EGZOZ GAZI EMİSYON DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

EGZOZ GAZI EMİSYON DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

EGZOZ GAZI EMİSYON DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR Güncel

EGZOZ GAZI EMİSYON DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Nihal Çınçın

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, “Egzoz Gazı Emisyon Denetimlerinin devam ettiğini  Bilindiği üzere 30/11/2013 tarihli ve 28837 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği” nin 9.maddesinde “Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu uygun olan taşıt sahibine, sadece Bakanlık tarafından bastırılan egzoz gazı emisyon ölçüm pulu ve egzoz gazı emisyon ruhsatı, bedeli karşılığında verilir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmayan veya sınır değerleri sağlamayan hiçbir araca egzoz gazı emisyon ölçüm pulu verilmez denilmektedir” dedi.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI EKİPLERİYLE KOORDİNELİ DENETİMLER YAPILMAKTADIR

Ali Özcan, “Bu doğrultuda, bahsi geçen yönetmeliğin 16. maddesi ile 04/04/2014 tarihli ve 2014/9 sayılı “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri Genelgesi” hükümleri kapsamında Müdürlüğümüzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle koordineli olarak taşıtların egzoz gazı emisyon ölçüm pulu olup-olmadığının tespiti amacıyla denetimler yapılmaktadır. Söz konusu denetimlerde; egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılmadığının tespiti halinde, taşıt sahibine 2872 sayılı Çevre Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre idari para cezası uygulanmaktadır.

 

Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğini de azaltmak amacıyla Müdürlüğümüzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle koordineli olarak denetimlerimiz büyük bir titizlikle devam etmektedir. Araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmalarının İlimizin hava kalitesi değerlerini iyileştirmeye katkısı olacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam