BAKANLIK TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU

Cam filmi kesinlikle yasak!

BAKANLIK TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU Güncel

Nurdan Eroğlu 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, cam filmi tartışmalarına son noktayı koydu. Bakanlık  taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılmasının yasak olduğu açıkladı. 
Uzun süredir tartışmalara konu olan ve araç sahiplerinin aklını karıştıran cam filmi konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan yazılı açıklama yaptı. Açıklamada cam filmlerinin yasak olduğu         vurgulandı. Bakanlık açıklamasının ardından Bartın Oto Sanayi sitesinde de hareketli anlar yaşanmaya başlandı. Bakanlığın cam filmi yasak açıklaması sonrasında araçlarındaki cam filmlerini söktürmek isteyenler sanayide oto cam dükkanlarının yolunu tuttu. Cam filmi takmak için 300-350 TL ödeme yapan araç sahipleri bu defa cam filmlerini söktürmek için ücret ödemek zorunda kaldı. Bazı vatandaşlar araçlarında ki cam filmlerini kendi yöntemleri ile sökmeye çalışırken bazıları ise 75 TL ücret karşılığında cam filmlerini söktürdü.
"SERBESTLİK GETİRİCİ 
BİR DÜZENLEME YAPILMADI"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesinde "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükmü bulunmaktadır. Trafikte seyreden araçların trafik denetlemeleri ve gerekli hallerde trafik cezası uygulamaları, İçişleri Bakanlığının uhdesinde polis ve jandarma aracılığıyla yapılmakta, bu denetimlerde ve cezai işlemlerde Karayolları Trafik Yönetmeliği hükümlerinin uygulanmaktadır. 26 Ekim 2016 'da Resmi  Gazete' de yayımlanan, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliği (AİTM) ile bahsedilen cam filmi uygulamasının, bu yıl 26 Ekim'de yürürlüğe girecek şekilde belirlendiği ve bu tarihten sonra yapılacak cam filmi uygulamaları için teknik düzenleme yönetmelik kapsamında 26 Ekim 2017'den önce yapılan cam filmi uygulamalarına ilişkin serbestlik getirici bir düzenleme yapılmamıştır.
"CAM FİLMİ UYGULAMASI HİÇBİR ZAMAN SERBEST OLMADI"
 Ülke sınırları içinde, yakın çevresinde  gerçekleştirilen terör saldırıları ve bu saldırılarda cam filmi uygulanmış araçların etkin terör unsuru olarak kullanmıştır. Araçlarda cam filmi uygulamasında, genel emniyet ve asayişin sağlanmasında kolluk görevlilerine denetim güçlüğü çıkarması, ulusal güvenliğin sağlanması, güvenlik güçlerinde zafiyetin oluşmaması ve can kaybı yaşanmaması noktasında, İçişleri Bakanlığıyla birlikte ilgili kamu kurumlarının söz konusu düzenlemeyi tekrar gözden geçirmesi mecburiyetinin doğmuştur. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesinin uygulanmaya devam etmesinin gerekli olduğu değerlendirmesine ulaşıldığı ve bu doğrultuda 21 Ekim 2017'de Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik  değişikliği yayımlanmıştır. Cam filmiyle ilgili trafik denetimlerine ve cezai işlemlere yasal dayanak oluşturan, trafikteki tüm araçları             kapsayan ve İçişleri Bakanlığınca yürütülen Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesi ülkemizde öncelikle uygulanmakta olup,  anılan madde gereğince araçlarda                   cam filmi uygulaması hiçbir zaman serbest olmamıştır.
"YASAK TÜM ARAÇLARI VE CAMLARA SONRADAN TAKTIRILAN TÜM FİLMLERİ KAPSIYOR"
Cam filmi yasağı, tüm araçları ve camlara  sonradan taktırılan tüm filmleri kapsamaktadır. Uygulamanın tek istisnası, araçların fabrika çıkışlı 43R onaylı sürücünün arka kısmında kalan renkli camlara sahip araçlardır. Bakanlığımızca yayımlanan son Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde de cam filmiyle ilgili doğrudan karayolları Trafik Yönetmeliği'nin uygulanacağı, cam filmi konusunda İçişleri Bakanlığına başvurulabileceklerdir." 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam