HATTAT VE EREN HOLDİNG YERLİ KÖMÜRE DÖNÜŞÜM PROTOKOLÜNÜ İMZALADI

Albayrak: "Bölge insanına istihdam oluşturacağız"

HATTAT VE EREN HOLDİNG YERLİ KÖMÜRE DÖNÜŞÜM PROTOKOLÜNÜ İMZALADI Güncel

Haber merkezi

Amasra B sahasında faaliyetlerini sürdüren Hattat Holding ile Eren Enerji (ZETES) arasında Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü imzalandı. İmza törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  "2017'de yerli kömür üretiminde 80 milyon ton üretimi geçeceğiz. Hedef, 2018 yılı sonuna doğru 100 milyonları yakalamak ve cumhuriyet tarihinin en yüksek yerli kömür üretimine ulaşmak" dedi. 

Amasra B sahasında faaliyetlerini sürdüren Hattat Holding ile Eren Enerji (ZETES) arasında Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü imzalandı. Beşiktaş'ta Çırağan Sarayı'nda düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ta katıldı. Albayrak törende yaptığı konuşmada imzalanan protokolün, milli enerji ve maden politikası çerçevesinde çok önemli          kaynaklardan biri olan yerli kaynakların önceliklendirilmesi, ithalatın ve cari açığın düşmesi, yerli istihdam ve üretimin artması açısından önemli bir işbirliği protokolü olduğunu söyledi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi,  hidro-elektrik santraller ve             nükleerde de enerjinin her alanında en iyisini yapmak zorunda olduklarını ifade eden Albayrak, yerli kömürde de önemli adımlar attıklarını kaydetti. 
HEDEF YERLİ KÖMÜR ÜRETİMİNDE 
100 MİLYON TONU YAKALAMAK  
Türkiye'nin enerjide her şeyini kömürden elde etmeyeceğini, elektrik üretim portföyün içinde yüzde 30'lardaki kömür payının ithal kısmını düzelteceklerini belirten Berat Albayrak, "Son 2 yılda 60 milyonları, geçtiğimiz yıl 70 milyonları bulduk. 2017'de yerli üretimde 80 milyon ton üretimi geçeceğiz. Hedef, 2018 yılı sonuna doğru 100 milyonları yakalamak ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek yerli kömür üretimine        ulaşmak" dedi. 
"İTHAL KÖMÜRÜ YERLİ KÖMÜRLE 
İKAME ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"     
Türkiye'nin en büyük toplam elektrik portföyündeki ithal payını düşünmek, ithali yerli kömürle ikame etmeye çalıştıklarını dile getiren Albayrak "Bugün yaklaşık 18 milyar ton Türkiye'nin kömür rezervi varken, yılda 40 mil- yon tona yakın kömür ithal ediliyorsa burada bir problem var. İşte bugün Türkiye'nin en büyük ithal kömür santrali olan Eren grubunun yılda  7 milyon tona yakın kömür ithal ederek 21 milyar kilovat saate yakın elektrik üreten bir santrali ciddi bir yatırımla, pırıl pırıl galerileriyle ve büyük yatırımları olan Hattat grubuyla buluşup bu amaca hizmet edecek en önemli sac ayaklarından birini ortaya koyması çok önemli. 7 milyon ton yerli üretim demek, 7 bin kişiye istihdam, bugünkü kömür fiyatlarıyla  700 milyon dolarlık ithalatın yerli kaynaklarla sağlanması, cari açığa 700 milyon dolarlık katkı demek" şeklinde konuştu. 
"YOĞUN BİR MESAİ ORTAYA KOYUYORUZ"    
Amaçlarının sadece Zonguldak-Amasra bölgesinde değil, Türkiye'nin kömür kapasitesi ve potansiyelinin yoğun olduğu alanlarda hem üretimi hem de istihdamı artırmak olduğunu vurgulayan  Albayrak, "Hem cari açığı azaltma ve ekonomiyi iyileştirme noktasında önemli adımları atma hususuyla, sektörün daha kurumsallaşması, iş sağlığı ve güvenliği anlamında, daha profesyonel, daha kurumsal, daha güçlü firmalarla, sektörün daha iyileşmesi ile ilgili çok yoğun bir mesai ortaya koyuyoruz" ifadelerinde bulundu. 
"BÖLGE İNSANINA İSTİHDAM OLUŞTURACAĞIZ"  
Yapılmaya çalışılan manipülasyonların hiçbir önemi olmadığını kaydeden  Albayrak, "Hiçbir şekilde özelleştirme amacı, kurumları kapatma amacı gütmeyen, mevcut çalışanları işten çıkarmayı bırakın, biz diyoruz ki bunların sayısını artıracağız. Kömür tarihimizde ulaşılamamış üretim rakamlara ulaşarak  çok daha fazla, bölge insanına istihdam oluşturacağız" dedi. 
MEHMET HATTAT VE AHMET EREN PROTOKOLÜ İMZALADI
Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve  Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren törendeki            konuşmasında yerli kömürün çıkarılmasına yönelik verdiği destekten dolayı Bakan Albayrak'a teşekkür etti.  Konuşmaların ardından Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Zetes-Hattat           Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü'nü           imzaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam