TÜRK EĞİTİM-SEN OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Hangişi güven tazeledi

TÜRK EĞİTİM-SEN OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi’nin 6. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurul sonunda mevcut başkan Sezai Hangişi güven tazeleyerek yeniden Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi Başkanı olarak seçildi.

Türk Eğitim Sen Bartın Şubesi 6. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Bartın Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’ndaki genel kurula, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, sivil toplum örgütü başkanları ve sendika üyeleri katıldı. Tek liste ile gidilen kongrede Sezai Hangişi, yeniden başkanlığa seçildi. Hangişi, burada yaptığı konuşmada çalışmalara kaldıkları yerden devam edeceklerini belirterek, kendisine güvenenlere teşekkür etti.

HANGİŞİ: “TÜRK EĞİTİM SEN BÜYÜK BİR SEVDANIN ADIDIR”

Ne olursa olsun eğitim camiası içerisinde olmaktan onur ve gurur duyduklarını ifade eden Hangişi, şöyle konuştu.

“Türk Eğitim Sen büyük bir sevdanın adıdır. Ne olursa olsun eğitim camiası içerisinde olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bugüne kadar bu camia için emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bartın’da şuanda 910 üyemiz var. Son 2 yıla kadar Bartın’da yetkili sendikaydık. Ama 2015 yılında yetki elimizden alındı. Ama emin olun Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Bartın’da şuanda en etkin sendika kuruluşudur. Kim ne derse desin Türk Eğitim Sen’e rağmen eğitim camiasında hiçbir şey olmaz, olamaz. Birilerinin sayısı çok ama etkili değiller. En son yaşadığımız toplu sözleşme sürecinde gördünüz yüzde 3,5 olarak imzalandı. Bunlar dediler ki ‘yüzde 17 istiyoruz’ ama yüzde 3,5’a çıkarılarak imzalandı. Herkeste bunu gördü ve seyretti.

“YETKİLİ SENDİKA HİÇBİR HAK ALAMIYOR”

Emin olun yetkili sendika şuanda eğitim çalışanlarını temsil edemiyor. Hiçbir hak alamıyor. Sadece gidiliyor ve sohbet ediliyor. Böyle bir tiyatro yaşanıyor. Bunu Türk eğitim çalışanları kesinlikle hak etmiyor. Türk Eğitim Sen olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Bartın’daki tüm okulları gezmiş bulunuyoruz. Tüm eğitim çalışanlarına gerekli yaklaşımları gösteriyoruz. Ayaklarına kadar gidiyoruz, isteklerini, taleplerini, sıkıntılarını dinliyor ve hizmet vermeye devam ediyoruz. Allah’ın izniyle bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Tabi bunları yaparken tüm ilçe ve beldelerdeki üyelerimizden güç alarak yapıyoruz. Onların varlığı bize güç veriyor.

“PERFORMANS SİSTEMİNE TEPKİMİZİ KOYDUK”

Son dönemde yaşadığımı sorunlara da değinmek istiyorum. Biliyorsunuz önümüzde performans sistemi diye bir şey var. Bu sistemde öğretmenler, diğer öğretmen arkadaşlarına çalışıp çalışmadığına dair not verecek. Hz. Ali ne diyor ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ Öğrencilerin öğretmenlerine karşı sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlarını hepimiz görüyoruz. Ayrıca bir öğretmenin başka bir öğretmeni değerlendirmesi mümkün değildir. Öğretmen derse girer ve dersini anlatır. Hiçbir öğretmende o öğretmenin nasıl ders işlediğini yargılayamaz. Bu sistemle halka ‘Öğretmenler için performans sistemi getirdim. Başarılı ve başarısız öğretmeni değerlendirip ona göre görevlendireceğim’ mesajını vermek istiyorlar. Türk Eğitim Sen olarak hemen buna tepkimizi koyduk ve hiçbir üyemiz meslektaşları için değerlendirmede bulunmayacak dedik. Bu uygulamanın kesinlikle karşısındayız. 

“657’NİN KALDIRILMASININ KESİNLİK KARŞISINDAYIZ”

Biz hükümetin memuru değil, devletin memuruz. Yıllardır bizim anlayışımız budur. Önce ülkemiz ve vatanımız sonra sendikamız en son da bizler geliriz. Böyle bir düşünceden geliyoruz. Devlet memuru güvencesinin olması da şarttır. Biz hükümet memurluğu değil, devlet memurluğu yapacağız. Şuanda okullarda çalışan sözleşmeli öğretmenler var. Eğer okul idaresi o öğretmenle çalışmak istemediğini ve pazartesi okula gelmemesini söylerse bu sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımız okula gelemiyor. Biz 657’nin devamından yanayız. Bir şeylerin bahane edilerek 657’nin değiştirilmesinin veya kaldırılmasının kesinlik karşısındayız.

“HER ŞEYE RAĞMEN ETKİNLİĞİMİZİ KORUYORUZ”

4 yıl önce yaptığımız kongremizde 850 üyemiz vardı. Şimdi 910 üyemiz var. Her şeye rağmen etkinliğimizi koruyoruz. Onların 2, 3 kat üye sayısıyla yapabileceklerini biz bu üye sayımızla yapabiliyoruz. Türk Eğitim Sen eğitim çalışanları için gereğini yapıyor ve onların arkasında duruyor. Vatanını ve ülkesini seven tüm eğitim çalışanlarının üyemiz olsun ya da olmasın yanındayız. Türk Eğitim Sen’in temel prensini budur.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam