ÖZCAN, 2016 ATIK PİL BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

636 kilo atık pil toplandı

ÖZCAN, 2016 ATIK PİL BİLANÇOSUNU AÇIKLADI Güncel

 

Nevin Özbakan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın’da 2016 yılında lisanslı firma tarafından 636 kilo atık pil toplandığını söyledi. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri çözüm olmadığını ifade eden Özcan, “Yanma sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde oluşur ve soluduğumuz havaya karışır” dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın’da 2016 yılında lisanslı firma tarafından 636 kilo atık pil toplandığını söyledi. Türkiye’de yılda yaklaşık 6-7 bin ton pilin piyasaya sürüldüğünü ifade eden Özcan, “Türkiye’de yılda yaklaşık 6-7 bin ton pil piyasaya sürülmektedir. Cep telefonundan saate, oyuncaktan TV kumandasına, dizüstü bilgisayara kadar hayatımızı kolaylaştıran birçok alanda kullanılmaktadır. Piller şarj edilmeyen piller ve şarj edilebilen piller olarak iki gruba ayrılır. Çinko karbon, alkali mangan, lityum piller şarjsız, nikel kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller ise şarjlı grupta yer alır. Özellikle nikel kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller geri kazanılmaktadır. Bu tür pillerin geri kazanımından nikel, kobalt ve kadmiyum elde edilmektedir” dedi.

ŞARJ OLMUYORSA KESİNLİKLE ŞARJ ETMEYİN!

Şarj edilemeyen pillerin kesinlikle şarj edilmeye çalışılmaması gerektiğini kaydeden Özcan şöyle devam etti:

“Dünyada rezervleri oldukça azalan kobaltın atık pillerden geri kazanım yoluyla elde edildiği bilinmektedir. Piller ve bataryalar sökülmemeli, içleri açılmamalı ve ezilmemelidir. Genellikle saatlerde kullanılan düğme pillerin çocuklar tarafından kolayca yutulabilme riskine karşı, bu tür piller ortalıkta bırakılmamalıdır. Şarj edilemeyen piller, alevlenme ve patlama riskine karşı kesinlikle şarj edilmeye çalışılmamalıdır.

PİL TOPLAMA NOKTALARINA BIRAKIN

Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir. Kadmiyumlu pil bir olimpik havuzun üçte birini doldurmaya yeterli 600 bin  litre suyu kirletebilmektedir. Bu da yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir. Kullanım ömrünü tamamlamış piller ve bataryalar tüketici tarafından ayrı kaplarda biriktirilmeli, okullarda, marketlerde, camilerde, muhtarlıklarda ve diğer kamuya açık alanlardaki pil toplama noktalarına bırakılmalıdır.

YAKMAK ÇÖZÜM DEĞİL!

Pil toplama noktalarındaki atık piller toplandıktan sonra, yetkili kişiler tarafından türlerine göre ayrıştırılmalı, çeşitli fiziki ve kimyasal işlemlerle bünyelerindeki bazı değerli maddelerin geri alınmaları sağlanmalı veya uygun koşullarda bertaraf edilmelidir. İlimizde 2016 yılı için lisanslı Firma tarafından 636 kilo atık pil toplanmıştır. Ayrıca pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri çözüm değildir. Çünkü yanma sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde oluşur ve soluduğumuz havaya karışır.”

 

                                                                                                      

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam