YOKSULLUK ORANI DÜŞTÜ

Yoksullaşmıyoruz!

YOKSULLUK ORANI DÜŞTÜ Güncel

Nurdan Eroğlu 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bartın'da dahil olmak üzere 81 ilin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı sonuçlarını açıkladı. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı, Türkiye'de 2015 yılında yüzde 21,9 iken 2016 yılında bu oranın yüzde 21,2'ye gerilediği görüldü.
YOKSULLUK ORANIN EN YÜKSEK SIRBİSTAN
Kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre,  en yüksek yoksulluk oranına sahip ülke yüzde 25,5 ile Sırbistan olurken, bu ülkeyi yüzde 25,3 ile Romanya ve yüzde 22,9 ile Bulgaristan takip etti.  Seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük yoksulluk oranının yüzde 9,7 ile Çek Cumhuriyeti'nde olduğu görülürken, bu ülkeyi yüzde 11,6 yoksulluk oranı ile Finlandiya ve yüzde 11,9 ile Danimarka'nın izlediği görüldü. 
YOKSULLUĞUN EN FAZLA ARTTIĞI ÜLKE İSVEÇ
 Seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri içinde kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, 2016 yılında bir önceki yıla nazaran yoksulluk oranında artışın en yüksek olduğu ülkenin 1,7 puan ile İsveç olduğu görüldü. Bu ülkeyi 1,2 puan artışı ile Hollanda ve 0,9 puan ile Bulgaristan takip etti. 2015 yılına göre 2016 yılı yoksulluk oranında en fazla düşüşün olduğu ülke ise 0,8 puan ile Finlandiya olurken, bu ülkeyi 0,7 puan azalış ile Türkiye, İngiltere ve Letonya'nın izlediği görüldü.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam