ve anlamlı bir gündür. Engellilerimizin haklarının iyileştirilmesi, hayat standartlarının geliştirilmesi açısından yeniden bir değerlendirme ve muhasebe yapma imkanı sağlayan bu anlamlı günde tüm engellilerimizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bizim için her insan özeldir, her insan değerlidir, kıymetlidir, her insan hak ettiği imkan ve haklara sahip olabilmelidir. Engellilik, kader mahkumluğu, utanılacak, hayata küsülecek, saklanacak, gizlenecek bir durum değildir. Hiç kimsenin, ileride engelli olmamak için bir garantisi yoktur. O nedenle engellilerimizin sorunlarını paylaşmak hepimizin görevidir” dedi.

“ENGELLİLERE “POZİTİF AYRIMCILIK” DEDİK”

Parti iktidarları döneminde engelli vatandaşlarımız için yapılan hizmetler ve getirilen hukuki düzenlemeleri anlatan Tunç şöyle devam etti:

“İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana engellilere “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle yaklaştık. Özellikle 2005 yılında çıkardığımız Engelliler Kanunu bu alanda çığır açmıştır. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Engellilerin sosyal hizmetlere erişimine mani olan bürokratik engellerin kaldırılması, engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler, bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır. Bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi, engelli kardeşlerimize de daha güzel, daha yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içerisinde çalışmaktayız.

“BAKIM VE ÖZEL EĞİTİM DESTEKLERİ VERİYORUZ”

5378 sayılı Engelliler kanunuyla, engellilerimizin yaşadığı sorunlara çağdaş ve kapsamlı çözümler içeren bir yasal düzenleme gerçekleştirdik. Bu yasa ile birlikte, engellilerimize yeni haklar tanındı, özel eğitim ve destek eğitimi  verilmeye başlandı. Özel eğitim desteği alan çocuklarımıza her ay kişi başı asgari ücrete yakın destek sağlanmakta, Engellilerin eğitim ve rehabilitasyon kurumlarına taşınması artık devlet tarafından ücretsiz yapılmaktadır.

“ENGELLİ MAAŞINI ARTIRDIK”

2002 yılında engelli vatandaşımızın aylık maaşı 24,48 TL iken 2017 yılında bu rakamı 529 TL’ye (engel oranı yüzde 70 ve üzeri) yükselttik. Ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden daha az ise vatandaşlarımız bu haktan yararlanabilmektedir. Engel oranına göre aylığın miktarı değişmektedir. 18 yaşın altındaki engellilerin de yararlanmasını sağladık. İlk defa bakıma muhtaç engellileri bakım hizmeti kapsamına aldık. Evde veya özel bakım merkezlerinde, bakım hizmeti sunulan tüm engellilerin, bakım ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağladık. Yol, kaldırım, spor alanları, okul ve hastane gibi  umuma açık tüm mekanların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini zorunlu hale getirdik.

“İLK KEZ EVDE BAKIM DESTEĞİNİ BAŞLATTIK”

 İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulamasını başlattık ve ayrıca özel bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için aylık iki net asgari ücret tutarında ödeme yapmaya başladık. Evde bakılan her engelli birey için bakan anne, baba, teyze vs. bir asgari ücret tutarında aylık bağladık. Ailesi yanında bakılan 600 bin engellilerimiz için aylık asgari ücretin ikisi  tutarında ödeme yapıyoruz. "Engelliler Destek Projesi" (EDES) ile engellilerimizin kendi projelerini hayata geçirmelerini sağladık. Engellilerin toplumsal hayata katılımı önündeki engelleri kaldırmak üzere; kamuya açık alanlar ile binalar ve toplu taşıma hizmetlerinin erişilebilir hale getirilmesine yönelik düzenlemeler yaptık.

“SOSYAL GÜVENLİK VE ÇALIŞMA HAYATINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPTIK”

Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere 5 yıl erken emekli olma imkanı getirdik. Kendi adına çalışan engellilere de 5 yıl erken emekli olma imkanı getirdik. Engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınmasını kolaylaştırdık. Engellilere mahsus merkezi sınavı ilk kez yaptık ve bundan böyle bu uygulama sürecek. Her engelli grubu kendi arasında yarışacak. Kamuda iş imkânı sağlanan memur engelli sayısı; 2002 yılında 5 bin 777 iken, 2016 yılı sonu itibariyle bu rakam artarak 50 bini bulmuştur. Engelli bireyler için ayrılmış memur kontenjanlarının tümünün doldurulmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Kamu ve özel sektörde 2002 yılında 45 bin 621 olan istihdam edilen işçi sayısı 100 bine ulaşmıştır. Özel sektörde çalışan engelli işçilerin sigorta primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağladık. Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağladık. Engellilere kolay emeklilik yolunu açtık. Talep eden emeklilerimize maaşlarının evinde ödenmesi kolaylığını sağladık.

“EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLMALARINI SAĞLADIK”

Engellilere ait bir evin emlak vergisinden muaf olmasını sağladık. Engelliler için üretilen her türlü araç ve gereci, KDV'den muaf hale getirdik. 1. Derecede engelli yakını olan devlet memurlarının engelliler için eğitim imkanı bulunan yerlere öncelikli olarak atanmaları için yasal düzenleme yaptık. 1. Derecede engelli yakını bulunan kamu çalışanlarına günde 1 saat bakım izni verilmesini sağladık.  

“ENGELLİLERİMİZ İLE HAYAT ARASINDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılımı gelişmiş toplumların en önemli göstergelerinden birisidir. AK Parti olarak, bu gelişmişliği önündeki her türlü engeli kaldırmayı ve eşit vatandaşlık temeline dayanan ortak yaşam alanları oluşturmayı önemsiyoruz. Engellilerimiz ile hayat arasındaki engelleri elimizden geldiğince ortadan kaldırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli vatandaşlarımızın dünya engelliler gününü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık ve huzur dolu bir hayat geçirmelerini diliyorum."

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam