FUARDA YAZARLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

21. Kitap Fuarı bugün başlıyor

FUARDA YAZARLAR GEÇİDİ YAŞANACAK Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediyesi’nce 1997 yılından bu yana gerçekleştirilen Kitap Fuarı’nın 21 incisi bugün başlayacak. Bugün Belediye Sosyal Tesislerinde yapılacak açılışla start alacak olan fuar, 24 Kasım’da sonra erecek. Açılış töreni 12.00’da gerçekleştirilecek.  Fuarın bu yıl ki onur konukları ise Servet Çınçın ve Prof. Dr. Hasret Çomak olacak. Fuarda ayrıca Bartınlı minyatür ve tezhip sanatçısı Şeniz Sarı Kükrer, ilk kişisel sergisini açacak. Fuara bu yıl 16 isim konuk olacak. 

Bartın Belediyesi’nce geleneksel olarak düzenlenen 21. Kitap Fuarı bugün başlayacak. Bugün Belediye Sosyal Tesislerinde yapılacak açılışla start alacak olan fuar, 24 Kasım’da sonra erecek. 12.00’da başlayacak açılış töreninde konuşmaların ardından 20. Hasan Bayri Şiir Yarışması ödül töreni de gerçekleştirilecek. Fuarın bu yıl ki onur konukları ise Servet Çınçın ve Prof. Dr. Hasret Çomak olacak. açılışta Çınçın ve Çomak’a onur plaketi takdim edilecek. Fuarda ayrıca Bartınlı minyatür ve tezhip sanatçısı Şeniz Sarı Kükrer, ilk kişisel sergisini açacak. Daha sonra davetliler için kokteyl verilecek.  Fuara bu yıl Hasret Çomak, Servet Çınçın, Yıldıray Lise, Mehmet Yağcı, Kazım İnal, İnci ve Soner Sarıhan, Aytekin Polatel, Umut Yertutan, Abdullah Ağar, Birsen Bayar, Erdoğan Aslıyüce, Cezmi Ersöz, Oral Yılmaz, Metin Köse, Bülent Göçmen ve İbrahim Gümüş olmak üzere 16 isim konuk olacak. İşte fuara konuk olan yazarlardan bazılarının özgeçmişleri!

HASRET ÇOMAK KİMDİR?

1956 yılında Bartın’da doğmuştur. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı namına eğitim gördüğü Kara Harp Okulundan 1976’da mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi’nde üç lisans (Maliye, Siyasal Bilimler ve Hukuk) bir yüksek lisans (Uluslararası İlişikler) ve iki doktora (İktisat, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi) öğrenimini bitirmiştir. Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında 1996’da “Doçent” unvanını almıştır. 1997 yılında “Albay” rütbesine terfi etmiştir. 2000 yılı sonunda Deniz Harp Okulundan “Doç. Albay” unvanıyla istekle emekli olmuştur. 1997-2000 yılları arasında 28 şirketten oluşan Ordu Yardımlaşma Kurumu’nda  (OYAK) Temsilciler ve Genel Kurul üyeliklerinde bulunmuştur. 2001 yılında Kocaeli Üniversitesi  İİBF Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında profesörlüğe yükseltilmiş ve atanmıştır. Kocaeli Üniversitesinde 2003-2006 yılları arasında İİBF ve İletişim Fakültelerinde Dekanlık 2006-2014 yılları arasında Rektör Yardımcılığı yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Genel Sekreterliğini yürütmüştür. İstanbul Barosunun 19562 Baro Sicil No (Avukat) ve İstanbul Yeminli Mali Müşavirler  Odasının 1817 Oda Sicil No (Yeminli Mali Müşavir) üyesidir. 2006 yılında Türk-Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından “Stratejik Vizyon Sahibi Bilim Adamı” ödülü ile ödüllendirilmiştir. 2013 tarihinde Kazakistan’ın Başkenti Astana’da bulunan L.N Gumilyov Ulusal Avrasya Üniversitesi Akademik Konseyi’nin kararı ile “Fahri Profesör” unvanıyla onurlandırılmıştır. 2 Ocak 2015 tarihinde Kocaeli Üniversitesinden istekle ikinci kez emekli olmuştur. Halen İstanbul Arel Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Uluslararası Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi  müdürüdür. 20 ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel ve kültürel kuruluşun üyesidir. Ayrıca 30’un üzerinde bilimsel, kültürel ve sosyal nitelikli kurum ve kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiştir. 40’ın üzerinde kitabı ve 100’ün üzerine makalesi vardır. 2015 yılında kurulan Mali Konsept Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş ile 2017 yılında kurulan Lex Metis Uluslararası Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

SERVET ÇINÇIN KİMDİR?

12 Haziran 1959 İstanbul doğumlu olan Servet Çınçın, ailesi Bartınlı olduğu için bir yaşında Bartın’a gelmiştir. Öğrenim sürecini Bartın’da tamamlamıştır. Erkek Sanat Okulu mezunudur. 1980 yılından bu yana Bartın ve Amasra’da ticaretle uğraşmaktadır. İlk olarak 1983 yılında Nişantaşı Hobi Sanat Galerisinde amatör olarak sürdürdüğü etnografik eserler koleksiyonunu sergilemiştir. Daha sonra sırasıyla pek çok sergiler açmış ve katılmıştır. 1994 yılında Topkapı Sarayında açtığı Bartın ve Yöresi Etnografik Eserleri Sergisi büyük bir ilgi toplamıştır. 1990 ve 2008 yılları arasında Bartın şivesi ile kaleme aldığı tiyatro oyunları Bartın ve diğer illerde sergilenerek beğeni kazanmıştır. Oyunlarının bazılarının yönetmenliğini yapmış ve bazılarında kendisi rol almıştır. Oyunlarında genellikle Bartın’ın unutulmaya yüz tutan kültürel özelliklerini, saf, komik, sevecen, kıvrak zekalı, mahallenin parlayan karakterlerini ön planda tutmuştur. Oyunlar iki perde ve komedidir. Servet Çınçın halen Bartın’da yaşamaktadır. Evli ve ili çocuk babasıdır.

YILDIRAY LİSE KİMDİR?

1974 yılında Çorlu’da doğdu. Çocukluk yıllarını Tekirdağ Marmaraereğlisi, gençlik yıllarını ise İstanbul Bayrampaşa’da geçirdi. 1992’den beri Ankara’da bulunuyor. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans döneminde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılından itibaren sırasıyla Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Doğa Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 2008 -2012 döneminde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi’nde “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” yönetici yardımcısı olarak çalıştı. 2012 – 2014 yılları arasında Ortadoğu Ormancılık Proje Etüt ve Müşavirlik Tic. A.Ş.’de ortak ve Genel Müdür olarak çalıştı. 2014 yılı sonlarından itibaren Doğa Koruma Merkezi’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

MEHMET SOBACI KİMDİR?

1963 Ermenek (Karaman) doğumlu. Cumhuriyet İlkokulu ve Ermenek Lisesi’ni bitirdi. 1980′de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na girdi; 1987′de Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Görünüm, Günaydın, Tan, Posta, 24 Saat, Ulus, Anadolu’nun Sesi, Karakare, Belediye Dünyası, Türkiye Golf Magazin ve Çankaya Çocuk Gazetesi’nde yayın tasarımcısı; Redekta, Barek, Don Quijote Tasarımevi, Angora ve Reta ajanslarında tasarımcı, sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. 1993′ten bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisinin ilk kitaplarını tasarlayan Mehmet Sobacı, çok sayıda kitap kapağına da imza attı. İlef’in 1993-1995 döneminde yürüttüğü KATGEP’i (Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı) hazırlayan ekibin bir parçası oldu. Sedat Simavi Vakfı 1. Genç Gazeteciler Yarışması (1986, Mehmet Düztaş ve Turan Yılmaz ile birlikte) ve İzmir Karşıyaka Belediyesi İnsan Hakları Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nda birincilik (1990, Gülsen Ülker ve Müfit Sakallı ile birlikte); 18. Kristal Elma Açıkhava Dalı Hizmet Kategorisi’nde başarı ödülü (2006, Reta ekibi ile birlikte) kazandı. 1995′te kurulan Reklam Atölyesi’nin koordinatörlüğünü yürüten Mehmet Sobacı, halen Reklam Kampanyaları, Reklamcılık Uygulamaları (I-II), Grafik Tasarım ve Grafik Uygulamaları (I-II) derslerini veriyor. Sobacı, bir çocuk babasıdır.

İNCİ VE SONER SARIHAN KİMDİR?

Soner ve İnci Sarıhan çifti, bisiklet üzerinde  büyük” seyahatlere çıkıyor. Bisikletle yaptıkları bu yolculuklara oğulları Tibet’i de dahil ediyorlar. Çift bu kapsamda  2007  yılında İran, Pakistan, Hindistan (2 bin 600 km ),  2008 yılında Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa,
2011 yılında  Almanya’nın Frankfurt şehrinden başlayıp Rhein nehrini takip ederek Fransa ( Strasburg ) ve İsviçre’ye ( Basel ) oradan, Tuna nehrini takip ederek Avusturya ( Viyana ) , Slovakya ( Bratislava ) , Macaristan’a ( Budapeşte ) oradan da Çek Cumhuriyeti ( Prag ) üzerinden  Almanya ( Berlin ) da yolculuklarını bitirdi ve  3 bin 486 km pedal çevirdi.  2012 yılında Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyet, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye (3 bin 660 km.), 2013 yılında Almanya, Danimarka, İsveç (2 bin 170 km),
2014 yılında Almanya, Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya (2 bin 371 km), 2015 yılında Almanya, Lüksemburg, İsviçre’yi ziyaret ettiler.  (2 bin 536 km.) 

AYTEKİN POLATEL KİMDİR?

22 Nisan 1973 yılında Ankara’da ,Kemal ve Gülenaz Polatel’in ilk çocukları olarak dünyaya gözlerini açtı. Meslek hayatına 1993 yılında, Ankara’da Kanal D Televizyonu’nda, haber merkezinde başladı. 1996 yılında askerlik görevini ifa ettikten  sonra  ,1997 yılında Ankara’da  Kanal E Televizyonu’nda haber kameramanı olarak mesleğe kaldığı yerden devam etti.1998 yılında  Yılın Haber Görüntüleri Yarışması’nda ‘Gizli El’ rumuzlu görüntüyle birinci olurken, 1999 yılında ise yine aynı yarışmada ‘Uçan Halı ‘ rumuzlu görüntüyle ikinci olmaya hak kazandı. Her iki ödülünü de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in elinden  bir yıl ara ile bizzat  Çankaya Köşkü’nde yapılan törenlerde aldı. 2000 yılında NTV ve CNBC’de  başladığı işine 2003 yılına kadar devam etti.  Ardından 2006 – 2009 yılları arasında  Habertürk Televizyonu’nda çalıştı. Halen ATV ve A Haber ‘de görev yapıyor. 2012 yılında Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.
Eylül 2014’te ise Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanlığı’na layık görüldü. Evli ve 3 erkek çocuk babası.

ABDULLAH AĞAR KİMDİR?

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, 1967 yılında Ankara'da doğdu. Eğitim ve öğretim hayatını Ankara'da tamamlayan Ağar, 1989 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Önce komando, daha sonra da Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tim komutanı olan Ağar, Bestler/Dereler, Gabar, Menteş, Cudi, Deve Geçidi, Dicle, Ergani, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Kuzey Irak, Azerbaycan gibi birçok bölgede çok önemli görevlerde bulundu. Yüzbaşı olarak emekli olan Abdullah Ağar'ın, "5. Tim: Güneş Doğsun İsteriz", "Bir Millet Uyanıyor - 7 Ölüm Dağları Bekler "Cudi Dağı", "Türk Komandoları: Silahın Zülfikar'ın Olsun Mehmetçik", "Ölüm Dağları Bekler Cudi Dağı", "Toprak Mehmet'e Susamışsa: Ülkem Bayrağım Onurum", "Baskın: Biz Bu Dağların Erleri", "Işid ve Irak - Beled el-nifak vel şikak!" isimli toplam 7 kitabı bulunuyor.

ERDOĞAN ASLIYÜCE KİMDİR?

1946 yılında Kırıkkale'nin Delice ilçesinde doğdu. 1970 senesinde Makine Kimya Endüstrisi'nde çalışmaya başladı. Daha sonra 1982'de İstanbul Türk Metal Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 1996 yılına kadar kurumun İstanbul Şube Başkanlığı'nda bulundu. 1972 yılında arkadaşlarıyla birlikte Dur Yolcu gazetesini çıkardı. Bunun yanında 1980 senesinde Konya'da Konevi Dergisi'ni yayınladı. 1 Mart 1993 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurdu. 1994 yılında Yesevi Yayıncılık Şirketi'ni açtı. Ayrıca 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana aylık olarak Yesevi dergisini  çıkarmaktadır. Öte yandan Erdoğan Aslıyüce Japonya, Çekoslovakya, İngiltere, Kanada, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Romanya, Tuva, Hakasya, Tataristan, Başkurtistan, Altay Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, İsviçre, Tayland, Sudan, Tayvan, Hong Kong, Kırgızistan, Özbekistan, İsrail, Arnavutluk, Moldavya, Gagavuz, Pridnestroya, Singapur, Suriye, Yakutistan gibi pek çok bölgeyi gezerek 25 farklı kitap yazmıştır.

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

1959 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde devam etti. Edebiyat yaşamının başlangıcını edebiyat dergilerinde yayımladığı şiir ve eleştiriler oluşturdu. Daha sonda Cumhuriyet, Güneş, Özgür Gündem, Aydınlık gibi günlük gazetelerde yazıları ve röportajları yayımlandı. Ardından haftalık Deli dergisinde yazdı, halen Leman dergisinde yazıyor.

ALİ BÜLENT GÖÇMEN KİMDİR?

19 Mayıs 1956 tarihinde Bartın’da doğdu. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesinde, İdare ve Basın Yayın Eğitimi aldı. Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Valilik İl Basın Müdürü olarak görev yaptı. Güzelcehisar Lav Sütunları ve Gürcüoluk Mağarasını keşfederek Bartın Turizm Destinasyonlarına katılmasını sağladı. Bartın Kültür Merkezinin bölgeye kazandırılması için etkin çalışmalar yaptı. Tel Kırma Tescil Projesini başlattı ve sonuçlandı. Amasra Salatası Coğrafi Değer Tescil Projesini başlatmasına rağmen etkin görevden alınması nedeniyle sonuçlandıramadı. Yerel Basının işleyişi ile ilgili 195 Sayılı Yasanın önemli bir bölümünü revize ederek hizmete sundu.  2016 yılında emekli oldu.

İŞTE KİTAP FUARININ PROGRAMI!

21. Kitap Fuarı’nın programı ise şu şekilde;

18 Kasım 2017 Cumartesi

Açılış Töreni

Saat: 12.00 Belediye Sosyal Tesisleri

Açılış Konuşmaları

20.Hasan Bayrı Şiir Yarışması Ödül Töreni

Prof. Dr. Hasret ÇOMAK ve Servet ÇINÇIN’a Onur Plaketinin Takdimi

Şeniz KÜKRER  “Buluşma” Tezhip ve Minyatür Sergisi

Kokteyl

Söyleşi

Yıldıray LİSE – Mehmet SOBACI – Kazım İNAL

Küçük Prens Müze Girişimi

“Küçük Prens’in Dil Serüveni”

Saat:   14.30

Belediye Cep Sineması 

Söyleşi

Prof. Dr. Hasret ÇOMAK

 “Türk Dış Politikasında Son Gelişmeler”

Saat:   16:30

Belediye Cep Sineması 

Söyleşi

İnci SARIHAN – Soner SARIHAN

“Bisikletle Devri Ailem”

Saat:   18.30

Belediye Cep Sineması

19 Kasım 2017 Pazar

Söyleşi-İmza Günü

Aytekin POLATEL – Umut YERTUTAN

“Kalkışma”

Saat: 14.00

Belediye Cep Sineması

Söyleşi-İmza Günü

Abdullah AĞAR

“Terörün Kökenleri ve Çözüm Yolları”

Saat: 16.00

Belediye Cep Sineması

20 Kasım 2017 Pazartesi

Söyleşi-İmza Günü

Birsen BAYAR

“Dezavantajlı Çocuklarda Anne Baba Tutumları,

İstenmeyen Davranışları Değiştirme”                                         

Saat: 11:00

Belediye Cep Sineması

 Söyleşi-İmza Günü

Erdoğan ASLIYÜCE

“Hoca Ahmet Yesevi’den Sarı Saltuk’a”       

Saat:   19.00

Belediye Cep Sineması

21 Kasım 20167 Salı

Şiir Dinletisi

Bartın Üniversitesi Türk Dünyası ve Araştırmaları Kulübü

 “Türk Dünyası Şiirleri”

Saat:17.00                                        

Belediye Cep Sineması

 Söyleşi-İmza Günü

Cezmi ERSÖZ

 “Aşkta Yarın Yoktur”

Saat: 19:00

Belediye Cep Sineması

22 Kasım 2017 Çarşamba

Söyleşi-İmza Günü

Bülent GÖÇMEN

“Sözcükler Dehlizinde Bartın Nostaljisi”

Saat: 14:00

Belediye Cep Sineması

 Söyleşi-İmza Günü

Oral YILMAZ

“Oğlum Nerede?”

Saat: 18:00

Belediye Cep Sineması

 23 Kasım 2017 Perşembe

Söyleşi-İmza Günü

Metin KÖSE

“Safranbolu’da Mübadele”

Saat: 18:00

Belediye Cep Sineması

 Söyleşi-İmza Günü

İbrahim GÜMÜŞ

“Masal ve Sinema: Sinemasal”

Saat: 19:30

Belediye Cep Sineması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam