BİNALARDA SU YALITIM YÖNETMELİĞİ

01 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek

BİNALARDA SU YALITIM YÖNETMELİĞİ Güncel

Muhammet Civan

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Binalarda Su Yönetmeliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, “Binalarda su ve neme karşı alınması gereken önlemlerin teknik kuralları yönetmelikle düzenlendi. Bakanlığımızca imar mevzuatı kapsamında, projelendirme ve yapılaşmaya ilişkin usul, esas ve standartlara ilişkin düzenlemelere göre hazırlanan "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği", 27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik hükümleri 1/6/2018 tarihinde yürürlüğe girecek” dedi.

SU VE NEME KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİN TEKNİK KURALLARI BELİRLENDİ

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan,”Ülkemiz’ deki mevcut yapı stokunun özellikle su yalıtımı problemiyle karşı karşıya olması, pek çok binada nem ve su problemi nedeniyle yüksek onarım ve güçlendirme maliyetlerinin ortaya çıkması nedeniyle hazırlanan yönetmelik kapsamında, binalarda su ve neme karşı alınması gereken önlemlerin teknik kuralları belirlendi” dedi

Binanın taşıyıcısının korunmasının yanında, kullanım ömrünün artırılmasını da hedefleyen yönetmelik, temel, bodrum perdeleri, ıslak hacimler, balkon, çatı, teras, su deposu gibi su ve neme maruz kısımlarda uygulanacak su yalıtım kurallarını da içeriyor. Yönetmelikle bodrum ve temeldeki yalıtımlara binanın özellikleri, çevredeki zeminin cinsi ve yer altı su durumuna göre karar verilecek.

Düzenleme kapsamında yapısal geçirimsizlik için nitelikli beton kullanılacak, açık teraslarda malzemenin güneş ışınlarına dayanım şartı aranacak ve yeşil çatılar için malzemede ilave özelliklerin sağlanması da zorunlu olacak.

Yapılan bu düzenleme ile su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörün bilinçlendirilmesinin yanı sıra, doğru projelendirme, doğru malzeme seçimi ve doğru uygulamanın yapılması ve denetlenmesi de sağlanacak.

Yönetmeliğin, tüketiciler, yapımcılar, tasarımcılar ve denetimciler için yol gösterici olması bekleniyor.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam