İLÇELERDE HAYAT ATATÜRK İÇİN DURDU

Ulus, Amasra ve Kurucaşile’de anma töreni

İLÇELERDE HAYAT ATATÜRK İÇİN DURDU Güncel

 

Nevin Özbakan

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 79. Yılında sadece Bartın’da değil Bartın’ın ilçelerinde de törenle anıldı. Amasra, Kurucaşile ve Ulus’ta yapılan törenlerde ilçe protokolüyle birlikte vatandaşlar saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 79. Yılında sadece Bartın’da değil Bartın’ın ilçelerinde de törenle anıldı. Amasra, Kurucaşile ve Ulus’ta yapılan törenlerde ilçe protokolüyle birlikte vatandaşlar saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunurken ilçelerdeki protokolde Atatürk anıtına çelenk sundu. Ulus İlçesinde düzenlenen anma töreninde Ulus Kaymakamı Recep Hasar ve Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun Atatürk anıtına çelenk sunarken Kurucaşile İlçesindeki törende ise göreve yeni başlayan Kaymakam Yunus Emre Fırat, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, İlçe Garnizon Komutanı Muharrem Gök Hükümet Konağı Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sundu. Amasra İlçesinde yapılan törende de Kaymakam Gökhan Gürbüzerol ve Amasra Belediye Başkanı Emin Timur Atatürk anıtına çelen sunan isimler oldu.

UZUN: “ATATÜRK DÜNYA TARİHİNDEKİ SAYILI LİDERLERDEN BİRİDİR”

İlçe belediye başkanları da 10 Kasım dolayısıyla birer anma mesajı yayımladı. Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun yayınladığı anma mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Türk milleti için 10 Kasım, bir matem günü olmaktan çok, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşayacak olan Büyük Önder Atatürk'ü anma ve düşüncelerini anlama günüdür. O'nu anarken ve anlamaya çalışırken üzerinde durmamız gereken esas unsurlar Atatürk'ün "En büyük eserim" dediği Cumhuriyet Rejimi ve ona yön veren kurucu ilkelerdir. Tarihimizin en zor dönemlerinde milletine ve bağımsızlığımıza olan inancını yaşatan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk mücadeleci kimliği ile dünyanın gördüğü askeri bir deha olmanın yanında reformist bir devlet adamı olması onu Dünya Tarihindeki Sayılı Liderlerden biri haline getirmiştir. Atatürk'ün, egemenliği kayıtsız şartsız millete ait bir yetki olarak gören anlayışı, Türkiye'mizin bugün sahip olduğu demokratik rejim açısından belirleyici bir öneme sahiptir.

“TÜRKİYE İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Onun için milleti bütünleştiren temel özellikler ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir. İşte bu yüzden bugün Türkiye, anayasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir. Bugün de dün olduğu gibi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderken, bağımsızlığımızdan ve milli duruşumuzdan ödün vermeden 15 Temmuzda halkımızın demokrasisine canları pahasına sahip çıktıklarını ve daha güçlü bir Türkiye için var gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini isteriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü minnet ve şükran duyguları içerisinde anıyorum.”

SAYIN: “TÜM İNSANLIĞIN SAYGI DUYDUĞU, BÜYÜK BİR LİDERDİR”

Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın ise anma mesajında “79 yıl önce, fikirleri, yaşamı ve eserleriyle ebediyete yolcu ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu, büyük bir liderdir.
10 Kasım, milletimiz için Atatürk'ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda O'nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür. Daima büyük bir sevgi ve saygı ile yüreğimizde yaşattığımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi 79. yıl dönümünde rahmetle, minnetle ve saygı ile yâd ediyorum” dedi.

TİMUR: “ÜLKEMİZ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur da şunları söyledi:

 "Cumhuriyetimizin kurucusu, Türk Devrimlerinin öncüsü, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 79'uncu yılında, saygı, sevgi ve şükranla anıyorum. Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir" diyen ve arkasında yas değil, şanlı bir destan, genç ve çağdaş bir Cumhuriyet bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün insanlığın değişmez kanunu ölümünün ardından geçen 79 yıl, Cumhuriyet sevdalıları için onun bayrağını daha ilerilere taşımak ile geçti. Cumhuriyet'in evlatlarına bıraktığı büyük mirasın sahipçileri olarak 10 Kasım gününde, O'nu kaybetmenin hüznünü yaşarken bir kez daha O'na ve emanetine olan güvenimizi tazeliyor ve bu güveni hiç aklımızdan çıkarmadan ülkemiz için canla başla çalışıyoruz.

“MİLLETİMİZİN UNUTULMAZ LİDERİ”

Aklın ve bilimin rehberliğini kabul etmiş manevi mirasçıları olarak bizler, ülkemizi bugün içinde bulunduğu durumdan hızla çıkararak, Atatürk'ün gösterdiği yolda devam etmesi için doğruluktan, adaletten, demokrasiden ve eşitlikten vazgeçmeden yürüyeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygu ve düşünceler içerisinde, cumhuriyetimizin kurucusu ve milletimizin unutulmaz lideri olan büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı, sevgi, şükran ve rahmetle anıyor, Türk milletinin Ata’sının izinden gitme arzu ve gayretini, dün ve bugün olduğu gibi, gelecekte de hiçbir şekilde aksatmayacağını gururla ifade etmek istiyorum.”

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam