BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE WHATSAPP’TAN ULAŞTI

Bin 754 kişi soru gönderdi

BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE WHATSAPP’TAN ULAŞTI Güncel

 

Haber merkezi

ÖSYS Sonuçlarının açıklandığı 8 Ağustos 2017 tarihi ile Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçlarının açıklandığı 2 Eylül 2017 tarihine kadar Bartın Üniversitesi Whatsapp iletişim hattından bin 754 kişi tarafından gönderilen 17 bin 179 soru cevaplandırıldı.

Bartın Üniversitesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından oluşturulan Whatsapp hattından her gün aday öğrencilerden gelen onlarca soru cevaplandırdı. Üniversitenin resmi Whatsapp hesabından 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklanan LYS Sonuçlarının ardından aday öğrencilere Bartın Üniversitesi ve Bartın hakkında bilgiler verildi. Üniversite adaylarına bu süreçte üniversitenin eğitim, sosyal ve kültürel olanakları anlatıldı. Ayrıca Bartın’ın sosyal, turistik yapısıyla ilgili sorulara da birebir cevaplar verilerek, geçirdikleri zorlu tercih döneminde öğrenci adaylarının sağlıklı bilgiye ulaşması sağlandı.

17 BİN 719 SORU SORULDU

Whatsapp’tan gelen mesajlar ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının açıklandığı tarihten üniversitelere son başvuruların yapıldığı güne kadar daha yoğun bir şekilde devam etti. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan öğrencilere ulaşım, konaklama, kesin kayıtlar ve ders kayıtları başta olmak üzere birçok konuda yardımcı olundu. ÖSYS sonuçlarının açıklandığı tarih ile Dikey Geçiş Sınavı Yerleştirme Sonuçlarının açıklandığı tarihler arasında Whatsapp hesabından bin 754 üniversite adayı tarafından 17 bin 719 soru soruldu.  Öğrenciler tarafından sorulan soruların sıklığı tespit edilerek, Üniversite web sayfasında sık sorulan sorular bölümü oluşturulacak.   

UZUN: “DOĞRU KARAR VEREBİLMELERİNDE YARDIMCI OLDU”  

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, öğrencilerle kolay, hızlı ve doğru gerçekleştirilen iletişimin önemine vurgu yaparak “Zorlu sınav süreçlerinin ardından öğrencilerin doğru yönlendirilmesi gelecekleri açısından çok önemlidir. Üniversitemiz bu doğrultuda aday öğrenci sayfasını oluşturmanın yanında, diğer iletişim kanallarını da oluşturmuştur. Aday öğrencilerimiz web sitemiz üzerinden oluşturulan ‘Bize Sor’ panelinden sorular sorduğu gibi Whatsapp iletişim hattından da yaralanabilmiştir. Bu iletişim kanalları öğrencilerimizin doğru karar verebilmelerinde yardımcı olmuştur” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam