DURSUN KOÇ’TAN 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ  AÇIKLAMASI

Koç, “Dünyada yaklaşık 33.4 milyon erişkin ve çocuğun HIV/AIDS ile enfekte olduğu söyledi

DURSUN KOÇ’TAN 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ  AÇIKLAMASI Güncel

                                    

DURSUN KOÇ’TAN 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ  AÇIKLAMASI

Koç, “Dünyada yaklaşık 33.4 milyon erişkin ve çocuğun HIV/AIDS ile enfekte olduğu söyledi

Nihal Çınçın

Sağlık İl Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, HIV/AIDS hastalığı ile ilgili açıklamada bulundu. Koç, “ Dünyada yaklaşık 33.4 milyon erişkin ve çocuğun HIV ile enfekte olduğu, her gün yaklaşık 7000 kişinin HIV enfeksiyonunu aldığı tahmin edilmektedir ”  dedi.

 

Sağlık İl Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Dursun Koç, 1 Aralık Dünya AIDS  Günü ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamasında AIDS nedir  ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler veren Dr. Koç,  HIV/AIDS in tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. Günümüze kadar bulunan ilaçlardan farklı etki mekanizmalarında olanların ikisinin ya da üçünün birlikte kullanımıyla HIV pozitif kişilerin kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. Tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmelidir” dedi.  Koç, “ Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak dünyada önemini korumakta olan HIV/AIDS ANTİ-HIV testi nedir? ne zaman yapılır? nerelerde yaptırılabilir HIV Pozitiflik nedir? AIDS Nedir? HIV Nasıl bulaşır sorularına yanıt verdi.

 

HIV NEDİR?

Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış HIV virüs, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.

HIV POZİTİFLİK NEDİR?

Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

AIDS NEDİR?

AIDS bulaşıcı bir virus hastalığıdır. Mikrobu HIV (hiv) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.

ANTİ-HIV TESTİ NEDİR? NE ZAMAN YAPILIR? NERELERDE YAPTIRILABİLİR?

HIV vücuda girdiğinden itibaren, vücutta bununla savaşmak için özel antikorlar oluşur. Kandaki bu antikorların ELISA yöntemiyle saptanmasına Anti-HIV testi denir.. Anti-HIV testinin pozitif olması kanda HIV virusunun olduğunu gösterir. Anti-HIV testi, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuarlarında, devlet hastanelerinin laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda yaptırabilir.

HIV İN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

HIV/AIDS in tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. Günümüze kadar bulunan ilaçlardan farklı etki mekanizmalarında olanların ikisinin ya da üçünün birlikte kullanımıyla HIV pozitif kişilerin kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. Tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmelidir. Bu ilaçlar çok pahalıdır.

HIV NASIL BULAŞIR ?

-Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır

Tüm bulaşmaların %80-85 i bu yolla olmaktadır. HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunur. Cinsel ilişki sırasında vagina, penis, anüs mukozası veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan vücuda girerek; erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir.

-Kan ile bulaşır

Tüm bulaşmaların %10-15 i bu yolla olmaktadır. AIDS hastasının ve taşıyıcısının kanında HIV bulunur. HIV li kanla bulaşma çeşitli şekilde olur:

-Kontrolsüz kan nakli ile bulaşır.

-Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş; şırınga, iğne, cerrehi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupuntur iğneleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilir.

-HIV li erkek ve kadının cinsel organlarındaki kanamaların veya adet kanının penise, vajinaya ve ağıza teması ile bulaşma olabilir.

-Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olabilir.

-HIV li organ, doku ve sperm nakli ile de bulaşma olasılığı vardır.

-Anneden bebeğine bulaşır. HIV pozitif annelere emzirme önerilmez.

                                                                    

 

                                                                    

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam