51. MADDE DEĞİŞTİRİLEREK TBMM’DE KABUL EDİLDİ

“TTK kapsam dışında kaldı”

51. MADDE DEĞİŞTİRİLEREK TBMM’DE KABUL EDİLDİ Güncel

Nurdan Eroğlu

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 58. Madde olarak görüşülen ve TBMM Genel Kurulu’na 51. Madde olarak gönderilen Maden Kanunu’nda değişiklik öngören ve kanun maddesi değiştirilerek TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetimi, Genel Kurul görüşmelerini takip ederken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç konuyla ilgili olarak “51. Madde üzerinde verdiğimiz önerge ile TTK tarafından halen doğrudan işletilen işletmeler kapsam dışında kaldı” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 58. Madde olarak görüşülen ve TBMM Genel Kurulu’na “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" şeklinde gelen  51. Madde, AK Parti Milletvekillerinin verdiği önergeyle TTK’nın doğrudan işlettiği sahaların ihale edilemeyeceği yönünde eklenen cümleyle kabul edildi. Genel Kurulda muhalefet partilerinin 51. maddenin tasarıdan çıkarılması yönünde verdikleri önergeler ise kabul edilmedi.

ATALAY VE GMİS YÖNETİMİ GÖRÜŞMELERİ TAKİP ETTİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, maddeyle ilgili çeşitli görüşmelerde bulunduktan sonra TBMM Genel Kurulu’nu takip etti. Görüşmeler öncesi ve sonrasında bir araya gelen Meclis İdare Amiri Erdoğan Özegen, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, GMİS Yönetim Kurulu üyeleri ile MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Meclis’teki görüşmeleri yakından takip ettiler ve görüş alışverişinde bulundular.

TUNÇ: “TTK KAPSAM DIŞINDA KALDI”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta sosyal medyadaki hesabından konuyla ilgili bir paylaşımda bulundu. 51. Madde üzerinde verdikleri önerge ile TTK tarafından halen doğrudan işletilen işletmelerin kapsam dışında kaldığını ifade eden Tunç, “TBMM’de görüşmelerine devam ettiğimiz Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının Maden ruhsatlarının bölünerek ihale edilebilmesini sağlayan 51. Madde üzerinde verdiğimiz önerge ile TTK tarafından halen doğrudan işletilen işletmeler kapsam dışında kaldı. Böylece Zonguldak ve Amasra’daki madencilerimizin isteğini gerçekleştirdik. Hayırlı olsun” dedi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam