4. KARAVAN RALLİSİ BARTIN’DA YAPILDI

Mugada bir ilke ev sahipliği yaptı

4. KARAVAN RALLİSİ BARTIN’DA YAPILDI Güncel

 

 

Haber merkezi

Türkiye Kamp ve Karavan Derneği tarafından düzenlenen 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi Bartın’da gerçekleştirildi. Bartın Mugada Karavan Park'ta yapılan karavan rallisine ülkemizin değişik illerinden 23 karavancı ve toplam 60 kişi katıldı.

Bartın, Türkiye Kamp ve Karavan Derneği tarafından düzenlenen 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'ne ev sahipliği yaptı.   20- 22 Ekim tarihleri arasında Bartın Mugada Karavan Park'ta gerçekleşen karavan rallisi içim ülkemizin değişik illerinden 23 karavancı  ve 60 kişi Bartın'a geldi. Mugada Karavan Park'ta konaklayan karavancılar, 2 gün boyunca Bartın'ın tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezerken açılış töreni de düzenlendi. Kortej yürüyüşü ile start alan törene; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Ayşegül Yaylı, Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Metanet Çulhaoğlu, İl Özel İdaresi Şube Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

YAYLI: “İLERİDE DAHA ETKİLİ OLACAK”

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ayşegül Yaylı, Mugada Karavan Park Alanının ileride daha etkili olacağı düşüncesinde olduklarını ifade ederek "4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'ni ilimizde düzenlemiş olmalarından dolayı büyük bir mutluluk duymaktayız. Bartın'ımız 3 bin yıllık tarihi ve kültürel geçmişi ile 1940'lı yıllarda turizmin göz bebeği, turizmin ilk hareketlendiği Amasra'mızda öne çıkan Kuşkayası, Ulukaya Şelalesi ve sahil şeritleriyle turizmde bugüne kadar öne çıkmıştır. Özellikle İl Özel İdaresi'nin yapmış olduğu Mugada Karavan Park Alanının ilerde sizler için öne çıkarmak adına daha etkili olacağı düşüncesindeyiz. Yapmış olduğumuz bu etkinliğin özellikle ilimizi Türkiye ve Uluslararası alanlarda tanıtma anlamında büyük katkı sağlaması sebebiyle sizlere çok teşekkür ediyoruz. Buraya geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz" dedi.

KAYIŞ: “BARTIN'DA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bartın'da bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kayış ise şunları söyledi:

"Bir amatör ruhla ve heyecanla Bartın'da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bize böyle bir imkânı verdikleri için Türkiye Kamp ve Karavan Derneği ve üyelerine şükranlarımı ifade ediyorum. Bizim bu Karavan Park alanımız standarda uygun 58.kamp alanı oldu. Bu sayıyı ülkemiz için sevindirici buluyorum. Dernek Başkanımız dünyada 9 milyon kayıtlı karavan olduğunu ifade etti. Ülkemizde ise bu sayının az olduğunu biliyoruz. Bununla beraber yine Başkanımız 2020 yılında hükümetimizin, bakanlığımızın karavancılığın alternatif turizm şeklinde plana alındığını ifade etti. Gerçekten geç de kalınmış olsa önemli bir bilgidir. Bartın genç bir ilimiz. Batı Karadeniz'in önemli bir ili. 59 Kilometre sahile sahip. Bunla birlikte 20 kilometre de turizm yapılabilecek plaja sahip. Karadeniz düşünüldüğünde nadide yerlerden bir tanesi.

“ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK”

 İlimiz Ankara'nın denizi olarak ifade ediliyor. Yalnızca deniz, kum değil etrafı görüyorsunuz. Tam bir doğa şehri. Bugün bu güzellikler arasında önemli bir etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikten haberdar olur olmaz gerçekten İl Emniyet Müdürümüz ve Jandarma Alay Komutanımız asayişin sağlanması için elinden geleni yaptılar. Ben sizlerin huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum. Eksikliklerimizi görüyoruz. Bu eksikliklerimizi bize sizler de iletiyorsunuz. Biz daha iyi imkânları sizlere sunmak istiyoruz.  Üzerimize düşen ne ise yapıyoruz. Biz profesyonel turizm işletmecisi değiliz. Ancak belki de işin güzelliği bu. Bizden talebiniz doğrultusunda eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz."

ÇULHAOĞLU: “ALTERNATİF TURİZM DALLARINDAN BİRİSİ”

Türkiye'deki karavan kamp sayısının  109 olduğunu belirten  Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Mehmet Metanet Çulhaoğlu şu açıklamalarda bulundu.

"Biz burada 4.sünü yapacağımız Anadolu Rallisi için buradayız. Ama burada 2015 yılında Sekreterimizin bizden talebi üzerine burayı ziyaret ettik. Burası 3 metrelik bir kum dağıydı. Burada kamp alanı olur mu dediler bizde dedik ki şunlar yapılabilirse burası kullanılır ve karar verilerek bugün o kararın sonucu olan mutluluğu hem devletimizin mülki erkânı hem de Türkiye Kamp ve Karavan Derneği üyeleri olarak burada birlikte yaşıyoruz. Ben bu güzelliği yaşattıkları için başta Genel Sekreterimiz İbrahim Kayış olmak üzere tüm daire müdürlerine ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyor teşekkürlerimi sunuyorum. Alternatif turizm dallarından birisi olan kamp ve karavan turizmine dünyada baktığımız zaman çok önemli bir yerde.

“BÜYÜK BİR KATMA DEĞER YARATIYOR”

Gerçekten de çok büyük bir katma değer yaratıyor. Dünyada 9 milyon adet karavan var. Avrupa'da 42 bin kamp yeri var. O kamplarda 300 bin kişi çalışıyor. Aynı zamanda bu kamplarda 469 Milyon yıllık geceleme oluyor. Bunun karşılığında 15 milyon Euroluk bir meblağ ortaya çıkıyor. Yine aynı şekilde karavan imalatçılarının da yıllık ciroları 14 milyar Euro. Türkiye'ye baktığımızda 20 tane üretici firma var. Bu firmaların yıllık gelirleri 14 Milyon. Bir yerde 14 milyar Euro bir tarafta 1m Milyon TL. Bu geçmişten bugüne devletin bu sektöre bir az şaşı bakmasından kaynaklanıyor.

“TÜRKİYE'DE Kİ KAMP SAYISI 109”

Bizim bütün çalışmalarımız devletimizle birlikte sivil toplum örgütleri olarak aksaklıkları ve olması gerekenleri turizm toplantıları dile getirmek. Türkiye'de ki kamp sayısı 109 ama bunların içerisinde kamp denmeyecek yerler var. Bugün Mugada'da açılan kamp yeri Avrupa standartlarına uygun olmasa da stantlara yakın kabul edilen bir kamptır. Türkiye'de standartlara yakın olan 57 kamp yeri varken Mugada ise 58. olacak. Değerli arkadaşlar kampçı doğa sevgisi ile dolu insan sevgisi ile dolu bütün insanlara kucak açan doğayı kirletmeyen ve güzellikleri her diam yaşama arzusunda olan insandır. Kampçıdan hiç kimseye zarar gelmez. Bu katma değeri yüksek olan ama yapımı daha ucuz olan kampçılığı geliştirmek gerekir."

Açılış konuşmaların ardından 4. Anadolu Kamp ve Karavan Rallisi'nin açılışı gerçekleştirildi. Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden tören programı kokteyl ile sona erdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam