“MUHTARLARIMLA EL ELE DAHA GÜÇLÜYÜM” FİNALİ YAPTI

Şahin: “Bizi günün her saatinde arayabilirsiniz”

“MUHTARLARIMLA EL ELE DAHA GÜÇLÜYÜM” FİNALİ YAPTI Güncel

Nurdan Eroğlu

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin önderliğinde gerçekleştirilen yürütülen “Muhtarlarımla El Ele Daha Güçlüyüm” projesi Bartın merkez ilçe ve köylerde görev yapan 300 civarı muhtara verilen eğitim le tamamlandı. Projenin final toplantı Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda yapılırken  Müdür  Şahin, “Bartın’ımızın her türlü ihtiyacına cevap vermek istiyoruz” dedi.

Bartın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Muhtarlarımla El Ele Daha Güçlüyüm” projesi tamamlandı. Bartın ve ilçelerinde olmak üzere 4 etaptan oluşan “Muhtarlarımla El Ele Daha Güçlüyüm” projesi kapsamında, 300 civarı muhtara; ‘5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’, ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın diğer hizmet modelleri hakkında eğim verildi. Eğitimler sonunda ise muhtarlara katılım belgesi takdim edildi. Amasra, Kurucaşile ve Ulus ilçelerinden sonra projenin finali,   Bartın Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Ayla Ünal ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Kadına Yönelik Hizmetler’ konusunda bilgi verirken, ‘5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve Bakanlığının diğer hizmetleri de Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Eğitim ve Danışmanlık Birim Sorumlusu Gülseren Yıldırım anlattı. Jandarma AST. Kıdemli Çavuş Hatice Yalçın ise 6284 Sayılı Kanun kapsamında Jandarma’nın uygulamaları hakkında bilgiler verdi.  Yapılan eğitimler sonrasında, Bartın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından muhtarlara belge takdim edildi.  

AKTAŞ: “BAKANLIĞIMIZIN HİZMET MODELLERİNİ İÇEREN BİR EĞİTİM PROJESİ PLANLANDI”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ece Aktaş Yılmaz, proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bilindiği üzere muhtarlarımız, devletimizin sunduğu tüm kamu hizmetlerinin ülkemizde yaşayan vatandaşlarımıza ulaştırılması ve yaygınlaştırılması noktasında, vatandaşla devlet arasındaki köprüyü oluşturan önemli bir görevi üstlenmektedirler. Bu doğrultuda sunduğumuz hizmetlerin Bakanlığımızın misyon ve vizyonu gereği yerinde ve zamanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından yola çıkılarak, muhtarlarımıza yönelik Bakanlığımızın hizmet modellerini içeren bir eğitim projesi planlanmıştır. İl Müdürümüz Sayın Mahmut Şahin'in önderliğinde ve girişimleriyle başlatılan bu proje ilimizde görev yapmakta olan muhtarlarımıza yönelik, Bakanlığımızın hizmet modellerini tanıtan eğitimleri içermektedir.

“HİZMETLER HALKIMIZA DAHA SAĞLIKLI ULAŞACAK”

5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında suça sürüklenen ve suç mağduru çocuklar (ihmal ve istismar mağduru vb.) hakkında muhtarlarımızın bilgi, bilinç ve farkındalık düzeyleri arttırılacak, dezavantajlı grupların muhtarlarımız vasıtasıyla Bakanlığımızın hizmet modellerine ulaşması kolaylaştırılacaktır. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında şiddet mağduru ve şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar ile ilgili olarak muhtarlarımızın bilgi, bilinç ve farkındalık düzeyleri arttırılacak, dezavantajlı grupların muhtarlarımız vasıtasıyla Bakanlığımızın hizmet modellerine ulaşması kolaylaştırılacaktır. Bakanlığımızın diğer hizmet modelleri hakkında muhtarlarımız bilgilendirilmiş olacak, bu doğrultuda muhtarlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalar yapılacak, Müdürlüğümüz personeli ile muhtarlarımız arasındaki iletişimin daha sağlıklı olması sağlanacak, bu doğrultuda bilgi akışı ve alışverişinin daha işlevsel olmasına katkı sunulacaktır. Yürütülmesi planlanan proje kapsamında ve düzenlenecek eğitimler ışığında; sunulan hizmetlerin muhtarlarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza daha sağlıklı ulaşması sağlanacaktır.

“MUHTARLARIMIZ BİLGİLENDİRİLMİŞ OLACAK?”

Bilindiği üzere muhtarlarımız, devletimizin sunduğu tüm kamu hizmetlerinin ülkemizde yaşayan vatandaşlarımıza ulaştırılması ve yaygınlaştırılması noktasında, vatandaş ile devlet arasındaki köprüyü oluşturan önemli bir görevi üstlenmektedirler. Bu doğrultuda sunduğumuz hizmetlerin Bakanlığımızın misyon ve vizyonu gereği yerinde ve zamanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından yola çıkılarak, muhtarlarımıza yönelik Bakanlığımızın hizmet modellerini içeren bir eğitim projesi planlanmıştır. İl Müdürümüz Sayın Mahmut Şahin'in önderliğinde ve girişimleriyle başlatılan bu proje, İlimizde görev yapmakta olan muhtarlarımıza yönelik, Bakanlığımızın hizmet modellerini tanıtan eğitimleri içermektedir. Suça sürüklenen ve suç mağduru çocuklar (ihmal ve istismar mağduru vb.) ile şiddet mağduru ve şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar hakkında muhtarlarımızın bilgi, bilinç ve farkındalık düzeyleri artacak, dezavantajlı grupların muhtarlarımız vasıtasıyla Bakanlığımızın hizmet modellerine ulaşması  kolaylaşacaktır. Bakanlığımızın diğer hizmet modelleri hakkında muhtarlarımız bilgilendirilmiş olacak, bu doğrultuda muhtarlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalar yapılacak, müdürlüğümüz personeli ile muhtarlarımız arasındaki iletişimin daha sağlıklı olması sağlanacak, neticesinde bilgi akışı ve alışverişinin daha işlevsel olmasına katkı sunulacaktır. Yürütülmesi planlanan proje kapsamında ve düzenlenecek eğitimler ışığında; Bakanlığımızca sunulan hizmetler, muhtarlarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza daha sağlıklı bir şekilde ulaşacaktır.”

ŞAHİN:  “EKİBİMİZ YOĞUN ÇALIŞTILAR, EMEK VERDİLER”

Bartın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin ise toplantıdaki konuşmasında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu projede emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bizim olmazsa olmazımız sizlersiniz. Bartın’a geldiğimde ilk toplantıyı ve ilk ziyaretimi Muhtarlar Derneği’ne yapmıştım. Çünkü sahada bizlerle el ele olan sizlersiniz. Sizler; bizim, devletimizin, milletimizin eli ayağı, gözü kulağısınız. Bu nedenle bu projeye gerek duyduk. Ekibimiz yoğun çalıştılar, emek verdiler. Bugün projemizin finalini gerçekleştiriyoruz.  Bundan sonra muhtarlarımızla daha yakın olmak istiyoruz.

“BİN 795 KİŞİYE EVDE BAKIM HİZMETİ VERİYORUZ”

Bildiğiniz gibi kış mevsimine geldik. Mahallerimizde barınma yeri olmayan, barınması gereken varsa onları hemen almaya hazırız.  Şu an da 10 ASDEP personeli arkadaşımız göreve başladı. Mahallerde tarama çalışmaları yapıyorlar. Evde Bakım Hizmetleri ile ilgili Bartın’da bin 795 kişiye evde bakım hizmeti veriyoruz.

“BÜYÜK BİR KAZANÇ OLACAK”

Huzurevimiz de kapasitemiz 30. Kapasitemiz dolu olduğu için 15 kişi ise sırada bekliyor.  İnşallah 2018 yılında yeni bir Huzurevini ilimize kazandırmış olacağız. Planlamasını yaptık, yerini aldık ve işlemleri bitme aşamasına geldi. Yakında müjdesini vereceğimiz 100 kapasiteli Huzurevimiz, Bartın için büyük bir kazanç olacaktır.  Hayırsever bir kuruluş tarafından yapılmış olan Ağdacı yolu üzerinde bulunan 40 kapasiteli Sevgi Evlerimizi ise yılbaşında açmayı planlıyoruz.

Bugün sizlere vereceğimiz belgenin maneviyatı büyüktür. Bartın’ımızın her türlü ihtiyacına cevap vermek istiyoruz. İlimizde de engellilik durumu biraz yüksek olduğunu biliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız ve planlamalarımız yapılıyor. Yani Türkiye Standartlarının üzerinde bir engelli grubumuz var. Onlarla ilgili yakında bir müjde vereceğiz. Engellilerimizin barınacağı bir Engelli Gündüzlü Bakım Merkezi olacak. Bu bakım merkezimiz için planlamalarını yaptık ve bakanlıktan gelecek onayı bekliyoruz.

“HER ENGELLİYE BİR AY BAKMAYA HAZIRIZ”

Ben, engelli vatandaşlarımıza bakan vatandaşlarımızın elinde öpüyorum. Engelli vatandaşlara bakan kişiler dezavantajlı olmasını istemiyoruz. Biz gönüllü olarak, her engelliye bir ay bakmaya hazırız.    Çünkü engelliye bakanlar il dışına çıkamıyor kimseye bırakamıyor. O nedenle biz böyle bir durum olursa engellisi olup ta dışarıya çıkamayan özel işini göremeyenler için biz il müdürlüğü olarak geçici bakmaya razıyız. Bizim öncelikle istismar, kadına şiddet, engelliye şiddet gibi konularda emniyet ve jandarma ekiplerimizle el eleyiz. Bizi günün her saatinde arayabilirsiniz. Bu projenin gerçekleşmesinde en büyük desteği olan başta Vali Nusret Dirim, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimize, İlçe Kaymakamlarımıza, muhtarlar dernek başkanları Reşat ve Hayati beye teşekkürlerimi sunuyorum.  Tekrar çalışmalarda emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. Daha nice güzel projeler yapmayı temenni ediyorum.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam