YALÇINKAYA'DAN GÜZELCEHİSAR PROJESİNE TEPKİ

"Bu Güzelcehisar'a saplanan bir hançerdir"

YALÇINKAYA'DAN GÜZELCEHİSAR PROJESİNE TEPKİ Güncel

Nurdan Eroğlu 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Güzelcehisar'a yapılan  Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesiyle ilgili açıklamada bulundu. Projenin Güzelcehisar'ın su-kıyı-sahil jeolojik formasyonun yarattığı coğrafik bütünlüğünü bozacak ve silüet kirliliğine neden olacağını ifade eden Yalçınkaya, "Bu Güzelcehisar'ın eşsiz güzellikteki kumsalına saplanan bir hançerdir" dedi. 
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Güzelcehisar'a yapılan  Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesiyle ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Projenin Güzelcehisar'ın su-kıyı-sahil jeolojik formasyonun yarattığı coğrafik bütünlüğünü bozacak ve silüet kirliliğine neden olacağını ifade eden Yalçınkaya, " Bartın'ımızın en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar'daki 80 milyon yıllık lav kayalıklarını sözde turizme kazandırmak amacıyla Bartın İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün projesi doğrultusunda Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi" adı altında yapılan inşai faaliyetler, Güzelcehisar'ın eşsiz güzellikteki         kumsalına saplanan bir hançerdir" dedi. 
"SİLÜET KİRLİLİĞİNE NEDEN OLACAK"
Böyle bir projenin Bartın'ın en güzel koylarından birisine layık görmesini  kabul etmediğini dile getiren Yalçınkaya şöyle devam etti: "Bu sözde proje, proje çizim ve sunum tekniğine aykırı, hiçbir peyzaj projesine uymamaktadır. Ölçeksiz, detaysız, ne yapılacağı belli olmayan; böyle bir proje  Güzelcehisar'ın su-kıyı-sahil jeolojik formasyonun yarattığı coğrafik bütünlüğünü bozacak ve silüet kirliliğine neden olacaktır.1. Derece Doğal         Sit Alanına asla uygulanmaması gereken bu projeye imza atan Bartın Üniversitesi'nden Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Doç. Dr. Canan Cengiz'i mesleklerinin saygınlığına, akademik kariyerle- rine yakışmayan bir projenin sorumluları olarak gözükmelerini büyük bir üzüntüyle karşılıyorum. Böyle bir projeyi Bartın'ın en güzel koylarından birisine layık görmelerini kabul edemiyorum. Mesleklerinin saygınlığına yakışmıyor. Peyzaj Mimarları Odası'nı bu sözde projeyi incelemeye ve kendi meslek icraatlarına uygun olup olmadığı konusunda kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyorum. 
"PROJEDEN ZAMAN GEÇMEDEN VAZGEÇİLMELİDİR"
Daha üzücü olanı da "yaya yolu" adı altında yapılan sözde bir projenin yaklaşık 2.3 milyon TL maliyetle Bartın İl Özel İdaresi tarafından ihalesinin yapılmış olmasıdır. 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Bartın geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kenttir. Dolayısıyla bu değerleri taşıyan ilimizin eşsiz doğal güzelliğe sahip en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar'ın kumsalına bir hançer gibi saplanan bu projeden zaman geçmeden vazgeçilmelidir. 
"ZAMAN GEÇİRİLMEDEN 
SORUŞTURMA AÇILMALIDIR"
İlgili mevzuatlardan, hukuki ve yasal dayanaktan yoksun karar alan bürokratlar varsa bunlar hakkında da zaman geçirilmeden soruşturma açılmalıdır.  Eğer gerçekten, amaç milyonlarca yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması ise yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, 1. Derece Doğal Sit alanına yakışacak şekilde ortak akılla ve bir bütünlük arz edecek şekilde oluşturulacak yeni bir proje ele alınmalı ve hayata geçirilmelidir"                                                         

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam