BARTIN’IN İLK YERLİ CİPİNİ YAPTI

6 ay kendi cipini yaptı

BARTIN’IN İLK YERLİ CİPİNİ YAPTI Güncel

 

Nihal Çınçın

Bartın’ın Yeşilkaya Köyü Horoz mahallesinde oturan ve motosiklet ile tarım aletleri tamirciliği yapan 33 yaşındaki Orhan Bakır,  köyde karlı ve bozuk yollarda kullanmak için dört çeker arazi aracı yaptı. Boş vakitlerinde köydeki garajında çalışan Bakır,  6 ay kendi cipini yapmayı başardı.

Bartın’ın Yeşilkaya Köyü Horoz mahallesinde oturan ve motosiklet ile tarım aletleri tamirciliği yapan 33 yaşındaki Orhan Bakır,  köyde karlı ve bozuk yollarda kullanmak için dört çeker arazi aracı yaptı. Boş vakitlerinde köydeki garajında çalışan Bakır,  6 ay kendi cipini yapmayı başardı.  Tamamen kendi imkânları ve sanayideki arkadaşlarının yardımıyla motor ve şanzıman parçalarını toplayan Bakır, diğer parçaları da üreterek yürüyen aksamı tamamladı. Daha sonra demir sacdan dış kısımları tasarlayarak ortaya cip tarzı dört çeker bir araç çıkardı.

15 BİN TL’YE LPG’Lİ CİP

Geçmişten beri dörtçeker arabaya merakı olduğunu ifade eden Orhan Bakır, ava gitmek ve köyde kullanmak için kendine araç yapmaya karar verdiğini söyledi. Bakır, "Aracımın ismini, ölen av köpeğimin ismi olan ‘Ateş 4x4 aracı canavarı’ olarak belirledik. Aracımızı 6 ay gibi sürede tamamladım. Şase ve demir aksamı komple sanayide yaptık. Tofaş’ın 1.6 motorunu ve 5 ileri şanzımanını kullandık.  Arazi olarak lada niva şanzımanını kullandık. Arka ve ön süspansiyonlar amortisörlü ve makaslı. Yapımında emeği geçen motorcu, elektrikçi gibi tüm usta arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aracımız aynı zamanda LPG’li. Tamamen el yapımı bir araç yaptık ve maliyeti 15 bin TL’yi buldu.”

HEM FINDIK TAŞIYOR HAM AVA GİDİYOR
Orhan Bakır’ın yaptığı araç dört çekerli olması sayesinde zorlu arazi koşullarında engel tanımazken aracını, köyde tarladan fındık taşımak için ve aynı zamanda ava gitmek için kullanıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam