MARİNUS TABAK’TAN AMASRA’YI DA İLGİLENDİRECEK AÇIKLAMA:

“Enerjide arz güvenliği için Avrupa 'kömür' diyor”

MARİNUS TABAK’TAN AMASRA’YI DA İLGİLENDİRECEK AÇIKLAMA: Güncel

 

Haber merkezi

Eemshaven Elektrik Üretim Tesisinin Operasyon Müdürü Marinus Tabak, Hollanda'nın kömüre dayalı termik santral yatırımları gerçekleştirdiğini ifade ederek artık kömürün de temiz bir enerji kaynağı haline geldiğini söyledi. Tabak’ın bu açıklamaları taşkömürü rezervi açısından zengin olan Amasra A ve B sahalarını ve yine Amasra’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili tartışmaları da yakından ilgilendireceğe benziyor.

Türkiye’de  açılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin yanı sıra, yeni nesil termik santral ihaleleri de gerçekleşiyor. Konuya ilişkin olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yapılacak termik santralların yeni nesil santrallar olarak hayata geçirileceğini, eski santralların da 2019’akadar tamamının en son teknolojik filtreleme ve çevresel kriterlere göre bacalama, filtreleme sistemlerini yenileyeceklerini kaydetmişti. Akşam Gazetesi’nin haberine göre  Hollanda’daki Eemshaven  Elektrik Üretim Tesisinin  Operasyon Müdürü Marinus Tabak, Hollanda'nın yüzde 60’lara varan doğalgaz bağımlığını düşürebilmek adına kömüre dayalı termik santral yatırımı gerçekleştirdiğini belirterek, kaynak ve tedarikçi çeşitlendirmesi sayesinde bağımlılığın düşürülebildiğini söyledi.

KÖMÜR DE TEMİZ BİR ENERJİ KAYNAĞI

2017 ilk yarısı itibari ile 682kömür santralinin faaliyet gösterdiği AB’de 30 adet yeni santral için de çalışmalar sürüyor. Kuzeybatı Avrupa’nın enerji limanı olarak adlandırılan Hollanda’daki  Eemshaven Elektrik Üretim Tesisinin  Operasyon Müdürü Tabak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintili bir enerji türü olması nedeniyle mutlaka termik nükleer yada  doğalgaz  çevrim santralleri gibi santrallerle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Elektrik arz güvenliği için yeni nesil termik santrallare yatırım yaptıklarını belirten Tabak, son 20 yılda gelişen teknoloji sayesinde kükürtdioksit ve azotoksit emisyonlarının sıfıra yakın düzeylere düşürüldüğünü, günümüzdeki teknolojik imkanlar sayesinde kömürün de temiz bir enerji kaynağı haline geldiğini ifade etti.

KÖMÜR HALEN EN ETKİN ENERJİ KAYNAĞI

Marinus Tabak, Hollanda’nın en rüzgârlı noktasında bile rüzgâr türbinlerinin yüzde 30 kapasiteyle çalışabildiğinin altını çizerek, “Buna karşın, gelişen teknolojiyle birlikte kömüre dayalı termik santralların verimlilikleri, 80’lerdeki yüzde 36 düzeyinden bugün itibarıyla 46’ya yükseldi. Bu sayede kömür halen dünyanın en etkin enerji kaynaklarından biri olmaya devam ediyor” dedi.

KARBON EMİSYONU AZALTILDI

Tabak,  kurulan temiz kömür santrallerine karşılık eski kömür santrallarının devreden çıkarılmasıyla karbon emisyonlarının da azaltıldığını ifade etti. Tabak, gelişmekte olan ülkelerde önümüzdeki yüzyılda enerji talebinin artmaya devam edeceğini kaydetti

BALIK ÖLÜMLERİNE NEDEN OLMAMAK İÇİN ÖZEL SİSTEM

Termik santralda üretilen elektriğin yalnızca Hollanda'ya değil, çekilen kabloyla Norveç'e de elektrik götürebildiğini ifade eden Tabak, yakın zamanda Danimarka'ya da bir hat götürüleceğini, böylece Hollanda'nın bölgesindeki en önemli enerji üssü olacağını kaydetti. Kuzey denizinden sağlanan suyla santraldaki soğutmanın sağlandığını belirten Tabak, gerek denizden alınan gerekse de geri verilen suda balık ölümlerine neden olmamak için de özel bir sistem kurduklarını ifade etti. Tabak, bu devasa sistemin işletilmesi için normal zamanlarda bin kişilik bir ekibin çalıştığını kaydetti.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam