GÖZPINAR'DA DOMUZ SÜRÜSÜ GÖRÜNTÜLENDİ

Her geçen gün sayıları artıyor

GÖZPINAR'DA DOMUZ SÜRÜSÜ GÖRÜNTÜLENDİ Güncel

Nurdan Eroğlu 

Bartın'da kırsal kesimlerde tarımla uğraşan binlerce insanın bahçelerini ve tarlalarını talan eden domuz sürüleri bu defa Gözpınar Köyünde görüntülendi. Videoda domuzların arkalarından gelen aracı ve ışığını umursamadan yollarına devam ettikleri görülüyor.
Bartın'da kırsal kesimlerde tarımla uğraşan binlerce insanın bahçelerini ve tarlalarını talan eden domuz sürüleri bu defa Gözpınar Köyünde görüntülendi. Veteriner Hekim olarak görev yapan Selami Ünsal tarafından görüntülen domuz sürüsünün videosu sosyal medyada kısa sürede yüzlerce kez paylaşıldı. Videoda domuzların arkalarından gelen aracı ve ışığını umursamadan yollarına devam ettikleri görülüyor.
ÜNSAL: "SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Veteriner Hekim Selami Ünsal yaban domuzlarının insanlardan uzak yaşamayı tercih etseler de kış şartlarında yerleşim           yerlerine yakın alanlara gelip yiyecek bulma arayışına girdiklerini söyledi. Uysal, "Doğal yaşam besin zincirinde önemli bir nokta olan yaban domuzları şu an için besin piramidinde baskın rolü üstleniyor. Bu yüzden sayıları her geçen gün       artıyor. Av hayvanı statüsünde olması sebebi ile öldürülmesi yasak olan yaban domuzu sadece av sezonunda ve özel izinler alınarak avlanabilmektedir. Gebelik süresi 120-130 gün olan yaban domuzları büyük oranda gebe ve doğumlar 28 Şubat yani av sezonunun bittiği zaman başlayacak. Sayılarının  çoğalmasında ki en önemli faktör budur. Sayıların azaltılması için domuz yavruları ile beslenen tilki ve çakalların çoğalmasını beklememiz gerekecek." dedi.
SÜRÜCÜLERE "DİKKATLİ OLUN" UYARISI!  
Gece aktif olan yaban domuzlarının karayollarında büyük tehlike arz ettiğinin de altını çizen Ünsal, sürücülere gece yolculuklarında dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Ünsal, yaban domuzlarının birçok hastalığın doğal taşıyıcısı olduklarını da söylerken sığırlarda görülen şap hastalığının yaban domuzların da ise toplu ölümlere sebep olduğunu         kaydetti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam