20 GÜNLÜK MARATON TAMAMLANDI

43 milyon 600 bin TL’lik bütçe kabul edildi

20 GÜNLÜK MARATON TAMAMLANDI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

İl Genel Meclisi kasım ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri 20 gün süren maratonun sonunda 43 milyon 600 bin TL’LİK 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesini oy  birliği ile kabul etti. Bütçe, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Bartın Valisi Nusret Dirim’im imzasıyla yürürlüğe girecek.

2018 Mali Yılı Bütçe görüşmelerine denk gelmesi nedeniyle 20 gün süren İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantıları’nın son birleşiminde 2018 Mali Yılı Performans Planı ile Çalışma ve Yatırım Programlarını kapsayan 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi 43 milyon 600 bin TL olarak kabul edildi.  Geçmiş yıllardaki tecrübelerle hazırlanan 2018 Mali Yılı Bütçesinin toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir bütçe olmasına büyük özen gösterdiklerini belirten İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, “Bütçeler tahmini gelirleri ortaya koyan çalışmalardır. O nedenle gerçekçi bir bütçeyi yapmak da çok önemlidir. Ayrıca yapmış olduğumuz programlar hizmet bekleyen çalışmalardır ve bu sebeple 6. Dönem Meclisimizin halkımızı umutsuzluğa düşürmeden Meclis’e olan güvenlerini boşa çıkarmamanın gayreti içerisindeyiz. Bu konudaki en güzel örnek de 2015, 2016 ve 2017 yılı bütçeleridir. 2017 yılı bütçesi fazla vererek bugün itibarıyla hedefine ulaşmıştır. Ama en önemli veri 2015 yılında 30 milyon olarak belirlenen bütçenin yüzde 100, 2016 yılında da yüzde 98 gelir gerçekleşmesi olmuştur.  Şimdi geçmişteki başarılarımızdan kazandığımız bilgi, birikim ve deneyimlerle Özel İdarenin görev ve sorumluluk alanları içerisinde yapacağı tüm çalışmaları Meclis olarak doğru bir şekilde planlamaya çalışıyoruz. Özellikle Meclisçe belirlenen öncelikler programlara yansıtıldı ve bu yansımaları hizmet bekleyen tüm kesimler hissedecektir.” dedi.

YATIRIMLARDA EN FAZLA PAY YOL VE ULAŞIM HİZMETLERİNE AYRILDI

Kenan Dursun, bütçe oylaması öncesinde 43 milyon 600 bin TL olarak belirlenen 2018 Mali Yılı Bütçesinin dağılımı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 2018 Mali Yılı Bütçesi’nin yüzde 45’lik kısmının yatırımlar için ayrıldığını belirten Dursun, yatırımlar içerisinde de en fazla payı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne ayrıldığını ifade ederek şunları söyledi:

YOL VE ULAŞIM HİZMETLERİNE10 MİLYON 103 BİN TL ÖDENEK

“Personel Giderlerinin bütçe içerisindeki oranı yüzde 23, cari giderlerin yüzde 32’dir. Bizler için en önemlisi olan yatırım giderleri ise yüzde 45 olarak belirlenmiştir. Böylesine önemli bir rakamı yatırıma dönüştürebilen İl Özel İdareleri az sayıdadır. Kendi bütçeleri içerisinde borçsuz olarak yatırımlarını istikrarla sürdüren sayılı Özel İdareleri arasında olmaktan da büyük bir gurur duyuyoruz. Planladığımız yatırımlarla her kesimin yüzünü güldürmeyi amaçlıyoruz ve her platformda bunu dile getiriyoruz. Özellikle kırsalda yaşayan hemşerilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayırdıkları 10 milyon 103 bin TL ödeneğin 7 milyon 958 bin 450 TL’sinin tamamını yol yapım gideri olarak ayırdık. Bu rakam ile il genelinde 11,5 kilometre 1. Kat sathi kaplama asfalt yapılacak, 22 kilometre asfalt yama, bakım ve onarım yapılacak, 32.7 kilometre de sıcak asfalt serme ile grup yollarındaki standardı yükseltilecek.15 kilometrelik alanda fillerli bakım onarım çalışmaları yapılacak. 64 bin metrekare toplamda 16 kilometreye tekabül eden bir alanda kilitli parke taşı yol çalışmaları gerçekleştirilecek. 16.100 kilometrelik yeni yol açma çalışmalarının yapılacak, 3 bin 767 metreküplük asfalt yapımına uygun olmayan alanlarda da beton yol yapımı ile ilgili çalışmalar devam edecek. 6 bin 270 metrelik alanda stabilize çalışmasının yapılacak. Bunun yanında 549 bin 150 TL ödenek ile de il genelindeki bin 400 kilometrelik asfalt üzerinde bakım ve onarımların yıl içerisinde aralıksız devam edecek. Yaklaşık 2 bin kilometrelik bir yol ağı içerisinde 10 yıldır Özel İdare eliyle yapılan gayretli çalışmalarla yüzde 23 seviyesindeki asfaltlama oranının gayretli ve sistemli çalışmalar sonucunda yüzde 85’lere ulaşılmış olması aslında geçmiş yıllarla son 10 yılı değerlendiren önemli bir envanteri ortaya çıkarıyor.

5,5 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMIYLA 6 ANAOKULU DAHA YAPILACAK

İlimizde gerçekleştirilen ve önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan eğitim yatırımlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Dursun, “Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un da gayretleriyle Milli Eğitim Bakanlığı son 10 yıl içerisinde Bartın’a 40 adet modern eğitim yuvası kazandırdı. Bu kapsamdaki çalışmaların özellikle son 5 yılda çok daha fazla hızlanarak Bartın’a böylesine modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında gayreti ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz. Merkezi Hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesi son derece önemli. Yerelde hizmet eden bir Meclis olarak biz de eğitim yatırımlarını son derece önemsiyoruz. Her yıl Özel İdare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödeneklerle ilimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendimize hedef koyduk. O nedenle 2018 Mali Yılı Bütçesi içerisinde eğitim yatırımları için ayrılan 5 milyon 431 bin 200 TL ödenekten Kabagöz İlkokulu Anasınıfı yapımına 100 bin TL, Şiremirtabaklar Spor Salonuna 800 bin TL, Merkez Spor Salonu Yapımına 800 bin TL, Kurucaşile- Kozcağız- Kumluca Anaokulu yapımına 1 milyon 500 bin TL, Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüs Anaokulu yapımına 470 bin TL, Hasankadı Beldesi Anaokulu Yapımına 500 bin TL, Temel Eğitim Okulları Çevre Düzenleme İşi Yapımına 350 bin TL, Okul Bakım Onarım Giderleri için 421 bin 200 TL ayırdık.” dedi.

KÖYLER İÇİN 1 MİLYON 860 BİN TL

Köylere yönelik hizmetler için 1 milyon 860 bin TL’lik bir bütçe ayrıldığını belirterek Tarım Hizmetleri alanında da önemli çalışmalar yapılacağını söyleyen Dursun, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz için ayrılan 3 milyon 240 bin TL’lik ödenek ile tarımsal alanda destekler devam edecek. Bu bütçenin 1 milyon 380 bin TL’si ile içme suyu kanalizasyon çalışmaları yapılacak. Bunun yanında köylere yönelik hizmetler için de 1 milyon 860 bin TL ayrıldı. 2009-2017 yılları arasında İl Genel Meclis Kararları ile Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde toplam 200 çocuk parkı, 345 noktaya yolcu bekleme duraklarının kuruldu. 2018 yılı içerisinde de yapılacak çalışmalarla 17 köye çocuk parkı,135 noktaya da yolcu bekleme durakları kurularak köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE YENİLİĞE GİDİLECEK

2018 yılı içerisinde alınacak olan yeni çöp taşıma aracı ile Belediye sınırları dışında yürütülen çöp toplama işinin çok daha hızlı yürütülmesini sağlayacaklarını belirten Dursun, şöyle konuştu:

“Diğer bir hizmet alanımız Sağlık İşleri Müdürlüğü ile ilgili de 1 milyon 878 bin TL ayırdık, bu kapsamda Genel Kamu Hizmetleri için 92 bin TL, Çevre Hizmetleri için 1 milyon 718 bin TL, Sağlık Hizmetleri için 60 bin TL, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri içinde 8 bin TL ayrıldı. 185 bin TL ödenek ile de Sağlık İşleri Müdürlüğümüzün bünyesinde yürütülen ve 2015 yılında hizmete başlayan sahillerimizdeki cankurtaran hizmetlerinin hizmet kalitesini artırmak adına Jet Ski ve Jet Botlarının gerekli bakım ve onarımlarının yapılacak. Yaz döneminde Özel İdaremizin görev ve sorumluluk alanlarındaki plajlarda yaşanabilecek boğulma vakalarının sıfıra indirilmesi çalışmalarıyla yine her yönüyle donanımlı ekiplerle hizmet verilecek. Ayrıca Belediye sınırları dışında yürüttüğümüz çöp toplama işlerinin de geçmiş yıllarda öz kaynağımız ile İdaremize kazandırdığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tahsis edilen araçlarımıza ilave 2018 yılı içerisinde alacağımız yeni çöp taşıma aracı ile bu hizmettin çok daha hızlı yürütülmesini sağlayacağız. Bunun yanında yine aynı kapsamda çöp konteynır sayısını da artırarak bu yöndeki talepleri karşılayacağız.”

SPOR YATIRIMLARI DA UNUTULMADI

Spor yatırımlarının 2018 yılında da devam edeceğini kaydeden Meclis Başkanı Dursun, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017 yılı bütçesi içerisinde de 60 bin TL’lik bir bütçeyle Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün gerekli gördüğü alanlardaki sporcu malzemelerin alınarak spor yapmak isteyen dezavantajlı grupların destekleneceğini yine 2016 yılı çalışma yatırım programında yer alan ve 140 bin TL ödeneği olan Amasra Tribün Projesinin 2018 yılı programları içerisinde Soyunma Odaları ve Tribün Yapımı olarak 260 bin TL ilave ödenek verildi. Verilen ödeneklerin birleştirilmesiyle 2018 yılında Amasra İlçemize de Kozcağız Beldemizdeki gibi Soyunma Odası ve Tribün yapımını gerçekleştireceğiz.” dedi.

SAHİLLERDEKİ İMAR ÇALIŞMALARININ KAPSAMI GENİŞLETİLECEK

Geçmiş yıllarda sahil kesimindeki başarılı imar çalışmalarının 2018 yılında da kapsamının genişletileceğini ve Bartın’ı geleceğe taşıyacak planların çalışmalarını gerçekleştireceklerinin altını çizen Dursun, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü çalışmalarıyla ilgili de “İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün 494 bin TL olarak belirlenen ödeneğiyle de imar alanında yapacağımız uygulamalı imar planları ile 18 uygulamaları yaparak Bartın’ın sorunlu alanlarındaki imar işlerinin çözümüne katkı sağlayacağız. İlimizin gelişme alanı olarak belirlenen yerlerde yapılacak alt ölçekli planlarla da Bartın’ın doğru yönde gelişmesine katkı sağlayacağız. Bu çerçevede geçmiş yıllarda sahil kesimindeki başarılı çalışmaları 2018 yılında da kapsamı genişleterek devam edilecek. O nedenle Bartın’ı geleceğe taşıyacak planların çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Hedefimiz Bartın’ın gerdanlığı olan sahillerimiz başta olmak üzere tüm gelişme alanlarının doğru bir şekilde planlamaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“BÜTÇE,  BARTIN’A VE ÖZEL İDAREMİZE HAYIRLI OLSUN”

Kenan Dursun son olarak “1 Kasım Çarşamba günü başlayan ve 20 gün devam eden 2018 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sona erdi. Bütçenin hazırlanması süreçlerinde katkı sağlayan başta Sayın Valimiz Nusret Dirim olmak üzere Özel İdaremizin Müdürlerine yine mesai merhumu gözetmeksizin programların hazırlanmasında büyük katkıları olan İl Genel Meclis Üyelerimize ve emeği geçen tüm personele gösterdikleri gayretli çalışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. İl Genel Meclis’imizce kabul edilen 2018 Mali Yılı Bütçesinin Bartın’ımıza ve İl Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam