BARTIN’DA 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Akyer: “Önemli görev ve sorumluluklarımız var”

BARTIN’DA 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI Güncel

Nurdan Eroğlu

19 Ekim Muhtarlar Günü Bartın’da törenle kutladı. Bartın Valiliği önünde gerçekleştirilen törende konuşan Kozcağız Yenişar Mahallesi Muhtarı Ferdi Akyer, muhtarların  önemli görev ve sorumlulukları olduğunu ifade erek vatandaşların her türlü sorunuyla muhtarların ilgilendiğini ve sorunlara çözümler aradığını söyledi.

19 Ekim Muhtarlar Günü Bartın’da törenle kutladı. Bartın Valiliği önünde gerçekleştirilen törene Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Bartın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şube Başkanı Hayrettin Er tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulan törende Kozcağız Yenişar Köyü Muhtarı Ferdi, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

AKYER: “MUHTARLARIMIZIN ÖNEMLİ GÖREV VE SORUMLULUKLARI VARDIR”

Muhtarların sorumluluklarının büyük olduğunu ifade eden Ferdi Akyer, mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşların her türlü sorunlarıyla ilgilendiklerini ve çözüm aradıkları kaydetti. Mahalle ve köylerinde gelişmekte olduğuna dikkat çeken Akyer şunları söyledi:

 “Bugün bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ediyorum. 1829 yılında faaliyetlerine başlayan muhtarlık müessesesi 19 Ekimi Muhtarlar günü olarak kutlamaya başlanmıştır. Bizlere bu anlamlı günü hediye eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız ve hükümet üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Seçimle göreve gelen muhtarlarımız köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlan ile ilişkilerinde aracı bir rol alırken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel görevini yerine getiren müesseselerdir. Yerelin en küçük idari birimleri olan muhtarlarımızın önemli görev ve sorumlulukları vardır.

“İSTİKRARLI KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşlarımızın her türlü sorunları ile muhtarlarımız ilgilenmekte ve çözümler aramaktadır. Sorumluluk alanlarında yol, su, park, mezarlık, temizlik gibi köy ve mahallenin ortak ihtiyaçlarını yapılmasına öncülük etmekle birlikte yasların yüklediği sorumluluk ve yetkinin ötesinde ülkemizin gelişmesinde büyümesine paralel olarak bulunduğu mahalle ve köylerini de geliştirmektedir. Unutmayalım ki huzurlu güvenli istikrarlı kalkınmada yerelden başlar. Seçimle göreve gelen muhtarların bu anlamda sorumlulukları da büyüktür.

“MUHTARLAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”

Atatürk'ün dediği gibi ‘Muhtarlar, demokrasinin temel taşıdır’ Mahalle ve köylerimize daha iyi hizmet verebilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde başlattığı KÖYDEŞ Projesi ve İl Özel İdaresine aktarılan ödeneklerdeki artışlarla köylerimiz daha güzel hizmetler yapılmıştır. 1829 yılından günümüze kadar faaliyetlerini ve günümüzde sayısı 53 bini bulan bütün çalışmaların her noktasında görev alan muhtarlarımızın özlük haklarında 2002 yılından beri gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; Bu günü bizlere ‘’Muhtaralar Günü" olarak ilan eden Hükümetimize ve Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgelerin yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyor tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam