KURTKAYA’DAN BELEDİYE 2018 BÜTÇESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

“Bartın’ın parası yemeye, içmeye, gezmeye harcanıyor”

KURTKAYA’DAN BELEDİYE 2018 BÜTÇESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA Güncel

 

Nurdan Eroğlu

AK Parti Belediye Meclis  Grup Sözcüsü ve Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Bartın Belediyesi’nin 2018 gelir-gider bütçesine niçin red verdiklerine ve 10 Kasım’da gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Bartın da belediyeciliğin, halkın kabul edemeyeceği rakamlarla yan yana odalarda görev aldığı müdürleriyle yemekler yiyerek harcamak, yandaşlarıyla Samsun’u gezmek olmadığını söyleyen Kurtkaya, “Sizi de anlıyoruz ve takdir ediyoruz ve size saygı duyuyoruz. Her baba yiğidin harcı değildir. Bartın’ın parasını yemeye içmeye gezmeye harcadığını itiraf etmek” dedi.

AK Parti Belediye Meclis Grup Sözcüsü  ve Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Bartın Belediyesi’nin 2018 gelir-gider bütçesine niçin red verdiklerine ve 10 Kasım’da gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısıyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. ilk olarak 2018 bütçesine nelere itiraz ettiklerini dile getiren Kurtkaya, “10 Kasım 2017 Tarihinde kasım ayı belediye meclisi 2. Oturumumuzda bütçe görüşmeleri ile ilgili gerçekleştirdiğimiz toplantı da Ak Parti grubu olarak Red verdiğimiz bütçede yer alan,  muhtarlar ile düzenli toplantılar yapılması 17 bin 550 TL, meslek odaları ve temsilcileriyle toplantılar yapılması 17 bin 550 TL aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar düzenlenmesi yine 17 bin 550 TL olarak bütçeler ayrıldığını gördük. Toplumun her kesimine ayrı ayrı bütçeler ayrılırken aynı zamanda Başkanın vatandaşlarla bir araya getirilmesini kolaylaştırılacak etkinliklerin programlanması ve yönetilmesi konusuna da 76 bin 50 TL’lik bütçe ayrılmış. Zaten vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanının ayrıca vatandaşın arasına kolayca inebilmesi için ayrılan 76 bin TL’nin ne olduğuna itiraz etmiştik” dedi.

“ÖZEL KALEME 2 MİLYON 643 BİN TL’LİK BİR BÜTÇE AYRILDIĞINI GÖRDÜK”

Özel Kaleme 2 milyon 643 bin TL’lik bir bütçe ayrıldığını gördüklerini dile getiren Kurtkaya şöyle devam etti:

“İki taraflı ziyaretlerin icra edilmesi 58 bin 500 TL olarak ve aynı zamanda basın haberlerinin takibine 23 bin 400 TL ayrıldığını, Belediye Gazetesine de 81 bin 900 TL ayrıldığını. Aynı zamanda Özel Kaleme 2 milyon 643 bin TL’lik bir bütçe ayrılmış olduğunu ve İdari özel kalem faaliyetlerinin etkin ve verimli yönetilmesine 495 bin TL ayrılmış olduğunu gördük.

“İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE 1 MİLYON 855 BİN TL AYRILDI”

Başkanın başkan yardımcıları ve danışmalarıyla toplantılar düzenlenmesine 23 bin 400 TL bütçe ayrıldığını, başkanın birim müdürleriyle toplantılar düzenlenmesine de aynı rakamın ayrıldığını gördük. Kısacası bizler imar ve şehircilik müdürlüğüne 1 milyon 855 bin TL ayrılırken bu miktar diğer kalemlere baktığımızda çok az olduğunu gördük. Yani İmar ve şehircilik müdürlüğüne bu kadar miktar ayrılırken ne yazık ki Özel kaleme bütçeden önemli bir pay ayrıldığını bunun için de Özel Kaleme ayrılan kaynakların daha fazla olduğunu gördüğümüz için bu bütçeye red verdik.

“SAYIN BELEDİYE BAŞKANININ BİZE VERDİĞİ CEVABI BÜTÜN BARTIN BİLİR”

Sayın Belediye Başkanının bize verdiği cevap ise, bütün Bartın bilir. Kahvaltı programları düzenleriz, Eğlence programları düzenleriz, olmazsa Samsuna gideriz. 85 Milyonluk bütçeden bahsediyoruz. 84 bin öğün yemek dağıtıyoruz. 15 Bin öğrenciye iftar veriyoruz. 4 bin kişiye gıda dağıtıyoruz. Bunu yapmaya da devam edeceğiz. Belediye gazetesi çıkarıyoruz, onu da dağıtıyoruz. Kitapta hazırlıyoruz. Dağıtıyoruz. Müdürlerimi motive etmek için yemekte yiyoruz. Diye cevap verdi

“BELEDİYECİLİK BARTIN’IN BÜYÜMESİNE ENGEL OLMAK DEĞİLDİR”

Bizim anlayışımıza göre Bartın’da belediyecilik Bartın ilimizin büyümesine engel olmak değildir. Bartın’ı marka bir şehir yapabilmek için; yepyeni modern bir imar planı ile nasıl yeni bir Bartın kurabiliriz anlayışı içerisinde olmalıdır. Yollarıyla, yeşil alanlarıyla, alt ve üst yapıları çözümlenmiş bir Bartın, bulunduğu konum itibari ile Allah vergisi doğası ve deniziyle bütünleşmiş Bartın’ımızı parmak ısırtacak projeler üzerine çalışmaktır.

“VATANDAŞA VERMEK İSTİYORSAN ÖNCE ONU İYİLEŞTİR”

Bartın da Belediyecilik, halkımızın kabul edemeyeceği rakamlarla yan yana odalarda görev aldığı müdürleriyle yemekler yiyerek harcamak, yandaşlarıyla Samsun’u gezmek değildir.  Vatandaşa vermek istiyorsan, atık su parasını kaldır ya da iyileştir. Ya da 1 yıl içerisinde 2 defa su zammı yapmak değildir. O zaman vatandaştan aldığını vatandaşa vermiş olursun. Yolları yap. Bir kar yağdığında, çarşı içi doğudaki mezra alanı gibi. Vatandaşa vermek istiyorsan önce onu iyileştir. Halk otobüslerine yüksek oranla zam yapmak değildir.

“HER BABA YİĞİDİN HARCI DEĞİLDİR”

Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Bartın yeni imar planının halen yapılamaması, planı yapan şehir plancısının ne yaptığı, Bartın da ne ölçekte nelerin değişeceğini, nelerin eklenip, nelerin kaldırıldığı grubumuzca bilinmemekte olup, yeni imar planının akıbetinin de soru işaretleri ile dolu olduğu halkımızca konuşulmaktadır. Gezmekle yemekle uğraşma! Asli görevlerine bak. Toplantıdan sonra 100 vatandaşımızla görüştük. 98’i Belediyecilik gezme ile tozma ile olmaz dedi. Ama sizi de anlıyoruz ve takdir ediyoruz ve size saygı duyuyoruz. Her baba yiğidin harcı değildir. Bartın’ın parasını yemeye içmeye gezmeye harcadığını itiraf etmek…”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam