MÜDÜRLÜKTEN KADIN ÇİFTÇİLERE BİLGİLENDİRME

Bamya yetiştiriciliğini anlattılar

MÜDÜRLÜKTEN KADIN ÇİFTÇİLERE BİLGİLENDİRME Güncel

 

Haber merkezi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yenihamidiye ve Hocaoğlu köylerinde kadın çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yenihamidiye ve Hocaoğlu köylerinde kadın çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar, Proje Sorumlusu Mühendis Dilek Karaaslan, Sosyolog Rukiye İncereis ve Tekniker Zuzan Yıldız ve kadın çiftçiler katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için bilgi ve yöntem sağlamak, kaynakları daha verimli kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla 2017 yılında "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı doğrultusunda desteklenerek illimizde uygulanan Bamya Yeni Ellerle Buluşuyor Projesinin uygulandığı köylerden Ulugeçitkadı ve Hocaoğlu köylerin de çiftçilerimize bamya yetiştiriciliğinin ve proje süreci ile sonuçlarının değerlendirildiği birer toplantı gerçekleştirildi. 

SAĞLIKLI BESLENME HAKKINDA DA BİLGİ VERİLDİ

Toplantıda çiftçilere  Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz proje kapsamında Marmara-1, Akköy-41 ve Yalova Kabaklı-11 çeşitlerinin Bartın’da üretiminin gerçekleştirildiği, bamya pazar değeri yüksek çeşitlerin yaygınlaştırılmasının çiftçilerimize ekonomik olarak katkı sağlayacağı vurgulanarak,  bamya yetiştiriciliği, sebzelerin saklama ve uygun muhafaza koşuları sağlıklı beslenme hakkında bilgi verildi. Toplantılarda Sosyolog Rukiye İncereis tarafından çiftçilere aile bireyleri arasında sağlıklı bir iletişim nasıl gerçekleştirileceğine yönelik bilgilendirme de yapıldı. Yenihamidiye köyünde ayrıca Veteriner Hekim Emine Sancar tarafından yeni doğan buzağılarda bakım besleme ve buzağı ölümlerinin önlenmesine yönelik alınacak tedbirler anlatıldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam