BARAJDA FİNALE ADIM ADIM YAKLAŞILIYOR

Ülke ekonomisine yıllık 6,83 milyon TL katkı

BARAJDA FİNALE ADIM ADIM YAKLAŞILIYOR Güncel

 

Haber merkezi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Kirazlıköprü Barajının tamamlanmasıyla Bartın’da taşkın riskinin azalacağını ve 31 bin dekar arazi sulanacağını söyledi. Acu, “DSİ Bartın’da yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor” dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Kirazlıköprü Barajının tamamlanmasıyla Bartın’da taşkın riskinin azalacağını ve 31 bin dekar arazi sulanacağını söyledi. Kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen Gölsu Projesinden Bartın’ın da faydalandığını ifade eden Acu, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen Gölsu Projesi kapsamında Bartın ilimizde nasibini almaktadır. Batı Karadeniz Gelişim Projesi (BAKGEP) kapsamında bulunan Bartın ilimizde çalışmaları hızla devam eden Bartın Kirazlıköprü Barajı’nda depolanacak 66,19 milyon m3 su ile 30.960 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Ayrıca 12,3 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 41 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlanacaktır” dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 6,83 MİLYON TL KATKI

Temelden yüksekliği 71,50 metre olan barajın tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 6,83 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Murat Acu, “Barajın tamamlanmasıyla ayrıca Bartın il merkezinin taşkın riski de azaltılmış olacaktır. DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam