ALES SINAVI YARIN

150 dakika sürecek

ALES SINAVI YARIN Güncel

Muhammet Civan

ALES sınavı 19 Kasım Pazar günü gerçekleşecek. Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’dan da sınava girecek adaylara 100 soru sorulacak ve 150 dakika süre verilecek.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 19 Kasım Pazar günü gerçekleşecek. Sınava girecek adaylara 100 soru sorulacak ve 150 dakika süre verilecek. Sınava sayılı günler kala sınavla ilgili birçok konuda merak konusu. Merak edilen konuların başında sınav içeriği geliyor. ALES sınav süresi 150 dakika olacak ve sınavda 100 soru olacak. ALES sınavının bölümleri ise, sayısal ve sözelden oluşan bir test uygulanacak.  ALES’te test sayılarında azaltmaya gidildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilirken yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı da ortadan kaldırıldı.

“YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI”

Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşaca. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.

SÜRE 150 DAKİKA

Yeni ALES’te (a) soru sayısı azaltıldı, (b) soru başına düşen süre artırıldı, (c) bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltıldı. Sınav, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken yeni düzenleme ile 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecek. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2.5 saat) olarak belirlendi. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına da katkı sağlayacağı bekleniyor. Eşit ağırlıklandırılmayan ALES Eşit Ağırlık puanı da artık eşit ağırlıklı hale getirildi. ALES Sayısal ve ALES Sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasında Sayısal Test yüzde 50, Sözel Testin de yüzde 50 etkili olmasına karar verildi.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINACAK?

ALES sınav giriş belgeleri yayınlandı. Sınava girecekler ÖSYM'nin resmi internet sitesinin aday işlemleri kısmına T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek sınav giriş belgesine ulaşabilecekler.

SINAVIN GEÇERLİLİĞİ KAÇ YIL?

Yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.
Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam