VATANDAŞLAR HAMSİYE HÜCUM ETTİ

Kilosu 5 liraya düştü

VATANDAŞLAR HAMSİYE HÜCUM ETTİ Güncel

 

Nevin Özbakan

Karadeniz'e açılan balıkçılar limanlara tekneleri hamsi dolu döndü. Balıkçıların beklediklerinin de üzerinde hamsi ile limanlara dönmesi Bartın’da fiyatlara olumlu yansıdı. Geçtiğimiz günlerde 10 liraya satılan hamsinin kilosu 5 liraya düştü.

Karadeniz’de balık avına çıkan balıkçı tekneleri Amasra ve Tarlaağzı Limanı tonlarca hamsi ile döndü. Hamsinin bol çıkması fiyatlara da olumlu yansıdı. Bartın’da geçtiğimiz günlerde 10 liradan satışa sunulan hamsi dün 5 liradan satışa sunuldu.

Bartın’da hamsinin ucuzladığını gören vatandaşlar kilo kilo hamsi alarak balıkçılardan ayrıldı. Vatandaşlar tezgâhlardaki hamsi bitmeden alabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Ucuzladığı için 4 kilo hamsi aldığını söyleyen Ali Ayhan Durmuş, “Uzun zamandır fiyatların düşmesini bekliyorduk. Hamsi bizim için milli bir balık. Her kış sofralarımızı süslüyor. İnşallah bu senede süslemeye devam edecek. Denizden balık bol çıkınca fiyatlarda düşüyor. Duyduğumuza, öğrendiğimize göre 300 ton hamsi ile dönmüş balıkçılar. Tabi böyle olunca sevinen sadece balıkçılar değil bizim gibi vatandaşlarda oluyor. 4 kilo hamsi aldım. En az iki kilosunu bugün akşam yemeğine hazırlarız. Geri kalanını da hafta sonu tüketiriz.” dedi.

Ailecek en çok sevdikleri balığın hamsi olduğunu ifade eden Neriman Korkmaz ise, “2 kilo aldım evime gidiyorum. Hamsinin yeri  soframızda bir başka. Bazı insanlar kokusundan dolayı hamsiye uzak duruyor ama bizim ailecek en sevdiğimiz balık hamsi. O yüzden bugün hamsinin ucuzladığını görünce fırsatı kaçırmak istemedim. Şimdilik 2 kilo aldım fakat önümüzdeki günlerde fiyatın daha da düşebileceğini umuyorum. Fiyat düştükçe aldığımız kiloda artıyor” şeklinde konuştu.

Kırmızı etin pahalılığı nedeniyle balığın sofralarında daha çok yer aldığını belirten Sevim Kara’da, “Pahalılıktan dolayı çocuklarımıza kırmızı eti çok fazla yediremiyoruz. Hal böyle olunca beyaz ete yöneliyoruz. Balığın ucuz olması en çok bizim gibi dar gelirli vatandaşları sevindiriyor. Bu sayede çocuklarımıza bol bol balık yediriyoruz. Balığın insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu da biliyoruz.” dedi.

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam