GÜNDÜZ, MEVLİD KANDİLİNİ KUTLADI

“Kandiller gönüllerimizi aydınlattır”

GÜNDÜZ, MEVLİD KANDİLİNİ KUTLADI Güncel

Nevin Özbakan

İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Gündüz mesajında, “Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir” dedi.

İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Gündüz mesajında, “Malum olduğu üzere sevgili Peygamberimiz Miladi 571 yılında Rebiülevvel ayının 12. Gecesi Mekke’de dünyayı şereflendirmiştir. Efendimizin doğumu, öteden beri müminin gönüllerinde mutluluk, yüzlerde sevinç ve lisanda ise; “Bu gelen ilm-i ledün sultanıdır. Bu gelen tevhid-i irfan kânıdır. Bu gelen aşkına devreyler felek Yüzüne müştak durur ins ü melek.”  dizeleriyle tezahür etmiştir. Bundan dolayı, Sevgili Peygamberimizin doğumu asırlardan beri milletimiz ve bütün Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır. Sevgili Peygamberimiz; İnsanlığın yaratılış gayesini unuttuğu, insani erdemlerden uzaklaştığı, cehalet ve zulmün karanlığının ortalığı kapladığı bir dönemde Mekke ufkundan kainata bir güneş olup doğmuştu. Yüce Rabbimiz Peygamber Efendimizi “Bir müjdeci, bir şahit, bir uyarıcı, Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil” (Ahzab Suresi,ayet45-46) olarak göndermişti” dedi.

“ONUN ŞAŞMAZ REHBERLİĞİNE SIMSIKI SARILMALIYIZ”

Kandillerin gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran geceler olduğunu ifade eden Gündüz,”Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Son peygambere ümmet olmak, onun yolunu takip etmek ve onu örnek almak, onun sağlığında ashabına takdim ettiği değer ve ölçüleri zaman ve mekân sınırlarının ötesinde kendi dünyamıza taşımak ve onun şaşmaz rehberliğine sımsıkı sarılmaktır. Bugün körelmeye yüz tutmuş hassasiyetler, hırs, tamah, kibir ve güç tutkusuyla kararmış kalpler, belleğini yitirmiş, medeniyetinin değerlerini heba etmiş toplumlar onun mevlidini idrak ederek Peygamber Efendimiz’in örnekliği ve rehberliğiyle yeniden bir doğuşa muhtaçtır. 
 Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, başta Bartın’ımız, ülkemiz, gönül coğrafyamız ve İslâm dünyası olmak üzere tüm insanlığın Peygamber Efendimizin yüce örnekliğinden hakkıyla nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam