HİBİSKUS ÇAYINI HİÇ DUYDUNUZ MU?

İşte hibiskusün faydaları!

HİBİSKUS ÇAYINI HİÇ DUYDUNUZ MU? Güncel

Muhammet Civan 

Yeşil çay, papatya çayı, kuşburnu, ıhlamur çayı… Bu çayların hepsini aşağı yukarı bilmeyen yok ama Hibiskus çayını hiç duydunuz mu?  Zayıflamaya olan etkisi ve vücuda olan faydaları ile ünlü bir çay olan Hibiskus çayı aynı zamanda idrar söktürüyor, sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği de gideriyor. İşte hibiskusün faydaları! 
Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan bitki çayları hemen hemen herkesin vazgeçilmezi. Ancak Hibiskus çayını hiç duydunuz mu?  Kırmızı rengiyle ruhsal enerji veren, hibiskus çayı aynı zamanda  sağlık ve zayıflama için de oldukça yardımcı. Bartın'da aktarlarda Medine gülü, narçiçeği gibi isimlerle de satılan hibiskus çayı, zayıflamaya olan etkisi ve vücuda olan faydaları ile ünlü bir çay. 
FAYDALARI NELER? 
Hipertansiyondan diyabete, kolestrolden mide kanserine, kabızlıktan soğuk algınlığına kadar pek çok hastalık için şifa kaynağı olan hibiskusun faydaları şöyle: 
Kan basıncını dengeler. 2008 yılının kasım ayında Amerikan Kalp Derneği'nde yayınlanan bir makalede hibiskus çayının kan basıncını düşürdüğü ve tansiyonu dengelediği belirtilmiştir. Hipertansiyon yani yüksek tansiyondan muzdarip kişiler için şifa kaynağı olabilir. Aynı zamanda kan basıncını düşürmesiyle diyabet yani şekeri de dengeler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kan basıncını düşürücü etkisinin yanında idrar söktürücü özelliği olması da hibiskus çayının faydaları arasındadır. İdrar çıkmayı da arttırarak rahatlama sağlar. Antioksidan özelliği nedeniyle kolesterol düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü düşürücü etkisiyle kalp hastalıklarına karşı da korur. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde karaciğere karşı da yararlıdır. Vücut dokuları ve hücrelerde bulunan serbest radikalleri nötralize ederek vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardım eder. Antitümör ve antioksidan özelliklere sahiptir. Hücreleri uyararak kanserli hücrelerin gelişimini önlediği düşünülmektedir. Mide kanserine karşı koruma sağlar.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR 
Kadınların aylık olarak yaşadıkları regl ağrılarına da iyi gelir. Adet dönemindeki ağrılara ve kramplara karşı fayda sağlar. Hormonları dengeler. Hibiskus çayı C vitamini ve askorbik asit yönünden oldukça zengin bir çaydır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlaması da hibiskus çayının faydalarından biridir. İçeriğindeki flavonoidler, vitamin ve mineraller sayesinde antidepresan özelliği vardır. Bedeni ve zihni rahatlatır, sinir sistemini sakinleştirir. Susuzluğu giderir. Vücuttan sıvı atılmasına karşı, sıvı eksikliğini karşılar. Toksinlerin atılmasına yardım eder. Sindirim sistemine fayda sağlayarak hazımsızlığı da giderir. Bağırsak hareketlerini arttırır, bu nedenle kabızlık için çözüm sağlar.
HİBİSKUS ÇAYI ZAYIFLATIYOR MU? 
Hibiskus çayı yüksek oranda demir mineralini içerir. Demir minerali sayesinde vücuttaki demir eksikliği ve kansızlık giderilebilir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayan kişiler kilo vermekte zorlanırlar. Hibiskus çayı sayesinde vücuttaki demir eksikliği giderilir ve kilo vermek kolaylaşır. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımını hızlandırarak da zayıflamaya yardım eder. Sindirimi kolaylaştırmasıyla da vücuttaki ödemi atar, şişkinlik gidericidir. Vücuttaki ödem ve şişkinliğin atılmasıyla da zayıflamak mümkündür.
NASIL HAZIRLANIYOR? 
Hibiskus çayı hazırlamak için bir bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus atın. 15-20 dakika demlendirerek içebilirsiniz. Demlendiği sırada isteğe bağlı olarak içine tarçın, limon veya zencefil ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
TANSİYON VE KOLESTEROL 
HASTALARI DİKKAT! 
Peki, faydalarını sıraladığımız hibiskus çayının yan etkileri var mı, kimler bu çayı kullanmamalı? Tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı olan, bu rahatsızlıklarla ilgili ilaç kullanan kişilerin hibiskus çayı içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Aşırı tüketilmesi halinde kan basıncını çok düşürebiliyor. Düşük tansiyonu olan kişiler çok fazla tüketmemelidir. Hibiskus çayı tansiyonu düşürücü olduğu için hipotansiyonu olan kişiler için zarar verebilir, baygınlığa sebep olabilir. Bazı insanlarda aşırı tüketimi halinde halisülasyon görme, hayal görme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemelidir. Bazı kişilerde kırmızı kaşıntılı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı olan, bu rahatsızlıklarla ilgili ilaç kullanan kişiler hibiskus çayı içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca düzenli başka ilaç kullanan herkes doktorlarına danışarak bu çayı içmelidir.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam