TÜİK EYLÜL AYI İSTATİSTİKLERİNİ YAYIMLADI

Yumurta üretimi azaldı, süt üretimi arttı

TÜİK EYLÜL AYI İSTATİSTİKLERİNİ YAYIMLADI

 

Nevin Özbakan

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı kümes hayvancılığı ve süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımladı. Buna göre Bartın’da dahil olmak üzere ülkemizde eylül ayında  tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Ticari süt işletmelerince de 729 bin 391 ton inek sütü toplandı. Kümes hayvancılığı ve besi hayvancılığı Türkiye’de daha çok Bartın’ın da içinde yer aldığı Batı Karadeniz Bölgesinde yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı kümes hayvancılığı ve süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımladı. Buna göre Bartın’da dahil olmak üzere ülkemizde eylül ayında  tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,02 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı. Ticari süt işletmelerince de 729 bin 391 ton inek sütü toplandı.  Toplanan inek sütü miktarı eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.

 88 MİLYON TAVUK KESİLDİ

Kesilen tavuk sayısı eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 20,7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 arttı. Eylül ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %17,5 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 arttı.

TAVUK ETİ ÜRETİMİ 155 BİN 7 TON OLDU

Tavuk eti üretimi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 19,7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 arttı. Eylül ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 15,9 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 arttı.

SÜT ÜRETİMİ YÜZDE 3,1ARTTI

Ticari süt işletmelerince eylül ayında 729 bin 391 ton inek sütü toplandı.  Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 113 bin 545 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 54 bin 453 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 28 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,6 arttı.

YOĞURT ÜRETİMİ AZALDI, AYRAN ARTTI

 

Yoğurt üretimi 98 bin 602 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azaldı. Ayran üretimi ise 61 bin 784 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artış gösterdi. Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde2 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı.

KIRMIZI ETTE 301 BİN 331 TONLUK ÜRETİM TAHMİNİ

Temmuz-Eylül ayını kapsayan kırmızı et üretimi istatistikleri III. Çeyrek  verilerine gelindiğinde de  III. Çeyrek döneminde kırmızı et üretimi 301 bin 331 ton olarak tahmin edildi.  Toplam kırmızı et üretimi kurban bayramının gerçekleştiği III. Çeyrek döneminde bir önceki döneme göre yüzde 15,6 artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 oranında azaldı. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 131 bin 42 ton olarak gerçekleşti.       
 

SIĞIR ETİ ÜRETİMİ 253 BİN  994 TON OLARAK TAHMİN EDİLDİ

Sığır eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 10,8 artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,4 oranında azaldı.

KOYUN ETİ ÜRETİMİ 32 BİN 897 BİN TON OLARAK TAHMİN EDİLDİ

Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 47,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,9 oranında arttı.

 

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam