YAVUZ: “RIZA YALÇINKAYA’YI MADEN YATIRIMLARIMIZI GÖRMEYE DAVET EDİYORUZ”

HEMA’dan Yalçınkaya’ya kamuoyu önünde davet

YAVUZ: “RIZA YALÇINKAYA’YI MADEN YATIRIMLARIMIZI GÖRMEYE DAVET EDİYORUZ” Güncel

 

Haber merkezi

Hattat Holding A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Mustafa Yavuz, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’yı Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş (HEMA) tarafından Amasra B sahasında yürütülen maden yatırımlarını yerinde görmesi amacıyla HEMA’ya davet etti. Yalçınkaya’nın da yerli taşkömürü üretimi hususundaki hassasiyetini de düşünerek yapılan modern tesisleri ve kuyuları yerinde, yer altına inerek incelediğinde fikirlerinin olumlu yönde değişeceğine inandıklarını kaydeden Yavuz, “Sayın Milletvekilimiz Rıza  Yalçınkaya’yı misafir etmekten mutlu olacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

Hattat Holding A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Mustafa Yavuz, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’yı Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş (HEMA) tarafından Amasra B sahasında yürütülen maden yatırımlarını yerinde görmesi amacıyla HEMA’ya davet etti. HEMA’nın Avrupa’nın en büyük madencilik-enerji projelerini sürdüren bir şirket olduğunu ifade eden Yavuz, “Avrupa’nın en büyük madencilik-enerji projelerini sürdüren Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. Ülkemizin Enerji’de dışa bağımlılığına son verebilmek amacıyla hazırladığı 3.5 milyar Euroluk projelerini gerçekleştirmek ve Batı Karadeniz’i Türkiye’nin En Büyük Enerji üstlerinden biri haline getirmek için tüm çalışmalarını başlatmış ve büyük bir azimle devam etmektedir. Amasra B Projeleri kapsamında 3 adet 8 metre çapında kömür kuyuları açılmış, yeraltında 25 km galeri sürülerek, havzada bulunan en uzak noktadaki kömür rezervlerine yapılan 120 km eşdeğer sondajlar ile havzadaki rezervler her geçen gün  artarak 1 Milyar 300 Milyon tonu aşmakta olup, Batı Karadeniz Havzanın en büyük rezervi Amasra B sahasında bulunmaktadır” dedi.

AVRUPA’DA 682 KÖMÜRLÜ ELEKTRİK SANTRALİ BULUNUYOR

Türkiye’nin elektrik üretiminde, 2002 yılında 132 Milyar kWh iken 2016 yılında 278,3 Milyar kWh yükseldiğine dikkat çeken  Mustafa Yavuz “Ülkemizin yeraltı kaynaklarının kullanımı ile son 15 yılda yerli kömürle elektrik üretimi oranı yüzde 16 ‘ya çıkmıştır. Buda 5.000 kWh olan elektrik üretimi 2017 yılı sonu 10.550 kWh çıkarılmıştır. Ülkemizde yeraltı kaynaklarımızın etkin bir şekilde kullanılması ile dışa bağımlılığımız azalacak, bölgemizde istihdam artacaktır. Son 15 yılda dünyada ekonomisi hızla gelişen ülkeler arasında bulunan Çin ve Hindistan ülkeleri kendi yeraltı kaynaklarını kullanarak elektrik üretmeye borçlu. Polonya’da yüzde 84, Almanya’da yüzde 42, İngiltere’de yüzde 39, Danimarka’da yüzde 34 taşkömürü ile elektrik üretiliyor” şeklinde konuştu.  Avrupa’da 682 olan kömürlü elektrik santrali bulunduğunu açıklayan Yavuz, bunlara ilerleyen zamanda 30 yeni santral daha ekleneceğini belirterek, ülkemizde yeraltı kaynaklarımızdan en önemlisi olan yerli taşkömürü ile yapılacak santrallerinin önemini vurguladı.

“SAYIN MİLLETVEKİLİMİZİ MİSAFİR ETMEKTEN MUTLU OLACAĞIZ”

Türkiye’nin  enerji üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması,  yeraltı kaynaklarının etkin ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanılması;  tüm siyasi parti liderlerinin ortak hedefleri olduğunu belirten Mustafa Yavuz, “Geçtiğimiz günlerle CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada, dışarıdan kömür ithal ediyoruz, Türkiye’de kömür mü yok, çalışan işçimi yok, tüketecek yer mi yok, neden elimizin altındaki kömürü çıkartmayalım sözleri ile yerli üretime desteğini bildirmişken, Bartın Milletvekili Sayın M. Rıza Yalçınkaya’nın Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş’ nin Amasra B Projesi kapsamında sürdürdüğü yatırımları yerinde görmesini, Batı Karadeniz Bölgesinde cumhuriyet tarihinin en büyük özel sektör kömür üretimi ve enerji üretimini gerçekleştirecek olan şirketimizde yapılan  çalışmaları, kullanılan ve kullanılacak teknolojileri yerinde incelemesini temenni ediyoruz. Bu zamana kadarki süreçte bu diyaloğu sağlıklı bir şekilde sağlayamadık ama bundan sonraki dönemde milletvekilimizin de yerli taşkömürü üretimi hususundaki hassasiyetini de düşünerek yaptığımız modern tesisleri ve kuyularımızı yerinde, yer altına inerek incelediğinde fikirlerinin olumlu yönde değişeceğine inanıyoruz. Bu vesileyle tüm kamuoyunun önünde Sayın Milletvekilimiz M. Rıza  Yalçınkaya’yı misafir etmekten mutlu olacağımızı belirtmek isteriz” açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam