BARTIN, ‘HOCALARIN HOCASI’ NEVZAT KOR’U AĞIRLADI

Eroğlu, hocasına saygı için Bartın’a geldi

BARTIN, ‘HOCALARIN HOCASI’ NEVZAT KOR’U AĞIRLADI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Üniversitesi, bilime ve insanlığa 62 yılını adayan ‘Hocaların Hocası’ Prof. Dr. Nevzat Kor’u ağırladı. Bu yıl ilki gerçekleştirilen Saygı Günleri’nde Kor’un çalışmaları ve hatıraları konuşuldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’da doktora hocası Nevzat Kor için Bartın’a geldi. Saygı Günleri’nde Kor’u anlatan Bakan Eroğlu Kor’un çok büyük projelere imza attığını ifade ederek “ Ben hocamdan büyük düşünmeyi, dakikliği ve hızlı karar vermeyi öğrendim” dedi.

Bartın Üniversitesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Bartın Üniversitesi Saygı Günleri’ kapsamında Prof. Dr. Nevzat Kor’un çalışmaları ve hatıraları konuşuldu. Geleneksek hale getirilmesi planlanan etkinliğin ilki, Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yoğun ilginin olduğu etkinlikte Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski Müsteşar Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıca, AK Parti 22.Dönem Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Adem Baştürk, Çalık Enerji Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Doç. Dr. Saim Dinç bilim adamı ‘Hocaların Hocası’ Prof. Dr. Nevzat Kor’u anlattı.

UZUN: “HEPİMİZE ÖRNEK OLAN KİŞİLERİ ÜNİVERSİTEMİZLE VE HALKIMIZLA BULUŞTURUYORUZ”

Saygı Günlerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun yaptı. Rektör Uzun, konuşmasında şunları söyledi:

“Bir milletin varlığının sürdürülebilirliği bilim ve bilim insanına verilen önemle mümkündür. Bilimin en temel merkezleri olan üniversiteler, toplumun varlığını koruması ve daha iyi şartlar altında sürdürebilmesi için bu önemi göstermesi gereken kurumların da başında gelmektedir. Bu sorumluluk bilinci ile üniversitemiz, hem hayatını bilim ve insanlığa adamış şahsiyetlere toplum olarak saygımızı sunmak, hem de bu ilim ışığının aydınlığından genç nesillerin daha fazla istifade etmesini sağlamak amacıyla geleneksel hâle getirilerek sürdürülmesi planlanan 'Bartın Üniversitesi Saygı Günleri' etkinliğini başlatmıştır. "Kula Vefası Olmayanın, Hakk'a Vefası Olmaz" "Arayan Sen Ol, Bulan Sen Ol; Tanıyan Sen Ol Ve Daima Vefa İle Hatırla" sözüyle; insana, insanlığa, zamana ve mekâna dair sorumluğumuzu işaret eden Mevtana Hazretlerinin çağrısına kulak verdik. "Kula Vefası Olmayanın, Hakk'a Vefası Olmaz" anlayışıyla yola çıkarak düzenlediğimiz etkinliklerle; bilime sunduğu katkılarla ufkumuzu açan, insanlığa hizmet etmek için ter akıtan, akıttığı terle hepimize örnek olan kişileri Üniversitemizle ve Bartınlı hemşerilerimizle buluşturuyoruz.

“GÜNÜMÜZÜN YAŞAYAN DEĞERLERİNİ GENÇLERİMİZLE BULUŞTURUYORUZ”

Tarih bize şunu gösterdi ki, ülkemizin toprakları bereketli topraklardır. Sadece yeraltı ve yer üstü kaynaklarından bahsetmiyorum. Üzerinde yaşadığımız topraklar, tarihe istikamet çizen, insan yetiştirme noktasında da son derece bereketli topraklardır. Ve biliyoruz ki, eğer bugün buradaysak, eğer özgüven içerisinde başımız dik bir şekilde geleceğe umutla bakıyorsak, bu değerli insanlarımızın katkısı büyüktür. Gençlerimize bazı mesajlar veriyoruz İşte bu noktada farkındalığımızı artırmak, yeni El Cezeriler, Yusuf Has Hacibler, Uluğ Beyler ve İbni Sinalar yetiştirmek için günümüzün yaşayan değerlerini, geleceğimizin teminatı gençlerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimizin geçmişten aldıkları güçle adımlarını daha sağlam atmalarını istiyoruz. Bugünleri muhafaza etmeleri, bu seviyeleri çok daha yukarı taşımaları için bunun gibi etkinliklerimizle gençlerimize bazı mesajlar veriyoruz. Onlardan vazifelerinin ülkelerine hizmet etmek olduğunu bilmelerini, özgüvenli olmalarını ve başarmak için azmetmelerini diliyoruz. Ondan sonra da geriye tevekkül etmek kalıyor.

“NEVZAT KOR'U ANLAMAK İÇİN BURADAYIZ”

Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatların konu alındığı 'Bartın Üniversitesi Saygı Günleri' adlı etkinliğimizin ilkini gerçekleştirmenin sevincini yaşarken, bir büyük ismi, ağırlamanın da gururunu yaşıyoruz. Mahrumiyet içinde geçen yılların tüm olumsuzluklarına rağmen, nefsini küçültüp hedeflerini büyüten ve azmiyle hepimize örnek olabilecek bir kişiyi, Prof. Dr. Nevzat Kor'u anlamak, 62 yıldır yılmadan sürdürdüğü başarılarla dolu meslek hayatı boyunca yaptıklarını yeni nesillere aktarmak için bugün buradayız. Genç nesillerimizin yüreğine dokunacak Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik onun hayatını aktarmak için belki kâfi gelmeyecektir. Ancak, inanıyorum ki kendi mumuyla diğer mumları tutuşturan, bunu yaparken ışığından hiçbir şey kaybetmeyen ve yeniden büyük Türkiye umutlarının yeşermesine katkı sunan Nevzat Kor hocamızın hayatında açtığımız bu aralık, genç nesillerimizin yüreğine dokunacaktır. İnanıyorum ki kendi millet, derdi millet olan Prof. Dr. Nevzat Kor hocamızın azmi ve kararlılığı, özgüvenimizi daha da artıracaktır. Ve yine inanıyorum ki bizlere sunduğu örnek şahsiyetiyle hayat felsefesini anlayarak ve benimseyerek ona olan vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş olacağız.

“ÇALIŞKANLIK DENİLİNCE NEVZAT KOR…”

Çalışkanlık denilince Nevzat Kor, fedakârlık denilince Nevzat Kor, tevazu denilince aklımıza yine Nevzat Kor gelmektedir. Hocamız yol olmuş menzile varmış, burçlara sancağımızı dikmiş; göz olmuş Hakk'ı görmüş, Yunus Emre'nin dediği gibi bir er olmuş ama hiçbir zaman yüceden bakan göz olmamış. Mümtaz şahsiyetiyle ilmin meyvesini hep alçak gönüllükle yemiş. Bilimin ışığını takip ederek, günümüz bilim insanlarına da yol göstermiş. O, naif yüreğinde yaşayan düşünceleriyle, Türkiye'nin daha iyi bir noktaya ulaşması için, daha büyük ve daha güçlü bir ülke olması için mücadele vermiş. İnsanlarımızın refahı, sağlığı ve insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için durmadan çalışmış. İlk çevre mühendisliği bölümünü kurdu. Ülkemizde ilk çevre mühendisliği bölümünü kurarak Hocaların hocası olmuş. İnsanlığı kuşatan ve kucaklayan gönlüyle bütün derdi, Türkiye'yi sarıp sarmalayacak bir vizyona ulaştıracak insanlar yetiştirmek olmuş. Yetiştirdiği öğrenciler üst düzey bürokrat, rektör, siyasetçi ve hatta Bakan olarak ülkemizin yönetiminde söz sahibi olmuş.

“KENDİSİNE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR”

Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu düşüncelerle, inancından aldığı güçle vatan aşkını her çalışmasına ilmek ilmek işleyerek somutlaştıran saygıdeğer hocamızı vefa duygularımızla saygıyla selamlıyor; kendisine ve muhterem refikası Mevhibe Kor hanımefendiye Allah'tan sağlık, huzur ve mutluluk içinde uzun bir ömür diliyorum. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde sunduğu çok değerli katkıları, iyi dilekleri ve yakın ilgileri dolayısıyla başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın İsmail Kahraman'a... Etkinliğimizi gerçekleştirmeyi düşündüğümüz ilk andan itibaren desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu'na-ayrıca sayın bakanımıza teşrifleri için de şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca, yanımızda olmayı çok arzu eden ancak yoğun programı nedeniyle katılamayan, programımızın düzenlenmesinde çok değerli katkıları olan Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'a... Bizi yüreklendiren, bilimsel ve bölgesel işbirliği konusunda önümüzü açan YÖK Başkanımız Prof Dr. M. A. Yekta Saraç’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Üniversite şehir bütünleşmesine katkılarından ve etkinliğimize desteklerinden dolayı Valimiz Sayın Nusret Dirim'e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a, Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın'a, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Adnan Tosun'a ve ihtiyaç duyulan tüm konularda yanımızda olan değerli il yöneticilerine müteşekkiriz. Bu duygularla etkinliğimize şehir içi ve şehir dışından katılarak heyecanımıza ortak olan tüm konuklarımıza tekrardan hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.”

DİRİM: “KIYMET BİLEN TOPLUMLAR KIYMETİ BİLİNECEK İNSANLAR YETİŞTİRİRLER”

Bartın Üniversitesiyle gurur duyduğunu ifade eden Bartın Valisi Nusret Dirim de  şunları söyledi:

“Öğretmenler Gününe farklı bir anlam katan bunu Bartın için unutulmaz bir hale getiren Bartın Üniversitemizin düzenlediği çok özel bir etkinlikteyiz. Böyle bir programı düzenleyen üniversitemizle ben şahsen gurur duydum böyle bir programın düzenlenmesinde. Bu anlamda Üniversitemizin gelmesi gereken yere hızlı bir şekilde gelmekte olduğunu ve şehrimizle beraber çok güzel bir geleceğe doğru hızlı bir şekilde ilerlediğini memnuniyetle görüyorum. Kıymet bilen toplumlar kıymeti bilinecek insanlar yetiştirirler. Bu gerçekten bizim milletimizin kıymet bilmesi gereken insanlara hayatları boyunca verilmesi gereken önemi vermesinin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Eğer bu kıymetleri toplumla buluşturursak onları toplumla kaynaştırırsak bu toplum için çok önemli bir etki yapacaktır.

“2 BİN 300 ÖĞRETMEN İÇİN 2 BİN 300 FİDAN DİKİLECEK”

Güzel bir buluşmaya Bartın’ın ev sahipliği yaptığını memnuniyetle görüyoruz. Hocaların hocası değerli hocamızı buraya teşriflerinden dolayı memnuniyetimi ifade ediyorum. Yine onun yetiştirdiği Sayın Bakanımız başta olmak üzere çok değerli profesörlerimize hoş geldiniz diyorum. Güzel işler yapanları muhakkak insanlar fark edeceklerdir. Ben bu yüzden hocamızın burada yetiştirdiği değerleri gördüğüm zaman hocamızın hayatında ne kadar önemli işlere imza attığını gördüm. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü bu vesileyle bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Sayın Bakanımızın Türkiye genelinde yürüttüğü önemli bir proje kapsamında bugün Bartın’da her bir öğretmenimiz için bir ağaç diktik. Bu kapsamda Bartın’da 2 bin 300 öğretmenimiz için 2 bin 300 adet ağaç dikilmiş olacak.

EROĞLU: “HOCAM, İLİM ADAMI OLARAK MUHTEŞEMDİR”

Doktora hocası Prof. Dr. Nevzat Kor için Bartın’a gelen ve onunla ilgili anılarını katılımcılarla paylaşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kor’u şöyle anlattı:  

“Hocam, ilim adamı olarak muhteşem. Gerçekten çok büyük projelere imza attı kendisi. Eğer bugün Haliç kurtulmuşsa kendisinin sayesindedir. Hiç balık türü yaşamazken şimdi 48 tane balık türü var. Gelecek nesillerin, gururla anacakları güzel insanların ortaya çıkarılması lazım. Maalesef Türkçede bazı kelimeler unutuluyor. Bunlarda biri de 'vefa'. Vefa, İstanbul'da bir semtin adı olarak kalıyor. Vefa çok önemli. Hocamızı ne kadar anlatsak kelimeler yetmez. Ben özellikle bu çalışmanın devam etmesini diliyorum.

“HOCAMDAN BÜYÜK DÜŞÜNMENİN DIŞINDA DAKİKLİĞİ ÖĞRENDİM”

Tabii ben hocamızı anlatacağım ama kendisi bir deryadır ve biz bir nebzesini anlatabiliriz. Çok hızlı karar vermeyi öğrendim Hocamdan kararlı olmayı öğrendim. Daima büyük planlıyor, büyük düşünüyor. Ben hocamdan büyük düşünmenin dışında dakikliği öğrendim. Bu dakiklik sayesinde ben de görev yaptığım üniversitelerde aynı dakiklikle hareket ettim. Öğrencilerim saatlerini ayarlarlardı.

“HOCAMDAN, ÇOK HIZLI KARAR VERMEYİ ÖĞRENDİM”

Bir de hocamdan, çok hızlı karar vermeyi öğrendim. Kendisinin prensipleri de vardı. Hocam, ilim adamı olarak muhteşem. Gerçekten çok büyük projelere imza attı kendisi. Eğer bugün Haliç kurtulmuşsa kendisinin sayesindedir. Hiç balık türü yaşamazken şimdi 48 tane balık türü var. Çok sayıda kitabı var. Araştırmalara çok önem verir, bizi de hep teşvik etmiştir. Biz şunu gördük. İmkansız diye bir şey yoktur. Şevkle, heyecanla, ihlas ve samimiyetle çalışınca olamayacak bir şey yok. En çok hoca yetiştiren, hocaların hocası Nevzat Kor'u alkışlıyorum."

KOR: “HEPİNİZE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Bakan Eroğlu'nun hat sanatı işlemeli cam tablo hediye ettiği Prof. Dr. Nevzat Kor da Rektör Uzun'a teşekkür ederek, duygulu ve heyecanlı anlar yaşadığını anlattı. Etkinliğin düzenlenmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür eden Prof. Dr. Nevzat Kor, "Bugün benim için çok heyecanlı bir gün oldu. Yıllar öncesi çok değerli çalışma arkadaşlarımla, dostlarımla ve siz değerli davetlilerle tekrar görüşme imkanım oldu. Bunu sağlayan Bartın Üniversitesine çok teşekkür ederim. Bütün bu sergilenen 50-60 yılı görmüş olduk, hepinize çok çok teşekkür ederim" dedi.

KOR’A ‘BİLİME VE İNSANLIĞA ADANMIŞ HAYATLAR ÖDÜLÜ’  VERİLDİ

Etkinlikte yapılan konuşmaların akabinde aralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve Bakan Eroğlu’nun röportajlarıyla birlikte 30 kişinin yer aldığı belgesel film de gösterildi. Ayrıca Prof. Dr. Kor’un öğrencileri düzenlenen panelde hatıralarını anlattı. Panelin sonunda Türkiye’de çevre mühendisliği bölümünün kurucusu yetiştirdiği öğrencileri rektör, müsteşar, hatta bakan olarak ülke yönetiminde söz sahibi olan Prof. Dr. Nevzat Kor’a, “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar Ödülü” verildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Prof. Dr. Nevzat Kor’a "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" yazılı plaket hediye etti. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sonra erdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam