DOLANDIRICILIKLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Bu oyunlara kanmayın!

DOLANDIRICILIKLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR Güncel

 

Haber merkezi

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP)  Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilendirmeye devam ediyor. Polis vatandaşlardan özellikle altın ve benzeri ziynet eşyalarını tanımadıkları birilerine doğrudan veya dolaylı olarak teslim etmemelerini istiyor.

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP)  Şube Müdürlüğü  görevlileri vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilendirmeye devam ediyor. Daha önceden birçok konuda hazırlanan el broşürlerini dağıtarak bilgilendirmeler yapan polis bu kez de telefonla dolandırıcılıklara karşı vatandaşı bilgilendiriyor.  İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Destekli Polislik (TDP)  Şube Müdürlüğü görevlileri  vatandaşlardan özellikle cep telefonundan veya ev telefonundan arayarak kendilerini kamu görevlisi (Polis,  Başkomiser, Amir, Emniyet Müdürü, Savcı) olarak tanıtıp (telsiz sesleri ile), sizin telefonunuzdan devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, taciz edildiğini, kuyumcu soygununda kimlik kartlarının olay mahallinde bulunduğu, sahte altın satın aldıkları vb. suçlardan bahsederek gerçek suçluları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyenlere itibar etmemelerini istiyorlar. Ayrıca hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para veya ziynet eşyası talep etmeyeceğinin de özellikle altını çiziyorlar.

0 (312) ALAN KODUNA DİKKAT!

TDP görevlileri tarafından hazırlanarak dağıtılan “Telefon Dolandırıcılığına Dikkat”  başlıklı el broşürlerinde aşağıdaki bilgilere de yer veriliyor:
“Polis merkezi veya savcılık numarası gibi özellikle 0312 alan kodunu kullanarak aramanızı isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Telefonda kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler, size güven sağlamak için kendi telefonlarına yönlendirilmiş olan sabit hatları ( özellikle 0312 ile başlayan) savcı veya emniyet yetkilisi ile görüştürmek amacıyla aramanızı isteyebilirler. Kesinlikle inanmayınız. Telekom'dan aradıklarını söyleyerek istenen işlemleri yapmanızı isteyenlere itimat etmeyiniz. Ev telefonunuz aranarak Telekom'dan aradıklarını, telefonda teknik arıza tespit ettiklerini, istenen işlemleri yapmanızı söyleyen kişilerin doğru söyleyip söylemediğini anlamak için Telekom görevlileri ile görüşünüz. Unutmayınız dolandırıcılar siz farkında olmadan ev telefonunuzu dolandırıcılık eylemlerinde kullanmak üzere kendi telefonlarına yönlendirerek sizleri yaptıkları dolandırıcılık olayına ortak edebilirler.

“OPERASYON YAPILDI” SÖYLEMLERİNE İNANMAYINIZ!

Telefonunuzu arayarak size, operasyon yapıldığını söyleyen kişilere itimat etmeyiniz.
Telefondaki kişilerin size operasyon yaptıklarını ve gizli olduğunu, sizin fiziki olarak takip edildiğinizi, konudan kimseye bahsetmemeniz gerektiğini söylese de kesinlikle panik ve korkuya kapılarak aceleci hareket etmeyiniz, mümkünse konuyu yakınlarınızla veya Emniyet birimleri ile paylaşınız.

“TEBRİKLER ÖDÜL KAZANDINIZ” MESAJLARINA İNANMAYINIZ

Tebrikler ödül kazandınız şeklindeki mesajlara itibar etmeyiniz.  Cep telefonunuza çeşitli TV programları veya içecek markaları adına "ödül kazandınız" şeklinde mesaj gönderip, ödülü alabilmek için gereken masraflar karşılığında sizden para veya kontör talep eden kişilere itibar etmeyiniz. Telefonunuzu arayan kendisinin polis olduğunu söyleyen evde altın ve para olup olmadığını öğrenmeye çalışan kişilere bilgi vermeyiniz.
 

İŞTE ALMANIZ GEREK EN TEDBİRLER!
Size gelen telefonların Emniyet Birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle Polis 155 hattını veya en yakın polis merkezlerini arayarak bilgi alınız. Polisin ve kamu görevlisinin para istemeyeceğini, para istemenin veya vermenin suç olduğunu da unutmayınız. Eğer dolandırıcılık olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan telefon numarası, havale yaptığınız hesap numarasını not edip, dekontları muhafaza ederek derhal Polis Merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulununuz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam