HENDEKYANI ÜST GEÇİDİ PROJESİ TAMAMLANDI

Hayati önem taşıyan üst geçit açıldı

HENDEKYANI ÜST GEÇİDİ PROJESİ TAMAMLANDI Güncel

 

Nihal Çınçın

Bartın Belediyesi tarafından Hendekyanı Mahallesi İnönü İlkokulu önünde yapım çalışması başlatılan üst geçit tamamlandı. Üst geçidin açılış töreninde konuşan Başkan Akın belediye olarak 3. üst geçit projesini hayata geçirdikleri söylerken Hendekyanı Üst Geçidinin çevre düzenlemesi ve ilavelerle beraber 550 bin TL’ye mal olduğunu belirtti.

Bartın Belediyesi tarafından öğrenciler başta olmak üzere yayaların güvenliği için yapımına başlanan Hendekyanı üst geçit projesi tamamlandı. Öğrenciler ve yayalar için hayati önem taşıyan üst geçidin açılışı yağmur yağışı nedeniyle Pazartesi günü gerçekleştirilememişti. Ertelenen ve dün gerçekleştirilen törene Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yanı sıra Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, İl Genel Meclis Üyesi Savaş Buyurman, Demirciler Mahallesi Muhtarı Şeref Lüleci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul idarecileri ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

15 metre uzunluğunda, 5,5 metre yüksekliğinde olan ve her iki tarafında engelli asansörü bulunan üst geçit kapalı ve aydınlatmalı olarak inşa edilirken Belediye Başkanı Cemal Akın üst geçidin 550 bin TL’ye mal olduğunu söyledi.

Açılış töreni öncesinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın Şemdinli’de teröristlerle çıkan katışmada 6’sı asker 2’si korucu 8 şehidimize Allahtan rahmet diledi.

SIKINTILAR KAZALAR YAŞANIYORDU

Yapımı tamamlanan üst geçitle ilgili de konuşan Başkan Akın, “Bartın Belediyesi olarak yaptığımız 3. üst geçit projesi bu. İlk üst geçidi 15 Temmuz 2011 tarihinde Çatmaca Gölbucağı’na yaptık. Orada sıkıntı ve kazalar çok oluyor idi. Karayollarından izin alarak projelendirdik ve tarafımızdan karşılanan bütçesi ile tamamladık. İkinci üst geçidi Cumhuriyet Mahallesi’nde Pelenkoğlu firmasının katkıları ile yaptık. O da 23 Kasım 2012’de gerçekleştirildi. Orada yine aynı sıkıntılar kazalar yaşanıyordu. Üçüncü üst geçidimiz ise bu bölgede yapıldı. Bu bölgede özellikle çok sayıda öğrencimiz var. Bu gençler burada çok kazaya maruz kalıyorlardı. Bunun üzerine görüşmeler yaparak ne yapabiliriz diye düşündük ve burada da bu projeyi gerçekleştirdik. Güzel bir proje yapıldı. Bütün maliyetleri Bartın Belediyesi tarafından karşılandı. Çevre düzenlemesi hariç 451 bin TL’ye mal oldu burası. Çevre düzenlemesi ve ilave yaptıklarımızla beraber 550 bin TL’ye mal olan bir üst geçit çalışması gerçekleştirildi. Buradan da borcumuz yok.” dedi.

HİZMETLER DEVAM EDECEK

Başkan Akın tamamlanan diğer projeler ve devam eden çalışmalarla ilgili açıklamasında ise, “Sadece bu yıl yaptığımız birkaç tane projeyi söyleyeceğim. Yalı mevkiinde bir cami açılışı yaptık. Bartın kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisinin açılışını yaptık. 31 Milyon TL’lik bir projeydi. Bartın’ın kanalizasyonu, atıksuyu artık ırmağa gitmiyor. 3 bin ton her gün ırmağa gidiyordu. İnkumu’na kanalizasyon atıksu arıtma tesisi derin deniz deşarjı yaptık. Kavaklı Caddesinde yenileme yaptık. Önemli ve sıkıntılı olan Kemerköprü, Şadırvan, Su Terazisi, Karakaş, Piryancılar, İskele Hükümet Caddeleri ile Rüştiyeler Sokakta doğalgaz, su şebekesi, yağmur suyu gibi yenilenme çalışmalarını bitirdik. Aydınlatmalar yapıldı. Yine Cumhuriyet Caddesi, Yukarı Çarşı ve Hamam Sokağı da en kısa zamanda bitireceğiz. Doğalgaz Bartın’ın artık %97’sine ulaştı. %3’lük bir kısım kaldı o da şehir merkezinde kapalı alanlardaki alanlara girmedik. Yine bu sene Gazhane Kültür Parkını açtık. Aladağa mesire alanı yaptık. Şiremirçavuş’a yaşam merkezi yaptık. Tarihi çeşmelerimizin restorasyonlarını yaptık. Aladağ, Şiremirçavuş, Cumhuriyet Mahallesi su hatlarını büyüttük. 1 Milyonluk bir proje bu. Parklar yaptık. İnkumu alt yapı çalışmalarını Yeni Mahalle tarafında gerçekleştirdik. Bu da 5 Milyonluk bir proje oldu. Yeni iş makinaları aldık. Devam eden işlerde ise eski Belediye Binasında restore ve kent müzesi çalışmaları devam ediyor. 3,5 Milyon TL’lik bir proje. Kaynarca Spor ve Yaşam Merkezi gerçekleştiriyoruz. Seneye inşallah Nisan ayında açılışını yapacağız. 5 Milyonluk bir proje bu da. Kavallara yine bir yaşam merkezi açacağız. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze sanayide yeni bir hizmet binası ve seralar yapıyoruz. Bu da 800 Bin TL’lik bir proje. Kanlıırmak Caddesinde yürüyüş yolu yapıyoruz aydınlatmasıyla beraber projeyi tamamlayacağız. Hendekyanında 35 yıl sonra kaldırımları değiştirdik. 30 yıl sonra yolları yaptık. İki tane yerimiz vardı her yağmur yağdığında en az 15 tane ev sele gidiyordu. Buralara hizmet vermeye çalıştık ve bu hizmetler devam edecek. Bu hizmetler sadece bu sene yapılanlar seneye de birçok hizmet vermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam