YALÇINKAYA’DAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

“Hak ettikleri gibi yararlanamıyorlar”

YALÇINKAYA’DAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI Güncel

Nurdan Eroğlu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Engelli vatandaşlarımız günümüzde; ekonomik, sosyal ve siyasal hayata yeterince katılamadığını ifade eden Yalçınkaya, “Engelli vatandaşlarımız başta istihdam olmak üzere; eğitim, sağlık ve ulaşım haklarından hak ettikleri gibi yararlanamamaktadır” dedi.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ülkemizde  ne yazık ki engelli vatandaşlarımızın yalnızca özel gün ve haftalar ile sınırlı kalacak şekilde hatırlandığını ifade eden Yalçınkaya, “ Çağdaş devlet olmanın zorunluluğu, engelli vatandaşlarını hayatın içine katarak, yaşamlarını kolaylaştıracak önlemleri almak ve onların geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak için tüm olanakları hayata geçirmektir. Ülkemizde ise ne yazık ki engelli vatandaşlarımız, yalnızca özel gün ve haftalar ile sınırlı kalacak şekilde hatırlanmaktadır. Bu özel günlerde, engelli vatandaşlarımızın sorunları gündeme getirilmekte, ancak daha sonra ülkemizin tarafı olduğu uluslar arası sözleşmeler, Anayasamızın 10’uncu ve 61’inci maddeleri ve yasalarla güvence altına alınan hakları yok sayılmaktadır” dedi.

“YETERİNCE KATILAMIYORLAR”

Engelli vatandaşlarımız günümüzde; ekonomik, sosyal ve siyasal hayata yeterince katılamadığını kaydeden Yalçınkaya, “Engelli vatandaşlarımız günümüzde; ekonomik, sosyal ve siyasal hayata yeterince katılamamakta, başta istihdam olmak üzere; eğitim, sağlık ve ulaşım haklarından hak ettikleri gibi yararlanamamaktadır. Devletin görevi, engelli vatandaşlarımızı hayatın her alanında etkin bir biçimde yer almalarını ve onları ülkesi için üreten birey olmalarını sağlamak olmalıdır. Bu sorumlulukla, engelli vatandaşlarımızın önündeki her engeli kaldırmak devletin öncelikli görevi olmalı, bu doğrultuda üretken ve yaratıcı çalışmalarının yolu açılmalı, sosyal ve siyasal hayata daha çok katılmaları sağlanarak toplumla bütünleşmesine katkı sağlanmalıdır. Nüfusumuzun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi için de onların ve ailelerinin her zaman desteklenmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Son olarak Dünya Engelliler Günü kutlayan Yalçınkaya, “Bugün için yapılacak tüm etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin karşı karşıya bırakıldığı sorunlar ve çözüm önerileri hususunda toplumda gerekli bilinç ve hassasiyeti oluşturması ümidiyle “Dünya Engelliler Günü”nü kutluyor, son derece zor şartlar altında hayat mücadelesi veren engelli vatandaşlarımıza ve onlardan bir an olsun desteğini esirgemeyen kıymetli ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam